Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Инж. Иван Иванов: Необходима е спешна законодателна промяна във водния сектор

Инж. Иван Иванов
Снимка: bwa-bg.com

От 17 октомври бизнесът може да кандидатства за по процедура "ИКТ решения и киберсигурност" по Плана за възстановяване и устойчивост. Това е втората процедура, която Министерството на иновациите и растежа стартира и е на обща стойност 30.6 млн. лв. Само в първите часове след обявяването на старта на тази процедура бяха подадени 145 проекта.

Киберсигурността във водния сектор е изключително важна, защото водният сектор непрекъснато се дигитализира все повече. В България процесът върви по-бавно отколкото в останалите европейски държави.

"Дигитализацията в отрасъл водоснабдяване и канализация обединява всички системи, чрез които се проследяват работните процеси на пречиствателните станции. Оптимизира се работата на водоснабдителните и канализационните мрежи и се осигурява дистанционно отчитане на уредите за търговско измерване. Това са водомерите, които са в нашите домове“.

Това обясни в "Нашият ден" инж. Иван Иванов, който е председател на Българската асоциация по водите и член на Управителния съвет на Дигитален Хъб България. 

На 1 ноември 2022 г. Дигитален хъб България, съвместно с Българската асоциация по водите, организират семинар "Дигитализация и киберсигурност в отрасъл водоснабдяване и канализация в България“. 

"Основната целева група в тази конференция са ВиК операторите и по-конкретно техните управители, които имат конкретни задължения,  произтичащи от директивата NIS, оценява тези рискове. Тя e приета през 2016 г. и е транспонирана в българското законодателство като Закон за киберсигурност и Наредба за минимални изисквания за мрежова и информационна сигурност към него. Очаква се приемането на NIS2 директива, която разширява обхвата на киберсигурността и на минималните изисквания, като ВиК дружествата също ще бъдат засегнати с нови задължения да осигурят ефективна киберзащита", посочва експертът.

В България проблемът със загубите на вода е много сериозен. Близо 60% от подадената вода остава неотчетена и нефактурирана. Ето защо всяка година от Българската асоциацията по водите организират състезанието по откриване на течове във водопреносната мрежа. По регламент победителите от предходната година домакинстват проявата, без да се състезават в нея. Тази година домакин на 8-ото поред състезание ще бъде град Харманли. Всеки отбор разполага с 15 минути, за да открие аварията.

"Българско общество приема, че не е толкова страшно да се краде вода. Няма осъдени за кражба на вода. По принцип ВиК операторите, но те нямат достатъчно механизми и възможности да санкционират. Когато се открие незаконно отклонение, не можеш да обвиниш собственика на имота, към който е незаконното отклонение, защото не си го хванал в момента", посочва инж. Иванов.

Експертът припомня, че е приет закон, който задължава всички домакинства да сменят водомерите си за отчитане на топла вода с такива с дигитално отчитане. Но нищо не се споменава за водомерите за отчитане на студена вода. Това показва липса на координация между институциите и компаниите, които отчитат топла и студена вода.

Политиците продължават да подценяват ролята на водния сектор. За нов закон се говори повече от 15 години. Приемането на нов Закон за водите е наложително, за да може страната ни да достигне до средствата, предвидени в Плана за възстановяване и устойчивост. Големият проблем вероятно ще възникне от това дали да има общински ВиК дружества, смята инж. Иванов.

От Българската асоциация по водите настояват за разделяне на КЕВР. Основните аргументи са, че тази част от регулатора, която ще се занимава само с водни проблеми, ще има по-голям фокус.

Цялото интервю на Нина Цанева с Иван Иванов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Варненски фермерски пазар

Варненски фермерски пазар

През 2025 г. фермерският пазар във Варна отбелязва своята десетгодишнина, готвейки се за все по-успешни и богати събития, с все повече интерес от потребителите. Според Никола Куташки, един от организаторите на пазара, успехът на начинанието в бъдещето е повече от сигурен, защото освен качествена храна, фермерските пазари създават и безценна..

публикувано на 23.07.25 в 14:15
Д-р Илко Семерджиев

Д-р Илко Семерджиев: Говорим за заплатите, а не говорим за здравната рамка

Депутатите от комисията по здравеопазване към НС приеха на първо четене три законопроекта, отнасящи се до правилата за минималното заплащане на персонала в болниците у нас. Два от тях обвързват възнаграждението с процент от средната работна заплата. Третият законопроект предвижда праговете за категориите персонал да се договарят чрез колективен..

публикувано на 23.07.25 в 13:45

Силвия Гордеева: Искаме пълно финансиране на корсетите за деца със сколиоза

В ефира на предаването Lege Artis , Силвия Гордеева – управител и съучредител на фондация "Живот със сколиоза", повдигна важен въпрос, свързан с липсата на цялостно финансиране от страна на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) за ортопедични корсети, използвани при лечение на сколиоза. Гордеева сподели, че фондацията е отправила..

обновено на 23.07.25 в 13:08

Димитър Маринов: Работата е много, но лекарствата няма да поскъпнат заради еврото

С наближаването на въвеждането на еврото в България, фармацевтичният сектор се подготвя усилено за предстоящите промени. В ефира на предаването Lege Artis , председателят на Българския фармацевтичен съюз Димитър Маринов коментира опасенията на аптекари и пациенти относно възможен хаос при преминаването към новата валута. По думите на Маринов,..

обновено на 23.07.25 в 12:15

Безплатни тестове за хепатит В и С в цялата страна

В България от хепатит B и C умират четирима души всеки ден заради ненавременна диагностика и лечение. За 2024 са лекувани едва 752 пациенти с хепатит при нужни над 9 хил., за да бъдат постигнати целите за елиминиране на хепатита като заплаха за общественото здраве. От хепатит В лекуваните са 2 500 при 28 хил. новооткрити случая. Четирима души..

публикувано на 23.07.25 в 12:10