Под знака на извънредните парламентарни избори живяхме последния месец. Дори войната, водена съвсем близо до нас, мина сякаш на заден план. И съвсем за кратко вниманието на обществото ни беше привлечено от поредното насилие срещу дете в Пловдив. Осиновено дете, постъпило с кома в болницата. Точно толкова кратко беше и времето, отделено за изоставеното в бургаска болница бебе № 999, наречено Антония. Но за екипа на "Познати и непознати" подобни явления са на постоянен фокус. Защото именно те са мерилото за Човечност на обществото ни. Човечност, която не е нито временна, нито предсрочна, а постоянна. Постоянна и в мирно, и в изборно време.
И тъй като последният случай в Пловдив привлече вниманието върху осиновените деца и отношението на осиновителите върху тях, екипът избра да говорим за това.
Независимо от етнически произход или политически пристрастия, всички ние сме отговорни към общото си бъдеще. А в неговия център винаги са децата. За процедурата по осиновяване и контрола през следосиновителния период; за пробойните в прилагането на разписаните механизми и за възможността за разсиновяване – за всичко това разговаряме с Цвета Бахчеванджиева, гл. експерт в Дирекция "Дейности и мерки за закрила на детето" в АСП.
Колкото и да е добър един закон, важно е как той се прилага. Затова в разговора включваме и представителите на НПО. Има ли пробойни и къде са те в процедурата и в механизма за контрол през следосиновителния период; как могат да бъдат отстранени и какви възможности за превенция на случаите като този в Пловдив съществуват – отговаря ни Величка Дошева – психолог, председател на Българска асоциация осиновени и осиновители.
Важна част от разговора за осиновяването е и възможността едно осиновено дете да бъде разсиновено, каквато възможност е предвидена и дадена от закона. Активно ангажирани с темата са експертите от Комплекса за социални услуги за деца и семейства в гр. Пловдив. Какви са причините да се стига до там и към какво трябва да е насочено вниманието на обществото – чуйте Неда Петрова, директор на Комплекса.
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg