Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Ангел Кунчев:

Дългият период без грипни щамове ще се отрази на заболеваемостта през есента

В момента се наблюдават случаи на парагрипни вируси и аденовируси

Снимка: Pixabay

"Пандемията не е свършила. Даже в момента сме в леко повишаване на заболеваемостта, но е с различни характеристики. Липсва напрегнатостта от началото на високите вълни, претоварването на здравната система и високата смъртност. Надявам се, че всичко това е останало зад гърба ни", това заяви в "Нашият ден" главният държавен здравен инспектор, доц. д-р Ангел Кунчев.

Доц. Ангел КунчевВирусът свикна с нас, той няма да изчезне и ние ще свикнем да живеем с него. През есенно-зимния период се очаква увеличение на заболели от грипни вируси, защото те бяха в генерално отстъпление две три години.

"Почти три сезона реално нямаше грипна вълна, тъй като мерките, които бяха насочени срещу Covid-19, покриваха риска от грип. И поради естественото свойство на вирусите, когато един има доминиращо положение, да изтиква всички на заден план, това се случи тези два-три сезона. Сега вече нещата са по-различни. Тъй като ние не сме се срещали от сравнително дълъг период с грипните щамове, е вероятно заболеваемостта тази година да е по-голяма. Поне това видяхме в южното полукълбо в Австралия и Нова Зеландия, които имаха най-тежката епидемия през последните 5-6 години", твърди главният държавен здравен инспектор.

Според него се срещат H3N2 и H1N1. Но те по някакъв начин се различават особено, когато се касае за обикновения човек. Протичането ще е това, което познаваме през последните години. В момента се наблюдават случаи на парагрипни вируси, аденовируси има и някои от редките. Типична за момента е респираторна инфекция с кихане и кашлица, леко неразположение, която преминава за три-четири дни.

 За този сезон ваксината против грип у нас ще е четиривалентна срещу щамовете "Виктория", "Камбоджа", "Вашингтон" и "Пукет".

"Има едно генерално намаляване на обхвата с ваксини и най-вече от задължителния календар, защото той все пак гарантира в максимална степен предпазването на обществото от забравени заразни болести и ние сме много внимателни при неговото изпълнение. Това се дължи на пандемията, но и разколебаване в доверието на хората", посочва доц. д-р Ангел Кунчев.

Целия разговор с доц. д-р Ангел Кунчев можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Шаркова

От 5 години у нас не се извършва трансплантация на черен дроб от жив донор

Мария Шаркова , адвокат по медицинско право, коментира решение на ВАС срещу отказ на НЗОК да заплати чернодробната трансплантация в чужбина на младеж в тежко състояние . "Отменен е отказът и средствата, заплатени за лечението на младежа, събрани чрез дарения, ще бъдат възстановени от НЗОК. По-важно е какво се установи в рамките на това дело...

публикувано на 19.02.25 в 13:47
Д-р Александър Канчелов

Проблемът с наркотиците: Заявки, решения, илюзии

Националният център за обществено здраве и анализи изнесе статистически данни, според които над 30% от децата между подрастващите са правили опит да пушат, над 40% от тях са запалили първата си цигара на 14-15 години. Делът на момичетата е 27,9% , а на момчетата – 21,5%. Интензивни пушачи са 63,1 от момичетата и 51,3% от момчетата Децата между..

публикувано на 19.02.25 в 13:45

Музиканти сигнализират за нередности в ОКИ "Надежда"

В рубриката "Разговорът" бе проведена дискусия след сигнал от страна на творци относно работата им с Общинския културен институт "Надежда". В разговора участваха музикантката Розалина Касабова , музикалният редактор Зорница Цветанова и заместник-кметът на направление "Култура, образование, спорт и младежки дейности" в Столична община..

обновено на 19.02.25 в 11:51

Детският активизъм – какво мислят, искат и могат децата у нас

За желанието на непорасналите да подарят времето си, за да направят света по-добър, в "Нашият ден" разговаряме с Евгения Тонева – изследовател в Ноу-хау център за алтернативни грижи за деца – НБУ. Тонева се занимава с изследване на детския активизъм у нас – какво  всъщност искат децата и съвпадат ли желанията им с възгледите на..

публикувано на 19.02.25 в 10:26

Изложбата Fishlove – провокация на тема свръхконсумация и риболов

Fishlove е дългосрочен проект, посветен на опазването на моретата и океаните. Инициативата е стартирана през 2009 година по идея на Никълъс Рол, собственик на верига ресторанти за морска храна и партньорката му – актрисата Грета Скаки. На 18 февруари се състоя представянето на изложбата Fishlove със снимки на известни личности от кино и..

публикувано на 19.02.25 в 09:31