Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Премиера на втората книга на Иван Панкев

“България нашир и длъж“ – 31 неочаквани дестинации

Иван Панкев в студиото на "Нашият ден"
Снимка: Мария Костова

Фотографът Иван Панкев ще представи книгата си "България нашир и длъж“ в София. Събитието е на 20 октомври (четвъртък) в книжен център "Гринуич“, съобщават издателите.

Книгата излиза две години след "Планините на България“, в която фотографът събира преживявания от изкачването на най-високите върхове на всички 42 планини в България

“България нашир и длъж“ е втората книга на Иван Панкев. В нея можете да откриете пленителни зимни пейзажи, избухнали в златна есен гори, дълбоки каньони, скални отвеси, цъфнали овошки и окъпани в слънце и море плажове.

Това е втората книга на Иван Панкев съдържа всичко това и още много от красотата и мистерията на България.

Фотографът и пътеписец продължава делото, което започна с книгата си „Планините на България“, като тук той слиза от планинските първенци и търси и други интересни и непознати места.

Странстванията му го отвеждат от най-западната до най-източната точка на страната ни, от най-високия връх до морския бряг, през географския център на България и по границите ѝ, които следват реки и планински била.

Иван Панкев тръгва със сал по Дунав; слиза до водохранилището на средновековна крепост, където водите все още са кристално чисти; изследва най-малко посещавания дял на Рила, където липсват маркирани пътеки. Авторът се катери по огромни метални кули насред гората и посещава обезлюдени села. Влиза в издълбаните в отвесни скали килии на средновековни отшелници и се диви на антични мегалитни светилища.

От пътеписите на Иван Панкев ще научите, че дори в равнината може да откриете планински пейзажи, ще разберете къде се намират Малкият и Големият Рай, кой връх прилича на орел с разперени криле, откъде минава световната ос, къде свършва българският Камино и къде е краят на Понтийската степ. Тази книга описва 31 маршрута из България - някои по-лесни и достъпни, дори и за туристи с деца, а други - екстремни и изискващи както сериозна подготовка, така и известна доза смелост и приключенски дух.

Кои са тези дестинации и коя е най-интересната сред тях - чуйте в звуковия файл.



По публикацията работи: Зоя Димитрова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18
Христо Хинков

Какво научихме от Covid-19 и готови ли сме за бъдеща здравна криза?

През настоящата година българското здравеопазване се изправя пред редица важни предизвикателства и приоритети. Проф. Христо Хинков, бивш министър на здравеопазването, направи обобщение на ключовите моменти в ефира на Lege Atris , акцентирайки върху отчетените и пропуснатите теми в здравната политика за периода април–декември 2024 г. Един..

обновено на 09.01.25 в 10:28

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21