Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Христо Коликов и музиката като образователно пътешествие

Снимка: @guitartfest

Музиката е най-прекият път към човека и тези дни тя достига до емоциите и съзнанието на слушателите в Пловдив с тазгодишното издание на GuitArt Festival. До 9 октомври фестивалът ще представи вълнуващи концерти, майсторски класове на виртуозите на китарата проф. Марко Тамайо и Костас Коциолис, различни музикални работилници и Международен музикален конкурс за класическа китара.

Марко Тамайо и Костас Коциолис
В рамките на китарния фестивал гръцката легенда в света на класическата китара Костас Коциолис ще свири за първи път на българска сцена аранжименти на песни на "Бийтълс" заедно с Камерен ансамбъл "Софийски солисти“, който ще отпразнува 60-годишния си юбилей. А кубинският китарист с австрийско гражданство проф. Тамайо ще представи на пловдивската публика премиера на новия си музикален проект – в 19.00 часа на 7 октомври в Студио 1 на БНР Пловдив.

GuitArt Festival 2022 има богата програма, в която своята музика ще свирят още "Angel Demirev Folk Quartet", Александър Леков Трио, Трио "Ралченица" и група "Дел Падре", чийто основател Христо Коликов е и организатор на фестивала. Изданието ще забавлява публиката и ще ѝ носи наслада, като представи класическата китара в друга светлина. Преди всичко обаче GuitArt Festival ще даде възможност на младите музиканти да почерпят опит и вдъхновение от признати майстори китаристи.


"Една от основните цели е наистина да достигнем до младите, които нямат възможност да пътуват, да плащат толкова скъпи уроци, участия във фестивали и престой. Сега дори ще става още по-трудно, предполагам. Може би е и малко лично, защото като малък основните неща, които ме мотивираха, бяха концертите, които се свиреха в Пловдив. Ходил съм в Младежкия дом, даже пътувахме целия китарен клас от Музикалното училище до София, за да слушаме концерти. И някак исках аз да доведа планината при хората, а не те да ходят при нея“, каза в ефира на програма "Христо Ботев" Христо Коликов.

Той се е посветил на това да превърне музиката в образователно пътешествие. Неслучайно основната задача на GuitArt Festival е не само да погали душата на човек, но и да допринесе с нещо полезно, а именно – възможност за развитие на младите китаристи и участие в конкурс с полезна конкуренция.


Христо Коликов организира още един музикално-образователен проект – "Пресечки". С него три групи – "Оuthentic", "Tango Cats" и банда "Дел Падре" – запознават публиката в малките градове в България, до които културата и изкуството трудно достигат, с различни стилове музика и танц. Предимно фламенко, фюжън, танго и етно музика. "Пресечки" се осъществява на градския площад, където участие в музикалните спирки вземат и български лютиери, които обясняват и показват стъпките за изработване на един музикален инструмент. Последният концерт от проекта е на 30 октомври в Луковит.

Идеята на Коликов е чрез тези образователни пътешествия да възпита отношение към музиката у всеки, който така или иначе изпитва любов към нея.

Чуйте повече за това и за програмата на GuitArt Festival в Пловдив в звуковия файл.

Снимки: ФС на GuitArt Festival

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Световният ден на радиото ще бъде посветен на климатичните промени

По инициатива на ЮНЕСКО от 2012 година насам на 13 февруари се отбелязва Световният ден на радиото . Датата е рождена както за радиото, така и за ООН. В днешната турбулентна епоха на постистината радиото остава медията, на която се доверяват най-много хора.   Тази година организаторите от ЮНЕСКО призовават деня да бъде посветен на "Радиото и..

публикувано на 11.02.25 в 13:58

Традиционната кухня – част от безсмъртната фолклорна система

Екипът на Регионален исторически музей – Русе тръгва по следите на традиционната местна кухня с теренни проучвания в няколко села от областта. В "Нашият ден" разговаряме с Десислава Тихолова от отдел "Етнография" на РИМ – Русе. Проектът, който се предвижда да завърши с изложба, търси паметта за традиционните храни, кулинарни практики и..

публикувано на 11.02.25 в 10:05

Мрежата за женско предприемачество връчва своите годишни награди

Утре (12 февруари) Мрежата за женско предприемачество "Бизнес на високи токчета" ще връчи своите годишни награди . Почетният председател на най-голямата женска мрежа за бизнес в България Биляна Тончева е гостува в "Нашият ден", за да говори за мястото на жените в бизнеса и предстоящото награждаване. "Не сме феминистки, вървим с..

публикувано на 11.02.25 в 09:25

Конкурсът "Боклучко и магията на рециклирането" – екоавантюра за децата в Стара Загора

В какво могат да се превърнат ненужните отпадъци според децата – разговор в "Нашият ден" с директора на Девето ОУ "Веселин Ханчев" – Стара Загора Мария Горчева . Училището организира конкурса "Боклучко и магията на рециклирането" за деца от детските градини в града . По думите на Горчева целта е малките ученици да бъдат подготвени на тема..

публикувано на 11.02.25 в 09:05

Интелектът – бихме ли го преотстъпили на машината?

Съществува ли изкуствен интелект, или тази фраза е лъжа, повторена хиляди пъти? Откъде идва интелектът и как се развива? Защо хората имат по-ниско IQ вследствие на съвременните технологии?  По темата около понятието "интелект" в това издание на "Гласът на времето" дискутират главният редактор на сатиричния сайт "Не!Новините" Самуил..

публикувано на 10.02.25 в 18:05