Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

От Ню Мексико до Ново село

Даниела и Владимир Овчарови
Снимка: личен архив

Даниела Самоволска-Овчарова и Владимир Овчаров са артистично семейство, което живее в САЩ от 1996 г. и твори в сферата на магическия реализъм. И двамата художници са възпитаници на Националната художествена академия, която завършват през 1989 г. Решението да се преместят зад океана идва спонтанно, буквално за два дни. Първо заминава Владо, а половин година по-късно и Даниела с двете им малки деца. Вече 26 години живеят в Албакърки, Ню Мексико, в артистична къща, която е и тяхно ателие. Сега са горди баба и дядо на две внучки. Даниела и Владо споделят, че най-голямото им постижение в живота е това, че никога не са ходили на работа, а работят по минимум 8 часа на ден, но за себе си. В Америка се чувстват свободни и оценени. Не съжаляват нито за миг, че са предприели тази авантюра. За тях е мит, че за да успееш зад граница трябва да миеш чинии. Двамата имат късмета от първият ден в Албакърки да изкарват парите си с рисуване и реставрация. През по-голямата част от годината те обикалят Америка със своя голям камион пълен с палатки, стени, тежести, осветление и картини, за участието им в изложби, арт фестивали и панаири, които са предварително планирани в календара им за година напред. Дида и Владо обичат да се шегуват, че когато пристигнат в дадения град разпъват "един малък цирк".


През 2020 г. Даниела завършва един отдавна отлаган проект – своите Таро карти: тесте от 78 карти и малка книжка (150 страници) с тълкуването на всяка карта и различни хвърляния на картите. Нарисувала е 78 миниатюри според своите виждания за значението и символиката на всяка карта. Декът се казва "Пробуждане на подсъзнаваното”. Тълкуването на всяка една карта е базирано на нейни проучвания в областта на астрологията и психологията.

След 22 фестивала годишно намират време да си дойдат в последните години и в България.

"Напоследък решихме да намалим малко темпото с пътуванията и да си купим къща в България. Идеята отново дойде спонтанно по време на ковида. Ние така си ги избираме нещата от Ново Мексико в Ново село!"


Семейство Овчарови имат намерение след няколко годни да се върнат окончателно в България и да продължат да рисуват във великотърновското Ново село. За тях това е магическо място, там е роден Матей Миткалото. Идеята им е да превърнат къщата си като мост между Америка и България. Ще построят ателиета, за да идват приятели художници и интелектуалци от Щатите и да правят пленери и уъркшопи.

Гостуването ми при Даниела и Владимир Овчарови в Ново село завърши с надеждата, че догодина по същото време ще бъда гост на първата им изложба на великотърновска земя.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Детска книга на Матю Макконъхи

Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..

публикувано на 21.07.25 в 17:07

Появата, развитието и ролята на "Белият куб" – в кураторски проект на Христо Калоянов

"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов.   Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..

публикувано на 21.07.25 в 15:50

Над 150 фотографии с Райна Кабаиванска, събрани в изложба

Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..

публикувано на 21.07.25 в 15:46

Седмица на италианската култура в Балчик

Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..

публикувано на 21.07.25 в 15:26
Радой Ралин

Изкуството в мен: Свободният Радой Ралин

В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов.  Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...

публикувано на 21.07.25 в 14:50