Избора на председател на 48-ия парламент коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Велислав Величков, експерт по конституционно право, председател на НГИ "Правосъдие за всеки".
"Видях един мултимилионер днес в НС, точно до другия кандидат за председател на парламента – Йордан Цонев, който днес се похвали, че има 25-годишен стаж в НС, и този мултимилионер се подхилква, намигва и общо взето, виждам, че новоизбраният председател на НС, като му стане тежко и се чуди накъде да погледне, за да знае какво да прави, все гледаше в мултимилионера и седящия до него Йордан Цонев."
Да са наясно, че вече има мнозинство
"Не е временно мнозинството от избора на председател, защото ние бяхме в безпрецедентна криза на парламентаризма, защото за три дни да не може да се избере председател на НС, означава фактическа невъзможност на НС и депутатите да изпълняват задълженията си. Сега чух бурни аплодисменти днес, в залата на НС, от тези, които предложиха и избраха Вежди Рашидов по единствения критерий – най-възрастния депутат. За сметка на вчерашната му драматична реч, днес нямаше такава, с която да каже, защо си оттегля отказа от вчера.
Много други критерии са нужни – морални, нравствени, професионални, за да бъде избран председател на НС. А той казва – учете ме, щото аз не знам как. Значи ще имаме парламент, в който най-възрастният депутат ще се учи на парламентарен правилник и ръководене на заседания, но имаме ли време за това?
Ако прогнозата на Христо Иванов, че това мнозинство не е временно, то може би ще има достатъчно време, може би година или две. Ако същото мнозинство се прояви в третия мандат за съставяне на правителство, пак за да спасим парламентаризма, тогава може да имаме доста дълъг парламент, ръководен от най-възрастния народен представител, който бързо се уморява и не знае какво да прави. Но дали така ще спасим парламентаризма, или още повече ще го унижим – това е отделен въпрос. Имаше компромиси, но това мнозинство избра тъкмо този компромис да направи. ПП направиха предложение за публични консултации с лидерите, но как да стане това, ма представете си, един лидер трябваше да дойде от Банкя или да спре да играе мач, за да дойде в НС и да участва в този формат."
Какво означава всичко това
"След блокажа на кандидатурата на Росен Желязков, от този момент, според мен, се разигра спектакъл, който обхвана вчерашния и днешния пленарен ден, за да се стигне до единствения възможен вариант – г-н Рашидов, който също е депутат от ГЕРБ, да стане председател на парламента. Дали г-жа Нинова е участвала в този спектакъл, или просто е била наивно заблудена да се включи в него, аз не знам. Но съм убеден, че групите на ГЕРБ и ДПС, а вероятно и БВ, участваха в един спектакъл, в който показаха, че депутатът Рашидов, известен с близките си връзки и с ДПС и с ГЕРБ, трябва да стане председател на НС. Г-жа Нинова е твърде опитен политик, за да може едно извинение да я накара да направи номинацията на г-н Рашидов. И всъщност ние сега какво имаме – отново ДПС управлява в парламента, само че всички си мислят, че Рашидов е компромис на някаква патова ситуация. Не! ДПС си излъчиха председател на НС.“
Ние говорим така, както трябва
"Ако гражданските или професионалните говорители, които говорят по радиата и телевизиите, казват не това, което мислят, не това, което анализират, а това, което очакват от тях тези, които им плащат, тогава вече говорим за тежка манипулация, за фейк държава, в която има фейк новини, фейк общество и фейк парламент. За фейк съдебна система въобще не искам да говоря. Докъде ще стигнем по този начин е въпросът? За тия три дни по-добре да бяха дебатирали как ще съберат 160 гласа за смяна на ВСС или да изберат инспекторите от Инспектората на ВСС, чийто мандат е изтекъл преди повече от две години. Това са конституционно вменените задължения на парламента. Ако НС не може да се справи с тези задължения, той става излишен. Но от ДПС 25 години свалят и качват правителства – явният или скритият управленски проект. Да не говорим, че кабинетът на Станишев беше с мандата на ДПС. И днес пак Цонев казва, че Вигенин бил 4 години "външен министър ни бяхте... Докъде стигнахме – някой взима 10-12% на избори и де факто управлява"."
Присъдите на "Възраждане" към журналисти
"Костадинов е подредил цялата си политическа програма и поведение върху това да атакува всички останали. Едно време, 1932-1933 година, един малък фелдфебел в Германия прави същото – всички вие сте виновни за държавната трагедия, която се случва. Тогава, с тази си политика, най-накрая Хитлер е спечелил изборите. Тук трябва да внимават всички тези, които подценяват проекта на Костадинов, защото, когато оставиш някой да бъде критик като от последна морална инстанция, рано или късно обществото също го приема за такъв. Тоест тези, които се тупат по рамото, дружат си или приемат тайна подкрепа от "Възраждане", както се случваше в миналия парламент – те ще са най-големите виновници за това, че някой опасен после може да придобие исполински размери и да застраши наистина парламентарната република."
Институцията прокуратура
"Прокуратурата трябва да образува проверка срещу такива проекти и лидери, които обиждат хора, заплашват с лагери, че в НС не можеш да приканваш към граждански бунтове и да предлагаш някаква насилствена форма на промяна на държавния строй. Вчера Гешев в интервюто за Полина Паунова каза, че не разпитвал политици, защото само лакардии говорели. Нямало смисъл. Това е много удобна теза. Въпросът е, че ако има данни някои политици да извършват нещо, което влиза в онази особена глава "Престъпление срещу републиката", за която Гешев се сети само веднъж на протестите 2020-а и я насочи срещу лидерите на протестиращите, та, ако някой използва тази Глава, доста политици ще си помислят как говорят и към какво да призовават. Г-н Гешев каза, че бил биткаджия, но зависи каква битка си мисли, че води. Преди беше само инструмент в Божите ръце, но дали си представя силови битки с неудобни противници или законовови битки в рамките на неговите огромни правомощия. Ако той иска да бъде стожер на закона, досега трябваше да е повел битка може би с поне 20% от депутатите в последните три парламента. Но г-н Гешев внимателно си избира битките, които води, и почти всичките му битки са да защити собствената си длъжност като главен прокурор. И много избирателно избягва битките, които са му неудобни да води или които обслужват някои хора, които имаха много общо с неговия така наречен "избор за главен прокурор". Това е проблем не само на сегашната прокуратура, но означава целесъобразно прилагане на закона според нечии лични или политически интереси. Ето това е най-голямата заплаха за правовата държава, защото е отказ от правосъдие."
Целия разговор чуйте в звуковия файл
Около 40% от хората в Източна Европа и Централна Азия, които са заразени с HIV, не знаят за това. Това сочи доклад, оповестен във връзка със Световния ден за борба със СПИН, който отбелязахме на 1 декември. Има спешна нужда от стратегии за подновяване на тестването за HIV в 53-те държави, за които отговаря Европейския офис на Световната..
Генетикът доц. д-р Мария Левкова , специалист по медицинска генетика от Медицинския университет и УМБАЛ "Св. Марина" във Варна, е една от носителките на приза "За жените в науката" за 2024 година. В Lege Artis доц. Левкова разказва за своята научна разработка, свързана с изследване на генетичния и епигенетичен профил на рака на дебелото..
В дните преди Деветата годишна изложба на Дружеството на анималисти, флористи и научни илюстратори (ДАФНИ), Христина Грозданова – изкуствовед и един от двигателите на организацията, сподели пред "Нашият ден" за смисъла и успехите на сдружението. "Неочаквано за мен и за приятелите, които създадохме тази организация, ДАФНИ вече съществува..
За оралната грижа при децата и при възрастните в Lege Artis говори д-р Борислав Миланов , главен секретар на Българския зъболекарски съюз. Днес се провежда годишната кръгла маса с цел отчитане на постигнатите резултати и очертаване на стратегия, информира д-р Миланов. Специалистът изразява благодарност към присъстващите представители на МЗ,..
Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..
Представлението "Апокриф" на театрална работилница "Сфумато" задава въпроси за живота между този и онзи свят, за срама, за битката между доброто и злото...
Когато викаш, за да бъдеш чут, всъщност пречиш на другия да те чуе. А когато искаш да разбереш повече за себе си и отношенията си с човека, с когото си..
В стилистиката на любимия филм "Неочаквана ваканция" зададохме въпроса към д-р Антония Първанова, която за пръв път гостува в седмичното издание "За..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg