По последни данни от НСИ в края на 2021 година 592 села в страната са без население или са с едноцифрен брой жители, а в 1716 населени места жителите са под 100 души.
“България оглавява всички класации за най-бързо обезлюдяване, но за съжаление не видяхме функционална регионална политика в последните 30 години“, казва в ефира на “Нашият ден“ Янина Танева от “Фабрика за идеи“ и допълва:
“Още преди 1989 г. започна обезкървяване на селата, централизация и урбанизация. Всичко това води до днешната статистика. България е единствената държава, в която това, че живеете на село, прави легитимно и валидно това, че не можете да гласувате за собствена власт, въпреки че българското село винаги е имало самоуправление. Към днешна дата централизираната градска власт си улеснява живота, казвайки, че ако сте под 250 човека, не можете да гласувате“.
Какво гони хората?
“Много лоши избори на големите партии за местни хора. Причината е, че там няма много от нещата, които са ни гарантирани по конституция на всички български граждани. Ако сте българин, живеещ на село, реално сте втора категория, защото там нямате достъп до услуги, нямате достъп и до култура.
Има абсолютно асиметрия в публичното финансиране към перифериите. В нито една от програмите на партиите не видях добра програма за децентрализация. Докато сме с тази партийна система, нещата няма да се променят“, посочва още тя в интервю за БНР.
Младите....
“В селата има друга тенденция на хора, които могат да работят от разстояние и да отидат да живеят на място, което им носи по-голямо качество на живот. Тук обаче идва проблемът с образованието, който не е малък“, казва още Танева.
Чрез проекти...
“Съживяване на селата чрез творчески дейности е един от проектите, по който работи “Фабрика за идеи“, другият подобен проект е “Лаборатория “Право на култура“. Тези два микропроекта имат за цел да пробват на местно ниво всичко това, за което си говорим. В шест села в България, чрез проекти за съживяване на селата чрез творчески дейности, ще опитаме да приложим работната хипотеза, че възстановявайки пространства за култура, където могат да се срещнат поколения, интереси, които не зависят от партийно финансиране, можем да направим пространства в читалище, в стари училища. Да се създаде място, в което се провеждат творчески дейности“, разказва още Танева.
Танева е “оптимист за българските села“:
“Централизираната държава няма бъдеще. В миналото България е била изключително децентрализирана, изключително селска. Добрите елементи на това са, че ние все още имаме знание за тези неща и до 90-те години хората са сторили къщи“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..
Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..
Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..
Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..
Дали втората вълна на масовите протести в САЩ показа, че гражданската реакция е само началото на възстановяването на демократичните принципи, или край на надеждите, че това е възможно? Отговор на този въпрос търсим в "Нашият ден" заедно с политика и анализатор Момчил Даскалов. Във втората вълна от протести в САЩ са се включили по-малко хора,..
"Отвъд и вътре в спомена" е изложбата, която Долорес Дилова представя в галерия "Българи". Експозицията включва два цикъла, които изобразяват..
През 1984 г., в чест на 40-годишнината от социалистическата революция, се организира първата българска експедиция към най-високия връх на планетата –..
Ивинела Самуилова е обичана съвременна българска авторка, по образование богослов. Издала е 12 книги с художествена и нехудожествена проза, отличени с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg