Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Митко Христов: Как математиката може да бъде забавна и интересна?

Академия "Атлантида
Снимка: @Академия Атлантида

През 2018 година Митко Димитров създава Академия “Атлантида“. Това е школа за деца в начална степен за развитие на математическия си талант. Образователната система "Атлантида" променя представата за обучението по математика, за ролята на учителя и методите на обучение. Приоритет на Академията е подпомагането на творчески проекти и инициативи на основата на занимателната математика. Създава се среда за развитие на талантливи деца в областта на занимателната математика. Използват се иновативни подходи на работа, които позволяват успехите на децата по математика да бъдат в синхрон с тяхното личностно и социално развитие. Има деца, които харесват математика, но те не могат да бъдат състезатели. 

За постигнатото през годините, в които Академия "Атлантида" съществува, в "Нашият ден" разказва Митко Димитров. Той е софтуерен инженер, програмист, учител и създател на иновативната школа по състезателна математика. След 10-годишна кариера като мениджър и IT специалист в корпоративния сектор Митко Димитров прави рязък завой в своята кариера и решава да се посвети изцяло на образованието. Става учител по математика, защото не намира вече удовлетворение в корпоративната си кариера и решава да последва една своя детска мечта – да подготвя ученици за олимпиади по математика. 

Според него на децата трябва да им харесва да решават задачи или поне да имат нужда да бъдат провокирани. Основният проблем е, че децата в начална образователна степен често нямат достъп до вдъхновяваща среда, в която да развият своя математически талант. 

"Детето трябва да изгради положително чувство към математиката. Да му е интересно и да го прави с желание и постепенно ходейки на състезания, то може да бъде провокирано от гледна точна на това, че ситуацията е по-стресова, има някаква външна среда“, посочва той.

Когато децата направят 20 състезания до 4-ти клас, те вече са изградили една основа, която трудно би могла да бъде създадена. Талантът на децата играе роля. Има деца, които отрано имат усет за математика и числата им говорят.

"България има страхотни традиции, които във времето са се трансформирали малко. В провинцията може би малко се губят. Тези традиции са много важни, защото такъв тип състезателна математика на много малко места по света я има. Ние сме изключително конкурентни и това се вижда в международните състезания. Например в азиатските състезания за малки ученици българите постигат невероятни резултати и това демонстрира, че е един силен елемент в нашето образование", допълва Митко Христов.

Целия разказ на Митко Христов можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – @Академия Атлантида 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Психично здраве, саморегулация и работна среда – какво зависи от нас?

В рубриката "Времето на редактора" разговоряхме за психичното здраве с психотерапевта Ирина Кирякова. Темата на Световния ден на психичното здраве тази година е фокусирана върху работното място – пространство, където често преминава съществена част от живота ни и където много от предизвикателствата, свързани с психичното здраве, стават особено..

публикувано на 10.10.24 в 12:08
Директорът на Държавната агенция

Архивът на Иван Костов: Ценен принос към изследванията на Прехода

На 10 ноември отбелязваме Професионалния ден на архивиста, а тази година той е ознаменуван с едно значимо събитие – дарението на личния архив на Иван Костов, бивш министър-председател и една от ключовите фигури в българския политически преход. От 11:00 часа Държавна агенция "Архиви" официално приема този ценен принос, който включва 6 линейни метра..

обновено на 10.10.24 в 10:42
Проф. Христо Хинков

Проф. Христо Хинков: Гласът на разума започва да затихва

В Деня на психичното здраве в "Нашият ден" разговаряме с проф. Христо Хинков , психиатър, бивш министър на здравеопазването. Разбирането на проблема в областта на психическото здраве в България е свързано с нивото на културно развитие у нас, смята проф. Хинков. "Изоставаме драстично в това културно развитие от водещи европейски народи,..

публикувано на 10.10.24 в 10:02

Училището за надежда в Русаля

Запознаваме се с епизод от живота на едно необичайно място за усвояване на знания и умения  – училището по изкуства и занаяти за социално слаби деца "Димитър Екимов" в село Русаля. За него, за новата учебна година там и за филма "Училище за надежда", който тръгва по кината на 1 ноември , разказва в "Нашият ден" Анимари Димитрова . За учебното..

публикувано на 10.10.24 в 09:06
Анна-Мария и Катерина Андрееви

Да се завърнеш в България

Ана-Мария и Катерина Андрееви са български сестри, родени и израснали в Америка, които правят избора да живеят в България. Те създават инициативата "ЗаВръщане в България" , която определят като общност, чиято мисия е да улесни завръщането на българите от чужбина. "Бихме искали да създадем ресурс за хора, които живеят в чужбина, да им е обяснено..

публикувано на 09.10.24 в 16:20