Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

LabelFrancÉducation отбелязва 10-ата си годишнина във Варна

Мрежа от ученици от училища, отличени със знака LabelFranceÉducation, ще бъде създадена по време на Регионалния форум на отличителния знак за високи постижения в областта на френскоезичното двуезично обучение във Варна. Събитието ще се проведе на 6 и 7 октомври в морския град, който е специално избран за провеждането на форума.

В професионалната среща ще се включат ученици на 16- и 18-годишна възраст и преподаватели от 28 акредитирани училища, както и представители, отговарящи за сътрудничеството в областта на образованието, от френските посолства и френските институти в 13 европейски държави: Албания, Босна и Херцеговина, България, Хърватия, Унгария, Литва, Северна Македония, Молдова, Полша, Чешката република, Румъния, Сърбия и Словакия.

Мария Конакчиева, Невена Праматарова и Пиер Колио
Ще бъдат представени четири от 11-те езикови гимназии в България, носители на отличителния знак LabelFrancEducation.

"България е водеща страна в изучаването на френски език в света. Изборът ѝ за страна-домакин е мотивиран от високото професионално качество в преподаването и динамиката на мрежата от 18 профилирани езикови гимназии с преподаване на френски език тук.

Варна е също и част от франкофонската традиция, свързана с историята на България, със своите две гимназии, отличени със знака за качество LabelFrancEducation: 4-та гимназия "Жолио-Кюри" и 5-та гимназия "Йоан Екзарх". Във Варна през 1958 г. е открита първата профилирана езикова гимназия с преподаване на френски език в България и това превръща българския град в един от устоите на франкофонията.“

Това сподели Пиер Колио, съветник по сътрудничеството и културната дейност и директор на Френския институт в България.

Форумът във Варна е част от честването на 10-ата годишнина на LabelFrancEducation, в контекста на силното разширяване на глобалната мрежа от 587 двуезични учебни заведения, отличени с LabelFrancEducation в 62 страни.

Програмата включва обучителни ателиета и моменти за размисъл, както и време за обмен на идеи в полза на обучението по и на френски език в езиковите гимназии. Събитието се организира от Френския институт в България, с подкрепата на Министерството на Европа и външните работи на Франция, Френския институт, Агенцията за френско образование в чужбина (AEFE), и в партньорство с France Education international и Центъра по медийно и информационно образование (CLEMI).

Превод в ефир: Мария Конакчиева.

Снимки – Френски институт в България
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44