Под знака на извънредните парламентарни избори живяхме последния месец. Дори войната, водена съвсем близо до нас, мина сякаш на заден план. И съвсем за кратко вниманието на обществото ни беше привлечено от поредното насилие срещу дете в Пловдив. Осиновено дете, постъпило с кома в болницата. Точно толкова кратко беше и времето, отделено за изоставеното в бургаска болница бебе № 999, наречено Антония. Но за екипа на "Познати и непознати" подобни явления са на постоянен фокус. Защото именно те са мерилото за Човечност на обществото ни. Човечност, която не е нито временна, нито предсрочна, а постоянна. Постоянна и в мирно, и в изборно време.
И тъй като последният случай в Пловдив привлече вниманието върху осиновените деца и отношението на осиновителите върху тях, екипът избра да говорим за това.
Независимо от етнически произход или политически пристрастия, всички ние сме отговорни към общото си бъдеще. А в неговия център винаги са децата. За процедурата по осиновяване и контрола през следосиновителния период; за пробойните в прилагането на разписаните механизми и за възможността за разсиновяване – за всичко това разговаряме с Цвета Бахчеванджиева, гл. експерт в Дирекция "Дейности и мерки за закрила на детето" в АСП.
Колкото и да е добър един закон, важно е как той се прилага. Затова в разговора включваме и представителите на НПО. Има ли пробойни и къде са те в процедурата и в механизма за контрол през следосиновителния период; как могат да бъдат отстранени и какви възможности за превенция на случаите като този в Пловдив съществуват – отговаря ни Величка Дошева – психолог, председател на Българска асоциация осиновени и осиновители.
Важна част от разговора за осиновяването е и възможността едно осиновено дете да бъде разсиновено, каквато възможност е предвидена и дадена от закона. Активно ангажирани с темата са експертите от Комплекса за социални услуги за деца и семейства в гр. Пловдив. Какви са причините да се стига до там и към какво трябва да е насочено вниманието на обществото – чуйте Неда Петрова, директор на Комплекса.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември),..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg