Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. д-р Иван Маджаров: Липсва устойчива политика в сектор здравеопазване

Д-р Иван Маджаров - председател на Българския лекарски съюз

На 19 октомври отбелязваме Деня на българския лекар. Тази вечер на официална церемония в Националния исторически музей ще бъде обявен носителят на приза "Лекар на годината 2022"През 1994 г. Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Свети Йоан Рилски, като на този ден изразяваме благодарност към всички тях, които са винаги отдадени на професията и на мисията си да помогнат и да спасят човешки живот.

В "Нашият ден" д-р Иван Маджаров, председател на Българския лекарски съюз, отправи поздравления към българските лекари, като подчерта, че: "На първо място, искам да пожелая здраве на всички колеги, дръзновение, упоритост. Да имат сили да отстояват на несгодите и да изпълняват своя хуманен дълг към пациентите, които са поверили здравето и живота си на тях“.

Неслучайно денят е белязан от протести и лекарите и медицинските специалисти напомнят за ниските възнаграждения и нерешените проблемите в здравната система.

"Разглеждам днешните протести като подкрепа за това, което прави Българският лекарски съюз в усилията си да осигури достатъчно добри нормативи и финансови условия за работа на всички лекари", посочва доц. д-р Иван Маджаров.

И допълва, че се надява новосформираният парламент да излъчи работещо правителство, което да вземе в ръце здравеопазването и да обърне внимание, че спешната медицинска  помощ е от стратегическо значение и тя е лицето на всяка здравна система.

В началото на седмицата в Министерство на здравеопазването се проведе среща с БЛС, като доц. д-р Маджаров припомни, че "принципно се постигна съгласие членовете на Надзорния съвет на НЗОК от държавната квота да се повишат цените на клиничните пътеки с наличния ресурс, считано от 1 септември. Според БЛС 18% увеличение са възможни и достойни на фона на това, с което разполага НЗОК".

Не би трябвало политическите сътресения, преминаващи в държавата, да оказват влияние системата, върху заплащането и условията на труд на българските лекари и медицински специалисти. В България липсва устойчива политика в здравния сектор.

"Дори и да се приеме някакъв бюджет, той ще бъде конюнктурен за решаване на сегашните краткосрочни проблеми. За справяне с дългосрочните проблеми застаряващите кадри, застаряващото население в България и кадровата криза се изисква политическа воля от стабилно мнозинство, което да има дълъг хоризонт и да вземе тежките решения", посочва доц. д-р Маджаров.

За първи път в рамките на церемонията "Лекар на годината" 2022 гостите ще могат да направят дарение в подкрепа на "Българската Коледа“ – благотворителна инициатива на президента на България, която има за цел да насърчава дарителството, да спомага за решаване на значими за обществото проблеми, засягащи здравето на децата и подпомагане лечението им. 

Традиционните категории, в които БЛС ще връчи награди, са "Дългогодишна дейност в областта на медицината и активен принос в развитието на специалност", "Принос за развитие и прилагане на иновативна медицина и уникални техники", "Ти си нашето бъдеще" – награда за младите медицински надежди на България, и "Принос за развитие и утвърждаване авторитета на съсловната организация".

Целия разговор с д-р Иван Маджаров можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39

Природни и хуманитарни науки: Конференция за общото в различното

На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..

публикувано на 27.11.24 в 11:24

Бъдещето на българското вино: Национална конференция за послания и развитие

"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..

обновено на 27.11.24 в 10:55