По последни данни от НСИ в края на 2021 година 592 села в страната са без население или са с едноцифрен брой жители, а в 1716 населени места жителите са под 100 души.
“България оглавява всички класации за най-бързо обезлюдяване, но за съжаление не видяхме функционална регионална политика в последните 30 години“, казва в ефира на “Нашият ден“ Янина Танева от “Фабрика за идеи“ и допълва:
“Още преди 1989 г. започна обезкървяване на селата, централизация и урбанизация. Всичко това води до днешната статистика. България е единствената държава, в която това, че живеете на село, прави легитимно и валидно това, че не можете да гласувате за собствена власт, въпреки че българското село винаги е имало самоуправление. Към днешна дата централизираната градска власт си улеснява живота, казвайки, че ако сте под 250 човека, не можете да гласувате“.
Какво гони хората?
“Много лоши избори на големите партии за местни хора. Причината е, че там няма много от нещата, които са ни гарантирани по конституция на всички български граждани. Ако сте българин, живеещ на село, реално сте втора категория, защото там нямате достъп до услуги, нямате достъп и до култура.
Има абсолютно асиметрия в публичното финансиране към перифериите. В нито една от програмите на партиите не видях добра програма за децентрализация. Докато сме с тази партийна система, нещата няма да се променят“, посочва още тя в интервю за БНР.
Младите....
“В селата има друга тенденция на хора, които могат да работят от разстояние и да отидат да живеят на място, което им носи по-голямо качество на живот. Тук обаче идва проблемът с образованието, който не е малък“, казва още Танева.
Чрез проекти...
“Съживяване на селата чрез творчески дейности е един от проектите, по който работи “Фабрика за идеи“, другият подобен проект е “Лаборатория “Право на култура“. Тези два микропроекта имат за цел да пробват на местно ниво всичко това, за което си говорим. В шест села в България, чрез проекти за съживяване на селата чрез творчески дейности, ще опитаме да приложим работната хипотеза, че възстановявайки пространства за култура, където могат да се срещнат поколения, интереси, които не зависят от партийно финансиране, можем да направим пространства в читалище, в стари училища. Да се създаде място, в което се провеждат творчески дейности“, разказва още Танева.
Танева е “оптимист за българските села“:
“Централизираната държава няма бъдеще. В миналото България е била изключително децентрализирана, изключително селска. Добрите елементи на това са, че ние все още имаме знание за тези неща и до 90-те години хората са сторили къщи“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg