Фотографът Иван Панкев ще представи книгата си "България нашир и длъж“ в София. Събитието е на 20 октомври (четвъртък) в книжен център "Гринуич“, съобщават издателите.
Книгата излиза две години след "Планините на България“, в която фотографът събира преживявания от изкачването на най-високите върхове на всички 42 планини в България
“България нашир и длъж“ е втората книга на Иван Панкев. В нея можете да откриете пленителни зимни пейзажи, избухнали в златна есен гори, дълбоки каньони, скални отвеси, цъфнали овошки и окъпани в слънце и море плажове.
Това е втората книга на Иван Панкев съдържа всичко това и още много от красотата и мистерията на България.
Фотографът и пътеписец продължава делото, което започна с книгата си „Планините на България“, като тук той слиза от планинските първенци и търси и други интересни и непознати места.
Странстванията му го отвеждат от най-западната до най-източната точка на страната ни, от най-високия връх до морския бряг, през географския център на България и по границите ѝ, които следват реки и планински била.
Иван Панкев тръгва със сал по Дунав; слиза до водохранилището на средновековна крепост, където водите все още са кристално чисти; изследва най-малко посещавания дял на Рила, където липсват маркирани пътеки. Авторът се катери по огромни метални кули насред гората и посещава обезлюдени села. Влиза в издълбаните в отвесни скали килии на средновековни отшелници и се диви на антични мегалитни светилища.
От пътеписите на Иван Панкев ще научите, че дори в равнината може да откриете планински пейзажи, ще разберете къде се намират Малкият и Големият Рай, кой връх прилича на орел с разперени криле, откъде минава световната ос, къде свършва българският Камино и къде е краят на Понтийската степ. Тази книга описва 31 маршрута из България - някои по-лесни и достъпни, дори и за туристи с деца, а други - екстремни и изискващи както сериозна подготовка, така и известна доза смелост и приключенски дух.
Кои са тези дестинации и коя е най-интересната сред тях - чуйте в звуковия файл.
През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..
През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg