Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Дина Йорданова: Документалното кино има място в кината

Какви са световните тенденции в документалното кино? Има ли място документалното кино в салоните при съществуването на нови дигитални платформи? Какво е мястото на родното документално кино в световното развитие на документалистиката?

Коментар в "Артефир" прави проф. Дина Йорданова.

"През последните години работя много на кинофестивали. Няколко пъти ме поканиха да бъда жури на много известни световни документални филмови фестивали. Сега през ноември отивам да бъда жури на ITFA Международен документален филмов фестивал в Амстердам. Сега имам повече време да гледам филми и да наваксвам. 

Навсякъде има силно документално кино, което, когато се опознае по-систематично, става все по-интересно. Азия има също изключително динамично общество и много интересна история, например в Индия има много влиятелни документалисти; Латинска Америка също – документалното кино на Чили е известно. Ако трябва да сравнявам с Америка, на мен Европа ми е по-интересна.

Моето мнение е, че документалното кино има място в кината, освен в телевизията."

Професор Дина Йорданова е създател на програма по филмови изследвания в Университета на Сейнт Андрюс в Шотландия, където преподава. Тя пътува по света, посещава кинофестивали и изнася лекции в различни университети. Казва, че е професор по глобално кино.

Светлана Тарашоева разговаря с проф. Дина Йорданова за документалното кино, проблемите и неговото развитие.

Снимка – Pixabay

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Околосветско светлинно пътешествие

Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..

публикувано на 05.11.24 в 17:44

Мъжкото емоционално здраве във фотоизложбата "Чуй гласа ми"

Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..

публикувано на 05.11.24 в 17:38

Връчиха 10-ите Литературни награди "Перото"

"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..

публикувано на 05.11.24 в 16:43

Етнографското кино в интересни времена

На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..

публикувано на 05.11.24 в 14:15

"Ръцете, с които оцеляваме", докато следваме "Анархията на сърцето"

Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..

публикувано на 05.11.24 в 09:25