Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Тайфур Хюсеин за новия закон за медиите в Турция

Тайфур Хюсеин
Снимка: БГНЕС

Какво иска да постигне турският президент Ердоган с новия Закон за медиите – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" на БНР Тайфур Хюсеин, журналист от "Obzornews.bg"

"Всичко това, което се случва през последните години в Турция, вече придобива законова рамка. Много от опозиционните турски журналисти все още са в турските затвори. Една част от тях избягаха в чужбина. Това се случваше без закон, но ето че вече имаме и закон, насочен най-вече към социалните медии – болезнената рана на Ердоган, която той така и не можа да постави под контрол. Защото традиционните медии са под тотален контрол на управляващите. Социалните медии се използват основно най-вече от колегите, които са извън границите на Турция и вече имаме колеги в Германия, Швеция, дори в САЩ, които са нападнати и бити от турските специални служби буквално на улицата в държавите, в които живеят. И тези побои се представят като голям успех за турските служби в самата Турция, и като се тиражират в медиите на Ердоган, които публикуват снимки от тези побои. Няма да ме изненада "дългата ръка" на Ердоган да достигне и до нас тук, в България и може той да не се ограничи само до тролски атаки в профилите ни в социалните мрежи."

Николета Атанасова и Тайфур Хюсеин в студиото на предаването

Кои са забранените теми в Турция

"Тъй като в средата на 2023 година предстоят парламентарни избори, които за Ердоган са задължителни да бъдат спечелени, за да може всичко да продължи, както си е досега, т.е. той се дразни, на първо място, ако някой коментира какво се е случило по време на опита за преврат 2016 година. Как е възможно лично президентът Ердоган никога да не е давал показания, защо нямаше задържани негови министри, както и нито един опозиционен лидер. Защо комуникационните канали тогава бяха блокирани. Все още не е ясно какво се е случило тогава. 

Други въпроси, свързани с корупционни скандали, са, как е възможно депутати от управляващата партия, които са от по-бедните райони на страната, да имат имущества, които се равняват на милиони долари. Как е възможно Турция, откак Ердоган е на власт, да се е превърнала в пресечна точка на различни контрабанди. Това са част от темите, които в никакъв случай не бива да бъдат повдигани от журналисти, според Ердоган. Както и въпросите, свързани търговията на оръжие сега, по време на войната в Украйна – как е възможно, от една страна, да си в близки отношения с Путин, а от друга, да търгуваш и предоставяш турски дронове на Украйна. Да не забравяме, че въпросните дронове се произвеждат от по-малкия зет на Ердоган, който получи изключителна подкрепа от целия държавен апарат и цялата тази система работи за неговия имидж, а индиректно за имиджа на Ердоган. Заради всичко това, което се случва, не трябва да ни дава повод да си мислим, че опозицията с лека ръка ще спечели изборите в Турция."


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест в Грузия срещу закона за чуждестранните агенти

Темука Капанадзе: Грузия няма да се превърне в Беларус

За протестите в Грузия, дори и на Коледа и Нова година, разказва от първо лице Темука Капанадзе, инженер, един от многото протестиращи в Тбилиси през последните месеци. "Отначало протестите бяха малки, а после, когато разбрахме, че искат да спрат преговорите за членството ни в ЕС, тогава голяма маса хора реагира и протестите станаха големи. Дори..

публикувано на 10.01.25 в 16:30
Снимката е илюстративна

Улична инфраструктура в наследствен имот

В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси в предаването "Законът и Темида". Калин Тихолов: "Притежавам наследствен имот, който е бил одържавен по време на комунизма. В средата на 50-те години на виналия век през парцела е прокаран уличен водопровод. Имотът ни е възстановен..

публикувано на 10.01.25 в 14:45
д-р Орлин Колев и Анелия Торошанова

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година?

Какви са конституционните ребуси в началото на новата година? Това е темата на юридическото предаване на програма "Христо Ботев" "Законът и Темида". Какво целят внесените проекти за изменение на Закона за съдебната власт? Наистина ли предполагат реални реформи в съдебната власт?  Д-р Орлин Колев – експерт по конституционно право, преподавател в..

публикувано на 10.01.25 в 12:40

Доброволци на възраст 17-25 години стават вдъхновители за деца в центрове за настаняване

Столичната община започва нова инициатива, наречена "По-голям брат/сестра", която има за цел да осигури подкрепа, приятелство и вдъхновение за децата, живеещи в центрове за настаняване от семеен тип. Програмата е подготвена по инициатива на заместник-кмета по социални дейности Надежда Бачева, която сподели повече за нея в ефира на "Нашият ден". Какво е..

обновено на 10.01.25 в 12:35

България и глобалните тенденции: Какво да очакваме за свободата на словото през 2025 г.?

През 2024 г. състоянието на българската журналистика продължи да бъде тревожно. Това стана ясно от годишното проучване на Асоциацията на Европейските журналисти в България (АЕЖ), според което близо 80% от журналистите оценяват медийната среда като "лоша", "много лоша" или "средна". Едва около 20% споделят, че ситуацията е "добра", а под 4% я..

обновено на 09.01.25 в 12:18