Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Сибила Маринова:

България има под трима донори на милион население

Добрата реанимация е тази, която има реализирани донорски ситуации

д-р Сибила Маринова
Снимка: личен архив

На 11 октомври, в знак на почит към донорите на органи, в Розовата градина на София бяха засадени 11 рози – какъвто е броят на донорските ситуации от началото на годината досега. Розовата градина в центъра на столицата е създадена от Министерството на здравеопазването и Изпълнителна агенция "Медицински надзор", по инициатива на Сдружение на пациентите с дихателна недостатъчност и белодробна трансплантация, като символ на признателност и благодарност към донорите и техните семейства.

"В България липсва идентификация на донорите. Ние сме под 3-ма донори на милион население. За сравнение средният брои донори на милион население в Европа е 18,4. Огромна разлика – не защото няма пациенти в мозъчна смърт, а защото те не се идентифицират“, това споделя  в "Нашият ден" д-р Сибила Маринова, началник на Отделението по реанимация в Областната болница във Велико Търново и координатор по донорството.

Д-р Сибила Маринова (четвърта от ляво на дясно) с колеги в областната болница във Велико Търново

Традиционно през втората седмица на октомври се говори за проблемите на донорството и трансплантациите в рамките на Европейската седмица на донорството. Според д-р Маринова трябва да има една Национална информационна кампания, която да е постоянна.

Големият проблем е в обучението на студентите по медицина. Трябва да се обхванат всички медицински специалности, за да може всеки един студент по медицина и всеки лекар в България да знае какво е мозъчна смърт, допълва тя.

"Другият голям проблем е липсата на организация в донорските бази. Не се докладват случаите на тежко мозъчно увреждане. Те се докладват на тримесечие ретроспективно. Нашата болница работи, защото сами сме направили тази организация, а тя трябва да е нормативно уредена, така че да съществува във всяка болница, която е донорска база", посочва д-р Сибила Маринова.  

Най-трудната задача пред координатора по донорство е разговорът с близките на потенциалния донор. Д-р Маринова твърди:  "Трудно е, защото в същия момент, в който обявяваш на близките, че техният близък е починал, трябва да поискаш от тях да дарят. Моята практика показва, че това е една надежда за тези хора и те го правят с радост, защото част от техния близък остава жива".

Целият разговор с д-р Сибила Маринова можете да чуете в звуковия файл.

Снимки – Личен архив
По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

За вечния живот

Данни за това как да се отнасяме към покойниците откриваме още в Стария завет. Молитвите за мъртвите съществуват от древност, тъй като "в Христа всички са живи”. Всяка събота от седмицата е посветена на покойниците. Традиция е на задушниците, установени от църквата за общ помен за починалите да се посещават гробищата, за да отдаваме дължимата..

публикувано на 03.11.24 в 09:35
Евгений Кънев

Евгений Кънев: Обществото отива към код на поведение – силният е важен, независимо как се държи

Кой има интерес от грубото и агресивно поведение на политици срещу журналисти, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Евгений Кънев , икономист. "Това отношение към журналисти не е отсега, а от доста отдавна. Минаха немалко години, откакто Анна Цолова влезе в директен конфликт с политици по време на предаване и вместо да беше..

публикувано на 03.11.24 в 09:00

Форма на дискриминация ли е недостъпната архитектурна среда

В рубриката "Съвети на адвоката" на юридическото предаване "Законът и Темида" д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в ЮФ на СУ "Св. Климент Охридски", член на Комисията за защита от дискриминация, дългогодишен консултант на предаването, отговаря в ефир на слушателски въпроси. Гена Видева от Ямбол: Предоставянето на услуги и..

публикувано на 01.11.24 в 14:30
Иво Сиромахов

Защо продължаваме да търсим примери в миналото?

В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо Блажев, създател на сайта "Книголандия" и групата "Какво четеш" с над 200 000 членове. Те споделиха своите мисли за будителите и вдъхновителите. Иво Сиромахов разказа, че след като е..

обновено на 01.11.24 в 13:22
проф. Илин Славов и Анелия Торошанова

Проф. Илин Савов: Киберкултурата в България е на много ниско ниво!

Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф. Илин Савов е директор на Научноизследователския институт по продоволствена сигурност към Тракийския университет в Стара Загора (единствен у нас).  Експерт по проблемите на националната,..

публикувано на 01.11.24 в 12:45