Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Д-р Велислава Донкина: Добрият психически баланс означава добра грижа за ближния и обществото

Снимка: medicalnews.bg, Архив

Психичното здраве и грижата за него – една от много болните теми в здравеопазването. По данни на СЗО над 450 млн. души по света имат психични разстройства. Българите най-често страдат от тревожни разстройства – 11,4% от населението. От разстройства на настроението, депресия и афективни състояния, страдат  – 6,2%, от злоупотреби с вещества 3,3%. У нас по-често боледуват жените. 

“Психичното здраве обхваща едни много по-широк параметър от броя на официално регистрираните случаи. Преди да се появи една болест психичното здраве е нещо, което касае нашия душевен и емоционален живот“.

Това каза в интервю пред БНР д-р Велислава Донкина.

“В нашата страна имаме склонност да се изолираме, дори, ако вземете една жилищна сграда, когато нещо се случи, първата реакция на всички е – “това мен не ме касае“. Всички неща, които могат да бъдат инициирани като действия, са реални, когато са в една заедност. Човек живее в общество и за да има то възможност да съществува, трябва има различни устои. Културата е нещото, което прави възможно съществуването в тази заедност, защото тя ни учи да рафинираме своите нужди и желания“, посочва още тя и допълва:

“Осмислянето на всички тези въпроси е част от това да бъдеш човек“.

Емоционален и душевен живот

“Както се грижим за децата си и внимаваме да не ядат лоши храни, така би трябвало да се отнасяме към себе си и собствените си преживявания. Когато сме добре и в баланс, ще можем да се погрижим за този до нас, ще можем да мислим и за обществото“, посочва още тя.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Анестезиологът проф. Темелков: Не бързайте със заключенията за трагедията в Пловдив

В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..

обновено на 09.04.25 в 12:48
Цветеслава Гълъбова

Преместване и ремонт: достатъчни ли са козметичните промени в психиатрията?

Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..

обновено на 09.04.25 в 12:03

Вместо ножици, дайте на младите хора криле

Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..

обновено на 09.04.25 в 11:14
Йоана Цонева, Нейко Нейков, Красимир Ранков

Тайните на добрия сън – какво казва науката

Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня?  Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..

публикувано на 09.04.25 в 10:05

Как бургаско училище се бори със здравословни проблеми сред младите

Затлъстяване, заседнал начин на живот, вредни хранителни навици, злоупотреба с алкохол и вещества – как бургаското средно училище "Константин Петканов" адресира тези проблеми сред младите и какво представлява конкурсът "Посланици на здравето" ,  инициатива на Министерството на здравеопазването, ще научим от директора на училището Ивайло Марков. С..

обновено на 08.04.25 в 13:33