Къде се намира Асос? Ако питаме пътните карти, те ни показват ясно и категорично, че Асос се намира в Турция, срещу остров Лесбос. Но ако разтворим учебниците по история, тогава ще открием, че Асос е специално място. Тук се е намирал древният храм на Атина Палада и през Античността трафикът на гърци, а също и пергамонци, после и персийци, римляни и византийци, не е спирал. Градът е основан около 1000 г. пр. Хр., и в продължение на почти 2 хилядолетия е важен център за целия античен свят. Аристотел полага тук основите на първата школа по философия през IV в. пр. Хр., през около 55 г. сл. Хр. пътем през Асос се отбива и Свети Павел на път за Милет. През 1330 г., когато го превземат османските турци и мястото е наречено Бехрамкале. Така го търсете и на пътните карти на днешна Турция.
Илхан Варлък от фестивала Troya Culture Route ни разказва повече за древния град и за притегателната сила на това място, пълно с история. "Асос е основан от колонисти – еолийци, както ги наричат, които идват тук от остров Лесбос. След това, по време на периода на управление на древна Гърция, градът е завладян от Александър Велики, а по-късно Асос става и част и от Римската империя."
Какво прави Асос толкова важен за туризма днес?
"Има две причини", казва Илхан Варлък. "Една от тях е Аристотел, известният древногръцки философ, който се премества тук и основава философска школа в Асос през 4 век преди Христа. Той живее в Асос три години, жени се за Пития, племенница на цар Хермий и се установява в града. Някои източници съобщават, че Пития е осиновена дъщеря на цар Хермий, а според други – тя е негова племенничка. При всички случаи има връзка между Пития и цар Хермий, който пък е бил ученик на Платон. А това означава, че е възможно Аристотел и Хермий да са били съученици. И като обобщение, някои учени смятат, че цар Хермий е искал да промени и да построи едно друго обществото, да изгради в Асос една утопия, точно като идеите на Платон. Разбира се, ние никога няма да разберем това със сигурност, но това, което знаем е, че Аристотел е дошъл в Асос, което го превръща в известен философ."
Асос като че ли е най-точното място, на което можем да си представим съществуването на един град-утопия
"Дори днес Асос си е запазил този имидж – на особено място. И тук през лятото, като част от развитието на града, продължават да се организират философски семинари и класове. Но място е също толкова важно и за религиозния туризъм, тук се организират и религиозни симпозиуми, защото това място е много важно за хората, които вярват, че оттук е минавал пътят на апостол Павел. Ние също така знаем, че евангелистът Лука и неговите седем съподвижници – докато той е вървял по сушата от Александрия до Асос, те са плавали по море, и всички те накрая се срещат в Асос със Св. Павел. Не знаем защо той е предпочитал да върви пеша, но той е вървял до тук и това е било важно за него", разказва Илхан Варлък.
По думите му, това, което прави Асос обаче също толкова известно място, е търговията. Зад малкото пристанище има хотели и ресторанти, но зад тях са разположени много складове, които се използват за съхранение на стоки за износ, като например за дъбов материал, който е високо ценен и търсен. Асос така или иначе е важно място за морски транспорт и износ.
И още едно нещо за Асос – това е място, което е било много известно с производството на саркофази. Да, още преди да се стигне до Асос, днес край пътя лежи един огромен древен саркофаг. Името сакрофаг идва от гръцката дума σαρκός, която означава плът, и фагос, което означава "който яде". Което означава, че когато се положи тялото вътре, то бързо се разгражда от камъка. За камъка от Асос се е смятало, че улеснява разграждането на плътта поради химическите си свойства.
Днешната си популярност Асос дължи донякъде и на Сирийската криза от 2011 година, когато много бежанци правят опит да пресекат Средиземно море оттук до остров Лесбос.
Не целият древен град е разкрит в момента
Илхан Варлък казва, че не е ясно какви са точните проценти, но през последните пет години са направени повече разкопки, отколкото преди това. "През последните години работата в Асос е много по-интензивна", казва той.
Аз самата помня Асос преди 11 години, когато селището беше малко пристанище с няколко стари къщи и няколко ресторанта – място, познато предимно на поети, писатели и бохеми. "Да, така беше. Защото преди 11 години Асос беше малко градче, но преди 11 години и Чанаккале беше също така малък град. И преди 11 години и Турция не беше и наполовина с толкова развит туризъм. Това не е само статистика, защото се вижда колко много местни хора посещават този район – Троя, Асос и Чанаккале. Дори няма да е грешно да кажа, че 90 процента от посетителите са турски граждани. И защо Асос се развива – защото все повече и повече турски туристи идват тук", казва Илхан Варлък.
От тук преминава т.н.Troya Culture Route – дългият 12- километра маршрут, който тръгва от Чанаккале и свързва Егейско и Мраморно море. Археологическите проучвания показват, че този регион е изключително богат на история. А маршрутът свършва в древния град Асос – разположен на близо 200 метра надморска височина, и от който се откриват гледки към остров Лесбос и Егейско море.
И понеже е трудно да се видят гледките, можем да чуем част от изпълнението на ансамбъл "Алегра", който по време на фестивала Troya Culture Route, организиран от Министерството на културата и туризма, изнесе концерт на античния амфитеатър в Асос. Ансамбъл "Алегра" със солистка Мехлика Карадениз Билгин включва 8 музикантки, които казват, че техният девиз е "Bе World Music".
Чуйте разговора с Илхан Варлък за древния град Асос и фестивала Troya Culture Route в звуковия файл.
Инициатива за наземното лазерно сканиране е на кмета на Велико Търново Даниел Панов. Той се обръща с молба УАСГ да направи експертиза заради рушащото се крило на входа на Преображенския манастир, който е паметник на културата. Всяка една интервенция на такива обекти е необходимо да мине през обследване и по-строг контрол, разказва в..
Неотдавна по инициатива на посолството на Израел в България се проведе събитие, което постави акцента върху иновациите и технологиите в управлението на водните ресурси. Темата за управлението на водните ресурси е болезнено актуална за България. В момента има региони от страната, които са в режим на водата. На свой ред Израел е световен лидер..
Историята на българската астрономия, част от световното астрономично познание, е обект на настоящето предаване. Говорим за първия телескоп, използван от българин – Петър Берон с прословутата му "зрителна тръба" станала символ на стремежа на сънародниците ни към изучаване на космоса, и оказала се и върху днешната банкнота от 10 лева. Припомняме си как..
"Чрез различните теми и интересни събеседници идеята ми бе предаването "Следобед за любопитните" да предизвика слушателския интерес към науката, споделя в предаването журналистът и директор на програма "Христо Ботев" Кин Стоянов. "Следобедът е едно особено състояние на денонощието, където човек дори да е малко по-поспалив и по-късно да се..
При този поздрав дали визираме телесното или духовното здраве? – попитахме психиатъра д-р Фани Цуракова. Без колебание тя отговори, че това са два компонента на един и същ феномен – човешкото здраве. В първото издание "За здравето" през настоящата година заедно направихме кратък анализ на стойностните и разочароващи факти в здравеопазването. И не..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е..
В рубриката "Епизоди от живота" разказваме истории, които ни напомнят за силата на човешкия дух и самоотвержената обич. Днес ще ви представим разказа на..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg