С началото на академичната година Книжарница и галерия "НБУ в ЦЕНТЪРа“ стартира поредица от представяния на издания на департаментите на Нов български университет.
На 20 октомври 2022 г. от 16:00 часа департамент "Право“ представя поредицата "Българско юридическо наследство“, чието начало дава Издателството на НБУ през 2019 г.
Целта на поредицата е да съхрани паметта за някои от най-известните имена на българската юриспруденция за периода до 1944 г. и малко след него. Подбират се важни заглавия, а в началото на всеки том се съдържа биографията на автора, съпроводена от непубликувани до този момент снимки и архивни документи.
Досега са отпечатани четири книги от поредицата със следните автори: проф. Цеко Торбов, проф. Никола Долапчиев, Светослав П. Велчев и Александър Гиргинов. Предстои публикуване на книги от проф. Константин Кацаров, проф. Иван Апостолов и др. Това са талантливи автори с необикновена професионална и лична съдба.
Водещи на събитието са проф. д-р Веселин Вучков, ръководител на департамент "Право“ и доц. д-р Катерина Йочева.
Кой са тези видни български юристи и какво е тяхното дело по отношение на българското право разказва проф. Веселин Вучков, ръководител департамент “Право“ на НБУ, в ефира на “Нашият ден“:
“Тази поредица се появи като идея преди три години и то насочена към идеята да възстановим паметта и светоусещането на един от най-известните български юристи до 1944 г. и малко след тази дата. Това са хора с европейско, дори бих казал и световна известност. Голяма част от тях са били преподаватели в Софийския университет, но по една или друга причина след това са отстранени от преподавателска катедра. Умишлено дълго време техните книги бяха забранени, а малко екземпляри бяха оставени в секретните фондове на библиотеките.
Тази инициатива на издателството на НБУ се посреща много благоприятно от българския читател, поради което искаме отново да разкажем за тези имена, към които сме насочили внимание и сме издали четири от книгите с перспектива в близките месеци и години да продължим тази поредица“.
Кои са значимите имена?
“Цеко Торбов е големият професор по “Философия на правото“, който е бил любим преподавател на студентите до 1944 г. и след това по политически причини е леко изолиран от преподавателска катедра, затова започва да се занимава с превод. На него дължим едни от най-големите немскоезични преводи на български език. Професор Никола Долапчиев също е много интересно име“, казва още той.
Книжарница и галерия „НБУ в ЦЕНТЪРа“ е с адрес ул. „Г. С. Раковски“ 191Б (на ъгъла с бул. „Васил Левски“).
На 29 март за четвърти пореден път в София бе проведен Градски фестивал на семената. Освен традиционната размяна на семена, в програмата на фестивала имаше и лекции – свързани както с отглеждането на растения и запазването на агробиоразнообразието чрез възпроизвеждане на семената от стари местни сортове, така и такива, представящи инструментите на..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с починалото дете в Пловдив. Според него прибързаните изводи в обществото и медиите крият риск от неправомерно насочване на вината и пропускане на съществени детайли в разследването. "В момента се..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава Гълъбова – директор на Държавната психиатрична болница "Св. Иван Рилски", коментира актуалното състояние на сектора, като откровено постави въпросите за кадрите, условията на труд и бъдещите планове..
Те идват с очи, пълни с въпроси. С ръце, които искат да създават, рушат и пак да изграждат. С гласове, които още не са се научили да мълчат от страх. Младите. Онези, които винаги наричаме „бъдещето“, а рядко слушаме в настоящето. Те не искат позволение да бъдат различни – просто са. Не защото протестират нарочно, а защото още не са забравили как се..
Защо в българския фолклор и народопсихология има изрази като "От сън спомен няма", "Като умра – ще се наспя"? Как да направим съня си по-консистентен? Как двигателната дейност влияе на съня? Това издание на "Гласът на времето" е посветено на съня и неговото влияние върху здравето и живота ни. Сънят е неразделна част от нашето ежедневие, но често..
"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от..
Проблемите в българската психиатрия продължават да се трупат, но този път сякаш се вижда лъч надежда. В ефира на предаването Lege Artis, д-р Цветеслава..
В ефира на медицинското предаване Lege Artis проф. д-р Атанас Темелков – дългогодишен анестезиолог в МВР-болница – коментира трагичния случай с..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg