Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представят поредицата "Българско юридическо наследство"

Снимка: НБУ

С началото на академичната година Книжарница и галерия "НБУ в ЦЕНТЪРа“ стартира поредица от представяния на издания на департаментите на Нов български университет.

На 20 октомври 2022 г. от 16:00 часа департамент "Право“ представя поредицата "Българско юридическо наследство“, чието начало дава Издателството на НБУ през 2019 г.

Целта на поредицата е да съхрани паметта за някои от най-известните имена на българската юриспруденция за периода до 1944 г. и малко след него. Подбират се важни заглавия, а в началото на всеки том се съдържа биографията на автора, съпроводена от непубликувани до този момент снимки и архивни документи.

Досега са отпечатани четири книги от поредицата със следните автори: проф. Цеко Торбов, проф. Никола Долапчиев, Светослав П. Велчев и Александър Гиргинов. Предстои публикуване на книги от проф. Константин Кацаров, проф. Иван Апостолов и др. Това са талантливи автори с необикновена професионална и лична съдба.

Водещи на събитието са проф. д-р Веселин Вучков, ръководител на департамент "Право“ и доц. д-р Катерина Йочева.

Кой са тези видни български юристи и какво е тяхното дело по отношение на българското право разказва проф. Веселин Вучков, ръководител департамент “Право“ на НБУ, в ефира на “Нашият ден“:

“Тази поредица се появи като идея преди три години и то насочена към идеята да възстановим паметта и светоусещането на един от най-известните български юристи до 1944 г. и малко след тази дата. Това са хора с европейско, дори бих казал и световна известност. Голяма част от тях са били преподаватели в Софийския университет, но по една или друга причина след това са отстранени от преподавателска катедра. Умишлено дълго време техните книги бяха забранени, а малко екземпляри бяха оставени в секретните фондове на библиотеките.

Тази инициатива на издателството на НБУ се посреща много благоприятно от българския читател, поради което искаме отново да разкажем за тези имена, към които сме насочили внимание и сме издали четири от книгите с перспектива в близките месеци и години да продължим тази поредица“.

Кои са значимите имена?

“Цеко Торбов е големият професор по “Философия на правото“, който е бил любим преподавател на студентите до 1944 г. и след това по политически причини е леко изолиран от преподавателска катедра, затова започва да се занимава с превод. На него дължим едни от най-големите немскоезични преводи на български език. Професор Никола Долапчиев също е много интересно име“, казва още той.

Книжарница и галерия „НБУ в ЦЕНТЪРа“ е с адрес ул. „Г. С. Раковски“ 191Б (на ъгъла с бул. „Васил Левски“).

Чутйте пълния разговор в звуковия файл.
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мозъчни донори

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже.  За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..

публикувано на 25.11.24 в 15:15
Мина Киркова и Михаил Мишев

Между страха и истината – или къде е Дявола?

Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности?  В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..

публикувано на 25.11.24 в 14:06
Илияна Типова

Антон Митов представя: Илияна Типова, журналист от Радио Кърджали

В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..

публикувано на 25.11.24 в 13:27
Детелина Стаменова, психолог

Въздух, стрес, храна – епигенетичните фактори, предавани през поколенията

Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..

публикувано на 25.11.24 в 13:12
Саша Безуханова

Саша Безуханова: Икономиката на бъдещето ще бъде зелена, освен дигитална

От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..

публикувано на 25.11.24 в 11:44