Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Митко Христов: Как математиката може да бъде забавна и интересна?

Академия "Атлантида
Снимка: @Академия Атлантида

През 2018 година Митко Димитров създава Академия “Атлантида“. Това е школа за деца в начална степен за развитие на математическия си талант. Образователната система "Атлантида" променя представата за обучението по математика, за ролята на учителя и методите на обучение. Приоритет на Академията е подпомагането на творчески проекти и инициативи на основата на занимателната математика. Създава се среда за развитие на талантливи деца в областта на занимателната математика. Използват се иновативни подходи на работа, които позволяват успехите на децата по математика да бъдат в синхрон с тяхното личностно и социално развитие. Има деца, които харесват математика, но те не могат да бъдат състезатели. 

За постигнатото през годините, в които Академия "Атлантида" съществува, в "Нашият ден" разказва Митко Димитров. Той е софтуерен инженер, програмист, учител и създател на иновативната школа по състезателна математика. След 10-годишна кариера като мениджър и IT специалист в корпоративния сектор Митко Димитров прави рязък завой в своята кариера и решава да се посвети изцяло на образованието. Става учител по математика, защото не намира вече удовлетворение в корпоративната си кариера и решава да последва една своя детска мечта – да подготвя ученици за олимпиади по математика. 

Според него на децата трябва да им харесва да решават задачи или поне да имат нужда да бъдат провокирани. Основният проблем е, че децата в начална образователна степен често нямат достъп до вдъхновяваща среда, в която да развият своя математически талант. 

"Детето трябва да изгради положително чувство към математиката. Да му е интересно и да го прави с желание и постепенно ходейки на състезания, то може да бъде провокирано от гледна точна на това, че ситуацията е по-стресова, има някаква външна среда“, посочва той.

Когато децата направят 20 състезания до 4-ти клас, те вече са изградили една основа, която трудно би могла да бъде създадена. Талантът на децата играе роля. Има деца, които отрано имат усет за математика и числата им говорят.

"България има страхотни традиции, които във времето са се трансформирали малко. В провинцията може би малко се губят. Тези традиции са много важни, защото такъв тип състезателна математика на много малко места по света я има. Ние сме изключително конкурентни и това се вижда в международните състезания. Например в азиатските състезания за малки ученици българите постигат невероятни резултати и това демонстрира, че е един силен елемент в нашето образование", допълва Митко Христов.

Целия разказ на Митко Христов можете да чуете в звуковия файл.

Снимка – @Академия Атлантида 

По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Как вярата може да помогне на хората около нас

В евангелското четиво от тази неделя при Христос донасят на постелка един разслаблен, т.е парализиран човек, когото Той изцелява с думите: "Дерзай, чедо, прощават ти се греховете". В случая Синът Божий извършва чудото заради вярата на тези, които го носят, което също не се случва за първи път. Намиращите се там книжниците веднага в един глас..

публикувано на 20.07.25 в 09:31
Данила Бабенко

Данила Бабенко: Не мога да разбера на какво се дължи упорството на ДАБ

Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да придобие статут на бежанец в България. Какви са аргументите на Данила да избяга в България и с какви проблеми се сблъска на институционално ниво у нас, разказва в "Мрежата“ по програма "Христо Ботев“...

публикувано на 20.07.25 в 08:45
адв. Велислав Величков

Велислав Величков: Прокуратурата води съда за носа

Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава Величков от Инициатива "Правосъдие за всеки". Оставането на Борислав Сарафов на поста му "Висшият съдебен съвет (ВСС) реши да направи едно обсъждане и да стигнат до едно становище, не решение, а..

публикувано на 19.07.25 в 09:10
доц. Борис Грозданов

С навлизането на Deep Fakes обществото ще загуби доверие към всякакви информационни платформи

Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите атаки и далеч не само. Как и защо в близко бъдеще само AI модели ще могат да се изправят срещу Deep Fakes. Коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" доц. Борис Грозданов , ръководител на..

публикувано на 19.07.25 в 08:45
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Промяна на лично и/или фамилно име

Въпросите, свързани с промяна на името и фамилното име, имат важно значение за лицето, което ги носи. В редица случаи се налага да бъдат променени по лични и други причини. Материята, относно имената на гражданите, се урежда в Закона за гражданската регистрация. Промяната винаги става само по съдебен път, промяната е по реда на Гражданския процесуален..

публикувано на 18.07.25 в 14:45