Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Представят поредицата "Българско юридическо наследство"

Снимка: НБУ

С началото на академичната година Книжарница и галерия "НБУ в ЦЕНТЪРа“ стартира поредица от представяния на издания на департаментите на Нов български университет.

На 20 октомври 2022 г. от 16:00 часа департамент "Право“ представя поредицата "Българско юридическо наследство“, чието начало дава Издателството на НБУ през 2019 г.

Целта на поредицата е да съхрани паметта за някои от най-известните имена на българската юриспруденция за периода до 1944 г. и малко след него. Подбират се важни заглавия, а в началото на всеки том се съдържа биографията на автора, съпроводена от непубликувани до този момент снимки и архивни документи.

Досега са отпечатани четири книги от поредицата със следните автори: проф. Цеко Торбов, проф. Никола Долапчиев, Светослав П. Велчев и Александър Гиргинов. Предстои публикуване на книги от проф. Константин Кацаров, проф. Иван Апостолов и др. Това са талантливи автори с необикновена професионална и лична съдба.

Водещи на събитието са проф. д-р Веселин Вучков, ръководител на департамент "Право“ и доц. д-р Катерина Йочева.

Кой са тези видни български юристи и какво е тяхното дело по отношение на българското право разказва проф. Веселин Вучков, ръководител департамент “Право“ на НБУ, в ефира на “Нашият ден“:

“Тази поредица се появи като идея преди три години и то насочена към идеята да възстановим паметта и светоусещането на един от най-известните български юристи до 1944 г. и малко след тази дата. Това са хора с европейско, дори бих казал и световна известност. Голяма част от тях са били преподаватели в Софийския университет, но по една или друга причина след това са отстранени от преподавателска катедра. Умишлено дълго време техните книги бяха забранени, а малко екземпляри бяха оставени в секретните фондове на библиотеките.

Тази инициатива на издателството на НБУ се посреща много благоприятно от българския читател, поради което искаме отново да разкажем за тези имена, към които сме насочили внимание и сме издали четири от книгите с перспектива в близките месеци и години да продължим тази поредица“.

Кои са значимите имена?

“Цеко Торбов е големият професор по “Философия на правото“, който е бил любим преподавател на студентите до 1944 г. и след това по политически причини е леко изолиран от преподавателска катедра, затова започва да се занимава с превод. На него дължим едни от най-големите немскоезични преводи на български език. Професор Никола Долапчиев също е много интересно име“, казва още той.

Книжарница и галерия „НБУ в ЦЕНТЪРа“ е с адрес ул. „Г. С. Раковски“ 191Б (на ъгъла с бул. „Васил Левски“).

Чутйте пълния разговор в звуковия файл.
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Огненият Дунав" се завръща: Тутракан празнува с музика, риба и традиции

Град Тутракан отново ще се превърне в сцена на едно от най-очакваните летни събития – фестивалът "Огненият Дунав". В продължение на четири вечери жителите и гостите на дунавския град ще могат да се потопят в пъстър празник, който съчетава традиции, модерно изкуство, музика и весело настроение. Подробности за програмата разкри кметът на..

публикувано на 23.07.25 в 08:57

Наука без граници: Историята на един български професор в САЩ

В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" гостува проф. Грета Панова – български учен и математик с международно признание. В момента тя е професор и преподавател в Университета на Южна Калифорния в Лос Анджелис, САЩ. Преди няколко години проф. Панова беше отличена с наградата на Института по математика при БАН – признание за нейните..

публикувано на 22.07.25 в 11:03
Созопол

В разгара на туристическия сезон: Несебър и Созопол остават в списъка на ЮНЕСКО

За запазването на статута на Несебър и Созопол в списъка на ЮНЕСКО, за ангажиментите, които произтичат от това, както и за подготовката на досиетата на пещера Магурата, разширението на Казанлъшката гробница и мозайките ба Филипополис – разговор в "Нашият ден" с Константин Занков, главен експерт към Института за анализи и оценки в туризма, бизнес..

публикувано на 22.07.25 в 09:23

Състезанията по стрелба "Компак Спортинг" за Купата на НЛРС–СЛРБ

Какви са резултатите и кои са финалистите от двата квалификационни кръга на състезанията по стрелба "Компак Спортинг" (Compak Sporting) за Купата на НЛРС-СЛРБ? Колко горещо и колко приятно е било състезанието за организаторите и участниците, колко награди са "отстреляни" – чуйте подробности в предаването "И рибар съм, и ловец съм“ с водещите..

публикувано на 21.07.25 в 16:10
Михаела де ла Русо, д-р Веселин Тенев, Евелина Кулински и Антон Митов

Мозъкът не служи само за главоболие

Доцент д-р Веселин Тенев е клиничен психиатър, живее в САЩ и е преподавател към Департамент по психиатрия в Университета на Айова. За какво служи мозъкът? Изолираността на обществото в САЩ, глобализацията, психологичните измерения на световния ред и събития, и парите на американците. За брутните вътрешни продукти, адвокатите,..

публикувано на 21.07.25 в 11:58