Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Сибила Маринова:

България има под трима донори на милион население

Добрата реанимация е тази, която има реализирани донорски ситуации

д-р Сибила Маринова
Снимка: личен архив

На 11 октомври, в знак на почит към донорите на органи, в Розовата градина на София бяха засадени 11 рози – какъвто е броят на донорските ситуации от началото на годината досега. Розовата градина в центъра на столицата е създадена от Министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция "Медицински надзор", по инициатива на Сдружение на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация, като символ на признателност и благодарност към донорите и техните семейства.

"В България липсва идентификация на донорите. Ние сме под 3-ма донори на милион население. За сравнение средният брои донори на милион население в Европа е 18,4. Огромна разлика – не защото няма пациенти в мозъчна смърт, а защото те не се идентифицират“, това споделя  в "Нашият ден" д-р Сибила Маринова, началник на Отделението по реанимация в Областната болница във Велико Търново и координатор по донорството.

Д-р Сибила Маринова (четвърта от ляво на дясно) с колеги в областната болница във Велико Търново

Традиционно през втората седмица на октомври се говори за проблемите на донорството и трансплантациите в рамките на Европейската седмица на донорството. Според д-р Маринова трябва да има една Национална информационна кампания, която да е постоянна.

Големият проблем е в обучението на студентите по медицина. Трябва да се обхванат всички медицински специалности, за да може всеки един студент по медицина и всеки лекар в България да знае какво е мозъчна смърт, допълва тя.

"Другият голям проблем е липсата на организация в донорските бази. Не се докладват случаите на тежко мозъчно увреждане. Те се докладват на тримесечие ретроспективно. Нашата болница работи, защото сами сме направили тази организация, а тя трябва да е нормативно уредена, така че да съществува във всяка болница, която е донорска база", посочва д-р Сибила Маринова.  

Най-трудната задача пред координатора по донорство е разговорът с близките на потенциалния донор. Д-р Маринова твърди:  "Трудно е, защото в същия момент, в който обявяваш на близките, че техният близък е починал, трябва да поискаш от тях да дарят. Моята практика показва, че това е една надежда за тези хора и те го правят с радост, защото част от техния близък остава жива".

Целият разговор с д-р Сибила Маринова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Личен архив
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво не достига в живота на християнина

Наистина има хора, които живеят в Бога и за Бога и законът на вечната правда е непрестанно техен спътник, но дори и тези помазани души не са съвършени и винаги има нещо, което не им достига, за да стигнат до съвършенство. Тази истина се доказва и от днешното евангелско четиво, в което се разказва за един юдейски законник, който от малък е закърмен с..

публикувано на 24.11.24 в 09:35

За семейството с любов

В студиото на "Семейно радио" изгрява слънце от любов по време на гостуването на фамилията на актьора и баща за пример Димитър Иванов-Капитана. Семейната среща е в навечерието на "Беше ми 100лично" в зала 1 на НДК на 25 ноември – първият комедиен спешъл за един от най-успешните стендъп комици и единствен вентролог в България. В..

публикувано на 23.11.24 в 13:04

Сталийска махала – между миналото и бъдещето

Село Сталийска махала се намира на 10-ина километра от общинския си център Лом и е най-голямото село в общината. Преди години в него са живеели около 5 хиляди човека, днес жителите са малко над 1100. През 1474 г. възниква Ефляковча (Влашка) махала със 7 къщи на левия бряг на река Лом. Първите заселници са дошли от Румъния /Влашко/ и затова името..

публикувано на 23.11.24 в 11:05
Ирина Морозовская

Ирина Морозовская: Моята одеска война е обикновена

В "Мрежата" гостува Ирина Морозовская, която е психотерапевт, известен бард, но най-вече одеситка. Проведох разговора си с нея на 19 ноември, ден след като руските окупатори отново атакуваха с ракети Одеса –  най-големия  черноморски град на Украйна. Има загинали и много ранени. На 19 ноември в града беше обявен траур. Аз следя нейните..

публикувано на 23.11.24 в 08:50
адв. Елка Пороминска (вдясно) и Анелия Торошанова

Предоставяне на правна помощ от адвокат на граждани със затруднено материално положение

В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на  П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..

публикувано на 22.11.24 в 13:30