76% от българите се страхуват как ще изкарат зимата, а 78% от хората казват, че се страхуват как ще се справят във финансово отношение през следващата една година, сочи проучване на Агенция "Тренд", представено на финансовия форум NEXT DiFi 2022 в София.
Международният валутен фонд предупреждава за сериозна продоволствена криза, пред която е изправен светът. Как рефлектират световните икономически сътресения у нас и ще се влошава ли тенденцията за увеличаване на инфлацията?
“Световната икономическа криза ще се задълбочава. Имаме сериозна макроикономическа криза, която е свързана с Covid, която се влошаваше, преди изобщо да дойде тази нова продоволствена криза, която е частично причинена от сериозните повишавания на торовете, говорим за между 5- и 10-кратни увеличения на торовете, които по необходимост водят до повишаване на световната продукция и значително качване на цените на храната, което неизбежно води до всеобщо обедняване на световното население“, казва в “Нашият ден“ проф. Красимир Петров, преподавател по макроикономика, пари и банкиране и специалист в бизнес цикли и финансови кризи.
У нас…
“Инфлацията ще се ускорява като цяло, цените ще растат. Това ще понижи стандарта на живота на българите, тъй като те ще бъдат принуждавани все повече да орязват другото си потребление – стоките от втора и трета необходимост.
Хората имат сериозни опасения и трябва да вземат мерки. Хората не обичат фразата “затягане на коланите“. Това е единственият смислен отговор за посрещане на предстоящата криза. Всяко семейство трябва да има бюджет, трябва да има приходи и разходи. Трябва да седнат и перо по перо, особено ако са семейство, да видят къде, в кое перо могат да си свият разходите или да намират заместители – на по-скъпата храна с по-евтина и на намаляване на потреблението на ток или на вода. Просто трябва да има бюджет, който да се гледа всяка седмица под лупа и да се държи строга отчетност на парите и на финансите“, съветва той в интервю за БНР.
Кредитите – сега ли е моментът?
“Това е груба грешка при идване на криза. При предстояща криза най-добрият вариант е не да сте с 20 000 на кредит, не да сте на нула без кредит, а да сте с готови пари настрани. Важно е да имате мазнинка отстрани, която да ползвате, когато времената станат тежки“, предупреждава той и акцентира:
“Благоразумието изисква хората да имат значителни спестявания“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В рубриката "Съвети на адвоката" на "Законът и Темида" адв. Елка Пороминска , председател на Асоциацията за жените адвокати и основен консултант на предаването, разяснява предоставянето на П РАВНА ПОМОЩ от адвокат на граждани, които са със затруднено материално положение, за защита пред съд и извън съда. В Закона за правната помощ и Гражданския..
Отново конституционни ребуси... Има ли срок, в който да се избере председател на 51-вото Народно събрание? Докога може да продължи първото заседание на парламента? Гост на "Законът и Темида" е д-р Орлин Колев – консултант на предаването, експерт по конституционно право, преподавател в Юридическия факултет на СУ "Св. Климент Охридски" – коментира..
В навечерието на Деня на народните будители – 1 ноември Центърът за славяно-византийски проучвания "Проф. Иван Дуйчев" към Софийския университет получи ценен дар – средновековен славянски ръкопис от края на XVI век. Дарението е направено от д-р Румен Манов, дългогодишен благодетел на центъра и всеотдаен събирач на българското културно наследство...
През 2025 г. се навършват 225 години от рождението на легендарния български майстор-строител Колю Фичето. По този повод в Дряново, родния му град, ще се проведе мащабна културна програма, която ще продължи през цялата година. За нея разказа Иван Христов, директор на Историческия музей в Дряново, в ефира на "Нашият ден". Иван Христов обясни, че..
През 2024 г. излезе от печат научният сборник "Белетристиката в архивите. Подборът на факти и документи в научното изследване", издаден от Издателски център "Боян Пенев" в София. Изданието представлява разширена версия на докладите, представени на едноименната конференция, проведена през 2023 г. Сборникът е плод на сътрудничеството между екипа на..
Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството..
"Опитвам се да правя хубава музика и не искам да слагам някакви ограничения и знаци" – думи на пианиста, композитор, аранжор и диригент Ангел Заберски...
За адвокатурата, която празнува своя празник на 22 ноември , съдебната реформа, избора на нов главен прокурор, Висшия съдебен съвет, Закона за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg