Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ексклузивно интервю с драматурга на Академията за старинна музика - Берлин

Снимка: @AkamusBerlin

Най-новото музикално предаване по програма "Христо Ботев" продължава и този вторник (11 октомври) с издание, посветено на 40-годишнината от основаването на Академията за старинна музика - Берлин: камерен оркестър, свирещ на исторически инструменти, който със създаването си в Източен Берлин през 1982 дава необходимия импулс за разрастване на направлението за ранна музика в Източногерманската република. Две години по-късно Академията вече изнася регулярни концерти в Концертхаус Берлин, а през 1987 излиза и първият албум на състава. Това е само началото на бурна звукозаписна дейност, която ще бъде отличена с много награди като "Грамофон", "Златен диапазон" и "Грами".

Линус БикманЧрез екслузивно интервю с драматурга на състава – Линус Бикман, ще запознаем българската радиоаудитория с начина на опериране на оркестъра, специалните проекти, с които музикантите привличат нова аудитория, както и бъдещите им планове.

При изпълнението на ранна музика съставите, придържащи се към исторически информираните изпълнителски практики, са изправени пред избора дали да свирят директно от факсимилета на първоизточниците, или да си изготвят модерни транскрипции на произведенията, които да са по-лесни за четене. Ето какво сподели Линус Бикман за подхода на Академията за старинна музика – Берлин:

"Зависи. Понякога свирим директно от факсимилета на първоизточниците, ако са четими. Това всъщност е най-големият проблем – ако писачът или композиторът са нанасяли множество поправки, често оригиналът е изключително труден за четене. В такива моменти се налага да се допитваме до експерти. За мен като драматург това също е важен въпрос, защото музиката започва с партитурата. Често се налага да проверяваме в колко източника може да бъде намерено едно произведение или дали няма по-ранна версия на творбата и да ги сравняваме, за да решим какво да изпълним. Например преди две седмици представихме музика от Йохан Фридрих Агрикола и това най-вероятно беше първото изпълнение за последните 250 години на неговите Веспри. Имахме сравнително добри нотни материали, но въпреки това отново присъстваха много грешки, допуснати от копистите. В този смисъл ранната музика представлява жив обект".

За да чуете какво още каза Линус Бикман, както и за да се потопите в света на ранната музика със записи на Академията за старинна музика - Берлин на произведения от Глук, Телеман, Хендел, Порпора и Пърсел, не пропускайте предаването "Музика хисторика" този вторник (11 октомври) в 23 часа.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Размисли преди Великден" със Симфоничния оркестър на БНР

В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният диригент на Радиосимфониците, представя в "Артефир" програмата на празничния концерт, в която са закодирани дълбоки послания, свързани с предстоящия празник. "Програмата е типична за..

публикувано на 09.04.25 в 16:20

Пея ви съвсем нова песен

Коулман Мелет (27 май 1974 – 12 февруари 2009) е американски джаз китарист и вокалист, който загива трагично в самолетна катастрофа на 12 февруари 2009 година. Във фаталния ден е пътувал за турне, където трябвало да свири с Филхармоничния оркестър на Бъфало, Ню Йорк, като член от групата на тромпетиста Чък Манджионе. Приближавайки се до Бъфало,..

публикувано на 09.04.25 в 10:30

24-ти Великденски музикален фестивал на Държавната опера във Варна

В 24-тото издание на своя Великденски музикален фестивал Държавната опера във Варна поднася 16 събития в различни жанрове – опера, оперета, балет, концерт и мюзикъл и спектакли за деца. Началото беше поставено през март с представления на оперите "Бохеми“ и "Макбет“, детския мюзикъл "Мечо Пух“ и първия от концертите "Лицата на НМА "Проф. Панчо..

публикувано на 07.04.25 в 17:05

Удо Диркшнайдер пристига да лее желязо в зала "Христо Ботев"

През далечната 1981 година едно име нахлу с гръм и трясък в рокаджийските класации на цяла Европа и предизвика удивени възгласи. Проглуши дори британските фенове и славещата се със своя шовинизъм критика на Албиона не успя да затвори очите си пред факта, че Германия е родила група от класата на "Деф Лепърд", "Айрън Мейдън", "Саксън" и..

публикувано на 07.04.25 в 11:47

Фестивалът "Артис" с четвърто издание в София

От началото на своето създаване фестивалът "Артис" носи послание за духовност, творчество, креативност и вдъхновение. Този мотив е силно застъпен и в това издание, което поставя своето начало на 12 април от 19.00 часа в зала № 9 на Национален дворец на културата с концерт на Ирина Георгиева, Георги Андреев, Милена Андреева озаглавен "Фолклор и..

публикувано на 07.04.25 в 08:10