Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културата на бързи обороти – 3-9 октомври

"Културата на бързи обороти" предлага обзор на културните събития, представени в ефира на програма "Христо Ботев" за седмицата 3 до 9 октомври. Това са някои от акцентите в предаването от 9 октомври:

Балет "Арабеск" откри своя сезон със спектакъла "Триптих“ на сцената на Музикалния театър на 7 октомври. Заглавието обединява три самостоятелни творби на ново поколение хореографи: “Безкрайност“ на Ангелина Гаврилова, „Част от…“ на Филип Миланов и „Морето на кризите“ на Аршак Галумян от Германия.

За първи път от повече от 30 години оперният бас-баритон, прославил България из цяла Европа – Хари Драганов, подготвя концерт в България. Певецът се връща за дълго в родината си, а плановете му включват това да създаде специално певческо училище за духовна музика.

Филмът на Валери Йорданов "Шекспир като улично куче", разказващ за двама тийнейджъри, които трябва да направят своя избор между бокса и театъра, получи шест награди на 40-ия юбилеен фестивал на българския игрален филм "Златна роза": за режисура, за сценарий, за най-добър филм според Младежкото жури на фестивала, наградата на Съюза на българските филмови дейци и тази на град Варна. "Шекспир като улично куче" ще има своята официална премиера на 12 октомври в "Топлоцентрала", като част от програмата на "CineLibri". През ноември тръгва и по кината.

Между 8 и 30 октомври се провежда осмото издание на Международния кино-литературен фестивал "Синелибри". Мотото тази година – "Преоткритото време“ – отбелязва 100 години от смъртта на Марсел Пруст, една от иконите на литературния модернизъм, автор на монументалния роман "По следите на изгубеното време“. Тази година "Синелибри" се провежда в София и още шест града в България: Пловдив, Варна, Бургас, Велико Търново, Габрово и Стара Загора. Освен внушителна конкурсна програма за пълнометражен игрален филм, вдъхновен от литературна творба, "Синелибри" 2022 ще предложи на зрителите и селекция от документални филми. Те са обединени в конкурсна секция, чието мото кореспондира с картезианския принцип "Cogito Ergo Sum" ("Мисля, следователно съществувам").

Галерия "Райко Алексиев" към Съюза на българските художници до 22 октомври представя мемориална изложба на Димитър Грозданов, назована "От въглен към огън". Изложбата представя над 80 предимно живописни творби, филма на Димитър Липовански "Данте и въздушното перо" – за уъркшопите и акциите на Димитър Грозданов, за организацията на утвърдения през годините Фестивал за съвременно изкуство "Процес – Пространство“ в Балчик и скулптори.

В Художествената галерия "Васил Захариев“ в Самоков беше връчена 39-ата Национална награда за живопис "Захари Зограф“. Тазгодишният носител на наградата е Надежда Кутева. Традиционно ще бъде показана изложба с творби на наградения автор, а една от картините остава във фонда на Историческия музей в града. Изложбата на Надежда Кутева е озаглавена "Небесни образи“.

Със спектакъла "Частици жена“ започва новата Програма "Театър+“ на Народния театър "Иван Вазов“. "Театър+" е платформа за дългосрочна и съвместна творческа работа за обмяна на идеи и представяне на нови драматургични и сценични тенденции на съвременния театър. Спектакълът е повод да се преосмислят характерните за съвременния свят проблеми за страха от другия, за справянето с болката и за различните прояви на обич.

Подробности по тези теми и още културни новини чуйте в предаването от 9 октомври.

Снимка – "CineLibri"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекции за българско изкуство в ново квартално пространство

"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..

публикувано на 16.02.25 в 12:15

Философската поезия на Цочо Бояджиев в спектакъл на "Сфумато"

Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..

публикувано на 16.02.25 в 08:45

Обявиха победителите в VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем"

Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..

публикувано на 15.02.25 в 09:45

Ана Андреу Бакеро: Беше трудно, но важно да намеря баланса между емоции и историческа реалност

"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..

публикувано на 14.02.25 в 16:35

Даниел Келман за изплъзващите се послания на историческото

Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм.  Пабст остава спорна фигура и до днес..

публикувано на 14.02.25 в 16:25