За музиката, светлината и възможните избори в живота и изкуството като издигане над изпитанието разказват музикантите от “Студио Мирикъл“ в ефира на “Нашият ден“. “Студио Мирикъл“ е група, създадена от хора с нарушено зрение.
“Музиката е важна не само за нас, хората с определено увреждане, а изобщо за човешката душа. Тя лекува, тя издига и кара човека да се чувства щастлив, да не усеща болката, страданието, да се изтръгне от тежките места и да застане на друго място“, казва един от организаторите на групата Нели Стойчева и допълва:
“Когато сформирахме групата, първият ни подтик беше да пеем съвместно. Усетихме, че толкова ни липсва това да пеем заедно, че е дошъл моментът да направим крачката и да го организираме. Ние сме били колеги в “Хора на слепите“ и още сме колеги там, но той функционира много епизодично. Това се случи през януари на 2020 г., точно преди пандемията.
Така се събрахме тези, които имаме общи интереси, харесваме една и съща музика и знаем, че имаме качества. Поканихме колегите, събрахме се шест човека, още не бяхме направили първа репетиция, дори не бяхме решили какви песни ще пеем и вече ни бяха поканили за участие в концерт. Това беше първото чудо. За съжаление след тази изява настъпи пандемията и се почувствахме заклещени, но много общувахме и тогава се роди нещо друго, започнахме да се подкрепяме с думи и слова и желание да работим дистанционно“, разказва още тя в интервю за БНР.
Мисията…
“Основната мисия на нашата дейност е достойният творчески и съзидателен живот на хората с увреждания. Искаме да докажем, че човекът, който може, може, независимо какво изпитание му е предоставил животът. Обществото си позволява да се държи снисходително с хората с увреждания и дори пренебрежително. Целта ни е да не будим съжаление, защото хората се страхуват да се срещат със страданието. Всяко страдание изглежда чудовищно и страшно. Основата ми цел е да се покаже, че тези хора са фини същества с висока чувствителност, с големи възможности, просто трябва де се намери пътят и да им се даде възможност да покажат какво могат, да покажат, че човешкият дух е много повече от едно крехко тяло“, посочва още тя.
“Музиката е с мен още от ранна детска възраст, колкото и клиширано да звучи. Занимавах се с пеене още при постъпването си в училище за деца с нарушено зрение. Беше съвсем естествено да се включа в делото на “Студио Мирикъл“, казва в “Нашият ден“ Катрин Витали, журналист в програма “Христо Ботев“, музикант и певица.
“Считам, че съчетавам успешно музиката и журналистиката. Това при мен се случва съвсем естествено. В началото на сформирането на групата бяхме шест човека. Много бързо се сплотихме и певчески, и като цяло. Почувствах колегите си като едно голямо семейство. Музиката е общата ни кауза, тя ни обединява“, разказва още тя.
“Стремя се да гледам на нещата от друг ъгъл, доколкото това е възможно в тази агресивна градска среда. Според мен е важно как гледаме на живота, винаги съм се стремяла да следвам сентенцията, че “животът е 10% от това, което ти се случва и 90% е начинът, по който реагираш на случващото се“, разказва още Катрин в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg