Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Ангел Кунчев:

Дългият период без грипни щамове ще се отрази на заболеваемостта през есента

В момента се наблюдават случаи на парагрипни вируси и аденовируси

Снимка: Pixabay

"Пандемията не е свършила. Даже в момента сме в леко повишаване на заболеваемостта, но е с различни характеристики. Липсва напрегнатостта от началото на високите вълни, претоварването на здравната система и високата смъртност. Надявам се, че всичко това е останало зад гърба ни", това заяви в "Нашият ден" главният държавен здравен инспектор, доц. д-р Ангел Кунчев.

Доц. Ангел КунчевВирусът свикна с нас, той няма да изчезне и ние ще свикнем да живеем с него. През есенно-зимния период се очаква увеличение на заболели от грипни вируси, защото те бяха в генерално отстъпление две три години.

"Почти три сезона реално нямаше грипна вълна, тъй като мерките, които бяха насочени срещу Covid-19, покриваха риска от грип. И поради естественото свойство на вирусите, когато един има доминиращо положение, да изтиква всички на заден план, това се случи тези два-три сезона. Сега вече нещата са по-различни. Тъй като ние не сме се срещали от сравнително дълъг период с грипните щамове, е вероятно заболеваемостта тази година да е по-голяма. Поне това видяхме в южното полукълбо в Австралия и Нова Зеландия, които имаха най-тежката епидемия през последните 5-6 години", твърди главният държавен здравен инспектор.

Според него се срещат H3N2 и H1N1. Но те по някакъв начин се различават особено, когато се касае за обикновения човек. Протичането ще е това, което познаваме през последните години. В момента се наблюдават случаи на парагрипни вируси, аденовируси има и някои от редките. Типична за момента е респираторна инфекция с кихане и кашлица, леко неразположение, която преминава за три-четири дни.

 За този сезон ваксината против грип у нас ще е четиривалентна срещу щамовете "Виктория", "Камбоджа", "Вашингтон" и "Пукет".

"Има едно генерално намаляване на обхвата с ваксини и най-вече от задължителния календар, защото той все пак гарантира в максимална степен предпазването на обществото от забравени заразни болести и ние сме много внимателни при неговото изпълнение. Това се дължи на пандемията, но и разколебаване в доверието на хората", посочва доц. д-р Ангел Кунчев.

Целия разговор с доц. д-р Ангел Кунчев можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Аркади Шарков

Аркади Шарков: Държавата не покрива напълно своя дял в здравното осигуряване

"В началото на реформата беше заложено здравната вноска да расте през определен период от време до достигане на над 12%. През годините това нещо се забрави, но ние го помним и ще го напомняме." С тези думи д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз (БЛС), напомни преди дни в ефира на БНР за един от първоначалните ангажименти в..

публикувано на 21.05.25 в 13:42

Четирима души умират от хепатит всеки ден заради ненавременно лечение

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. На..

публикувано на 21.05.25 в 13:13

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишен юбилей

128 СУ "Алберт Айнщайн" в София празнува 50-годишнина. В седмицата на училищния юбилеен концерт в "Нашият ден" гостува Юлиян Плачков, директор на 128 СУ "Алберт Айнщайн" от 2011 година насам, учител по история, но човек, улавящ пулса на съвременността. Екипът на училището се придържа към максимата на Айнщайн, която гласи: "Животът е..

публикувано на 21.05.25 в 12:46

По-високи доходи в здравеопазването – неотложна необходимост

В ефира на предаването Lege Artis  Петър Галев от платформата CredoWeb коментира актуалните проблеми и нужди на българската здравна система. Основният фокус бе върху необходимостта от адекватно финансиране на здравеопазването и структурни промени, които да осигурят устойчивост и по-високо качество на услугите. От Българския лекарски съюз настояват..

публикувано на 21.05.25 в 12:28
Г-жа Мончева с ученици

Българското училище "Иван Станчов" и мирната битка за самосъзнание и принадлежност

За Българското училище "Иван Станчов" към Посолството на Република България в Лондон в "Нашият ден" разказва журналистът от екипа на предаването Нина Цанева. Цанева споделя впечатленията си от посещението си в столицата на Обединеното кралство по покана на Лектората по български език към Департамента по славянски и източноевропейски езици в..

публикувано на 21.05.25 в 10:30