Какво се случва с медиите и жените журналисти при режима на талибаните в Афганистан, една година след като САЩ прекратиха присъствието си там – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Моника Евстатиева, главен редактор в NPR (Националното радио на САЩ)
"Едно от нещата, които трябва да знаем, е, че Афганистан не е същият, който беше преди двадесет години. За тези двадесет години там се създадоха много държавни структури, медии, съдилища, университети. И въпреки че от една година тези институции не съществуват по същия начин, те все пак са съществуват. Това е държава, в която населението 60% процента е от хора под 25 години, т.е. повечето хора там никога не са знаели какво са талибаните – те знаят само една държава, която е горе-долу свободна и горе-долу във война с терористични организации. В момента най-големите независими медийни канали продължават да работят, но без същите свободи, които имаха по времето на присъствието на САЩ там."
Жените в Афганистан сега
"Интервюирахме афганистанска жена-репортер, която казва, че продлжава да работи, но когато озвучава репортажите си, никога не е в кадър, т.е., никога не я дават, а само се чува женски глас зад кадрите на репортажа. Много от момичетата не могат да ходят на училище, не ходят и в университетите. Жените университетски преподаватели не работят. Има места в Афганистан, където пускат момичетата на училище, но само ако са забулени, на други места въобще не могат да ходят на училище, защото в Афганистан нещата се решават на регионално ниво, а национално и всеки управител на провинция сам взема решенията. Въпросът е, че сега е много опасно и за журналисти, и за активисти, дори и за международни неправителствени организации, които изказват несъгласие с талибаните. Непрекъснато изчезват хора. Най-опасните теми са – защо трябва да си седим вкъщи, защо жените не могат да учат, какво можем да направим за повече свобода на медиите. Четири от жените, които организираха протести там, са изчезнали и никой не знае къде са и дали са живи."
Афганистан и тероризма в света
"Световната национална сигурност зависи от Афганистан. Да, Америка елиминира Айман Ал-Зауахири, вторият човек на Бин Ладен, но големият въпрос е защо Айман Ал-Зауахири живееше в центъра на Кабул в луксозна къща със семейството си, необезпокояван от никого? Това означава, че талибаните продължават да работят с Ал Кайда и че те нямат проблем един от най-страшните терористи в света да живее спокойно в центъра на столицата на Афганистан. Т.е. само една година след като САЩ се изнесоха от Афганистан, Ал Кайда спокойно оперира там.
Второто важно нещо е, че "Ислямската държава" – ДАЕШ, която беше елиминирана, в момента е много активна в Афганистан. Т.е. всички големи терористични организации са отново в Афганистан, което с едно правителство като това на талибаните е доста опасно за света. Не е ясно колко време правителството на талибаните ще успее да удържи "Ислямска държава", преди терористите да започнат да отцепват територии от Афганистан. Толкова много грешки бяха допуснати миналата година с изнасянето на САЩ от Афганистан, най-вече хората там не вярват на САЩ, че са на тяхна страна, защото изнасянето предизвика огромна хуманитарна криза там. А САЩ в момента на фона на проблема с Путин, икономическата и енергийната криза, подценява ситуацията с тероризма в Афганистан, подобно на това как Европа подцени Путин преди време, когато той превзе Крим. Разбира се, службите на САЩ следят внимателно какво се случва в Афганистан, но ако оставиш някъде вакуум, ако оставиш място, където няма надзор и нямаш присъствие, разбира се, че е опасно, защото все някой друг ще заеме опразненото от теб място."
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg