Днес е Денят на архивиста. Преди 62 години на тази дата е създаден Държавният архивен фонд на България.
Като професионален празник на архивистите 10 октомври започва да се чества през 60-те години на ХХ век. С Указ 515 от 10 октомври 1951 г. на Президиума на Народното събрание се създава Архивно управление в структурата на Министерството на вътрешните работи, с което се поставя началото на националната архивна система. Постановление 344 на Министерския съвет от 18 април 1952 г. регламентира изграждането на мрежата на българските държавни архиви.
Създадени са два централни архива с разграничителна дата на документите 1944 г. – Централен държавен исторически архив и Централен държавен архив на НРБ, а през 1974 г. – и Централен държавен технически архив. През 1992 г. са преобразувани в единен Централен държавен архив.
От 2 май 2000 г. той получава статут на държавна агенция. С приемането на Закона за Националния архивен фонд от 40-ото Народно събрание на 29 юни 2007 г. се преименува в Държавна агенция „Архиви“.
“У нас все още не сме преминали към регулярно комплектуване на архивите ни с такава документация, каквато е електронно родената. В днешно време тя е огромна. Ако отворите страницата на Държавна агенция “Архиви“, ще видите, че поне сме успели да прехвърлим на електронен носител справочниците, с които разполагаме, които бяха създадени в моето поколение, за да може човек да влезе от дома си в страницата и даже да си ги поръча, казва в ефира на “Нашият ден“ проф. д. и. н. Стефка Петкова, обичан преподавател и един от най-видните специалисти в областта на архивистиката и информационните науки у нас.
“Като цяло закъсняваме по отношение на Европа. Създаването на “Държавни архиви“ е едва в средата на ХХ в., през 1951 г. Поколението, което се захвана със създаване на “Държавни архиви“ през 50-те, 60-те и 70-те години, беше много амбициозно, аз принадлежа към него. Все пак успяхме да съберем основната държавна документация“, разказва още проф. Петкова.
За своя път разказва…
“Попаднах в професията по-скоро случайно, защото през далечната 1954 г. бях абитуриентка в гимназия с чуждоезиково обучение. Мечтаех да уча по-нататък. В началото на обучението ми за мен архив означаваше остарели книжа, за които се грижат хора с ръкавици, зареяни мисловно в миналото. Обикнах професията си и бързо открих, че архивите могат да бъдат съвременни“.
Нейният интерес не стихва, защото…
“Това е една изключително завладяваща професия. Документите се създават, придвижват, натрупват, откакто хората са се организирали в общество. Заради документирането на обществения живот е възникнала самата писменост. Това е рядко изтъквано обстоятелство. Писмеността е възникнала, за да се документира общественият живот. Това показва, че професията на архивиста е една от най-древните професии с високо обществено значение“, посочва още тя в интервю за БНР.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg