"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата 3 до 9 октомври. Това са някои от акцентите в предаването от 9 октомври:
Балет "Арабеск" откри своя сезон със спектакъла "Триптих“ на сцената на Музикалния театър на 7 октомври. Заглавието обединява три самостоятелни творби на ново поколение хореографи: “Безкрайност“ на Ангелина Гаврилова, „Част от…“ на Филип Миланов и „Морето на кризите“ на Аршак Галумян от Германия.
За първи път от повече от 30 години оперният бас-баритон, прославил България из цяла Европа – Хари Драганов, подготвя концерт в България. Певецът се връща за дълго в родината си, а плановете му включват това да създаде специално певческо училище за духовна музика.
Филмът на Валери Йорданов "Шекспир като улично куче", разказващ за двама тийнейджъри, които трябва да направят своя избор между бокса и театъра, получи шест награди на 40-ия юбилеен фестивал на българския игрален филм "Златна роза": за режисура, за сценарий, за най-добър филм според Младежкото жури на фестивала, наградата на Съюза на българските филмови дейци и тази на град Варна. "Шекспир като улично куче" ще има своята официална премиера на 12 октомври в "Топлоцентрала", като част от програмата на "CineLibri". През ноември тръгва и по кината.
Между 8 и 30 октомври се провежда осмото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Мотото тази година – "Преоткритото време“ – отбелязва 100 години от смъртта на Марсел Пруст, една от иконите на литературния модернизъм, автор на монументалния роман "По следите на изгубеното време“. Тази година "Синелибри" се провежда в София и още шест града в България: Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора. Освен внушителна конкурсна програма за пълнометражен игрален филм, вдъхновен от литературна творба, "Синелибри" 2022 ще предложи на зрителите и селекция от документални филми. Те са обединени в конкурсна секция, чието мото кореспондира с картезианския принцип "Cogito Ergo Sum" ("Мисля, следователно съществувам").
Галерия "Райко Алексиев" към Съюза на българските художници до 22 октомври представя мемориална изложба на Димитър Грозданов, назована "От въглен към огън". Изложбата представя над 80 предимно живописни творби, филма на Димитър Липовански "Данте и въздушното перо" – за уъркшопите и акциите на Димитър Грозданов, за организацията на утвърдения през годините Фестивал за съвременно изкуство "Процес – Пространство“ в Балчик и скулптори.
В Художествената галерия "Васил Захариев“ в Самоков беше връчена 39-ата Национална награда за живопис "Захари Зограф“. Тазгодишният носител на наградата е Надежда Кутева. Традиционно ще бъде показана изложба с творби на наградения автор, а една от картините остава във фонда на Историческия музей в града. Изложбата на Надежда Кутева е озаглавена "Небесни образи“.
Със спектакъла "Частици жена“ започва новата Програма "Театър+“ на Народния театър "Иван Вазов“. "Театър+" е платформа за дългосрочна и съвместна творческа работа за обмяна на идеи и представяне на нови драматургични и сценични тенденции на съвременния театър. Спектакълът е повод да се преосмислят характерните за съвременния свят проблеми за страха от другия, за справянето с болката и за различните прояви на обич.
Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 9 октомври.
Снимка – "CineLibri"
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
Гостът ни днес е легендарният музикант Пейо Пеев, който е барабанист и основател на групите "Импулс" и "Спринт". Като млад музикант е част от съставите "Тонус", "Кристали" и "Звезди". През март 1979 година основава "Импулс" като студийна група към Българското национално радио. През 1981 година музикантът основава група "Спринт", в която се..
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg