Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Ерик: Сказание за силата" – епично четиво за почитателите на фентъзи

На книжната сцена с ново произведение се завръща нотариусът Георги Връбчев, автор на повестите "Някъде там, някъде“ и "Странни магистрали“ и сборника "Акорди“. 

"Ерик: Сказание за силата“ е едно епично четиво за верните почитатели на жанровата литература, както и за всички, жадуващи да се потопят в изпълнената със смъртоносни опасности и легендарни герои ера на викингите. Написани с жар и размах, фентъзи приключенията на Ерик със сигурност ще се понравят на феновете на Робърт Хауърд, но предлагайки повече скандинавска атмосфера. 

Три свитъка включва произведението – "Заветът на викинга“, "Сам“ и "В битка“, които можете да прочетете както на български, така и на английски език. В тях едно момче ще се превърне в мъж, мъжът ще се превърне в герой, а героят ще се превърне в легенда. 

В тази книга първа малкият Ерик остава сам, след като изпраща баща си в последния му път. След това се сблъсква с коварство, подлост и всичко, което е довело до смъртта на баща му. Образът на Ерик е обобщаващ, провокиран от любовта на автора към музиката, към определена група. Малкото момче Ерик попада във вихър от двуличие, предателства и угроза. Норните отреждат битките да бъдат негова съдба. Реални и невидими. Дали ще оцелее малкият воин? Ще последва ли завета на своя баща, завета на викинга?

Георги Връбчев подготвя и книга втора, която вероятно ще излезе следващата година. За провокацията и емоциите, които вълнуват Георги Връбчев, чуйте интервюто на Ани Костова с автора.

Снимка – изд. "Планини"
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Адвент" от Гюнар Гюнарсон – шедьовър отвъд времето

"Адвент – повест за добрия пастир" е една от най-известните книги на исландския писател Гюнар Гюнарсон, която продължава да вълнува читателите и до днес. Като истинско съкровище на световната литература книгата завладява със своя поетичен и проникновен разказ, който се отличава с внушителни природни картини и човешки проникновения. Той свети с онзи..

публикувано на 20.02.25 в 15:31

"Есента на ловеца" – филм за привидно изчезналата емпатия

Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..

публикувано на 20.02.25 в 13:05
Паулина Мичева

"Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо и изкуството да се разказват вечни истории

За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо  в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..

публикувано на 20.02.25 в 10:15
Творба на К. Калъчева

"Полилеят на подпалвача" – обща изложба живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев

В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..

публикувано на 20.02.25 в 09:15

Изложба "Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието"

"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието".  Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..

публикувано на 20.02.25 в 09:10