Премиера за България в конкурсната програма на "Синелибри" тази година има новият документален филм на Борислав Колев "Теодор Ушев: Невидими връзки". Световната му премиера мина през септември в Канада. Филмът е произведен със субсидия от Столична община, Национален филмов център и в копродукция с Националния филмов борд на Канада. Оператор и монтажист е Мирослав Гайдошик, а композитор Никола Груев – Котарашки. Сценарист е Мария Ландова.
Ето какво казва Мария Ландова за този различен филм, който се превръща във филм за времето: "Документалният филм намира невидимите връзки между ключовите моменти от живота и творчеството на световноизвестния автор на анимационно кино и ги прави видими за зрителите. Това не е просто филм портрет. Това е пътуване през исторически събития, обществени процеси, културни и попкултурни явления през половин век – от знаковата 1968, в която е роден Ушев, до наши дни.
Пътешествие, изпълнено с превратности, надежди и безнадеждност, възторзи и разочарования, триумфи и падения. Режисьорът Борислав Колев изследва темите за паметта; за мирогледното и творческо формиране чрез духовните и естетически влияния върху героя; за генетичните корени и космополитното мислене; за самотата и яростта не само да оцелееш, но и да оставиш следа след себе си“.
Чуйте Борислав Колев.
Снимки – "Синелибри"
За големите литературни форуми по света – от Франкфурт до Арабския свят. Тенденциите в художествената и нехудожествената литература и как се отразяват те на пазара у нас? Как се подбират заглавия за превод и издаване у нас? Кои фактори диктуват реалния литературен обмен? Панаирите на книгите през погледа на преводача Паулина Мичева – чуйте от..
След Деня на войските за радио- и радиотехническо разузнаване на въоръжените сили на Руската федерация и преди Деня на работниците в радиото, телевизията и комуникациите в Украйна гост в студиото е гл. ас. д-р Симеон Хинковски – историк, зам.-директор и преподавател в Класическата гимназия в София, директор на Музея на Софийския университет "Св...
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър". "Вашингтон поуст" го нарича "пророчески шедьовър", а "Телегрф" – "ирландският "1984". Има няколко международни награди. Според критиката "Пророческа песен" показва "опустошителна визия за страна..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде тръгват корените ни. " Авитохол и небесният народ" се базира на непознати досега източници, за да разкаже за един недостатъчно изследван от специалистите период от историята, който е колкото..
В края на ноември в Конуей хол в Лондон ще бъде премиерата на двуезичния сборник на английски и български Shining Wind / "Сияен вятър". Събитието ще е част от зимното събиране на Британското хайку общество. В книгата могат да се прочетат автори от САЩ, Австралия, Португалия, България, Великобритания, Индия, Ирландия, Испания, Италия, Канада,..
Тазгодишното, 54-то издание на Фестивала за оперно и балетно изкуство в Стара Загора – уникален празник на музикално-сценичните изкуства, едно от..
Кой е родоначалникът на българите и какъв е нашият произход? В най-новия си роман Людмила Филипова се връща хилядолетия назад, за да разкрие откъде..
Сравняват го с Кормак Макарти и Уилям Фокнър, а защо не и с Оруел. "Пророческа песен" е петият му роман, за който през 2023 г. получава наградата "Букър"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg