Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чанаккале и културните маршрути около Троя

Снимка: Оля Стоянова

Чанаккале – градът, разположен на азиатския бряг на протока Дарданели, свързващ Мраморно и Бяло море, в най-тясната му част, винаги е бил в сянката на Троя. Защото, когато става въпрос за полуостров Троада, обикновено се говори за най-известния античен град в района, за културните пластове на Троя, за златното съкровище и за разкопките, които продължават и досега там. Чанаккале обаче е град, който бързо се развива и много бързо се променя. Илхан Варлък, гид от Чанаккале и част от фестивала "Културният път на Троя", разказва кога започва тази промяна и защо градът се подмладява, след като само преди трийсетина години населението на Чанаккале е било на почетната възраст 60+ години, а сега профилът на жителите му е 18+, като повече от 30% от хората, които живеят тук, са студенти.


"Чанаккале не е индустриална зона, не е индустриален град, нито пък има много фабрики. Нека погледнем какво има наоколо и какви са другите градове, разположени наблизо – тук е Истанбул с неговите 20 млн. жители и високо индустриална и бизнес зона, и на изток – Бурса, административен център на този район, на юг – Измир, също център на голям регион. Сред тези големи градове Чанаккале с неговото население около 200 хиляди души, и без нито една фабрика, с изключение на единственото предприятие за производство на риба тон в центъра, единственото, с което може да привлече светлините на прожектора към себе си, е земеделието. И днес прасковите и доматите, произведени в района, са емблема на града. Но ако оставим настрана земеделието, това, което подпомага развитието на града, е военната зона в района, наричаме го 116-ия жандармерски полк. В Турция военната служба е задължителна и всички мъжа на 20 години е задължително да отбият военната си служба", казва Илхан Варлък.

Това, което обаче променя облика на града, са студентите. През 1992 г. в Чанаккале се открива университет и тук идват хиляди млади 18-годишни студенти, които променят изцяло профила на града.  Всъщност университетът е само един, но в него се изучават включително медицина, теология и изящни изкуства.

"Днес, не на последно място – приходите за града идват и от туризма, който постепенно се разраства от 2000 година насам", казва Илхан Варлък. "А ако говорим за туризъм, мога веднага да изброя шест дестинации, които бързо ми идват наум – остров Гьокчеада със старото име Имрос, остров Бозджаада със старото име Тенедос, бойните полета на Галиполи, древния град Троя и Асос, а също така и планината Ида или Каз даги. Това са шест дестинации около Чанаккале, които са предпоставка за развитие на туризма", казва Илхан.


В района на Чанаккале могат да бъдат посетени още крепостта Килитбахир, редутът Намазгях, Джонкбайъръ, мемориалът на 57-ми Пехотен полк, крепостта Седдюлбахир, Мемориалът на загиналите в Чанаккале. А всяка година на 25-ти април на полуостров Галиполи се организира и паметна церемония за загиналите през периода 1915-1916 г. войници от Австралийско-новозеландския корпус. Само на половин час от града се намира и древната Троя, а както се шегуват тук екскурзоводите – още от времето на Троянската война, малко неща са се променили тук, защото тези земи винаги са били било място на среща между Изтока и Запада.

През есента пък в Чанаккале тук се организира и фестивалът Troy Culture Road в рамките на проекта "Културен път" на Министерството на културата и туризма на Турция, който включва множество културни събития – концерти на открито, изложби и различни акции в града и околностите.

Чуйте интервюто с Илхан Варлък за Чанаккале и културните маршрути около Троя.


Снимки: Оля Стоянова

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Доц. Ирина Вутова

Доц. Ирина Вутова: Трябва да готвим децата да бъдат грамотни хора

Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир Вълчев да се въведе задължителна матура по математика в края на 12 клас. "Идеята не е добра, защото ние се опитваме да подобряваме лошите резултати, но това не става с въвеждането на нови изпити или..

публикувано на 15.02.25 в 09:15

Да караш колело върху тел над джунгла в Мавриций

Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но неведомите пътища Господни не само ме отведоха отново там, ами ме впуснаха в екстремно приключение в La Vallee des Couleurs Nature Park – Природния парк "Цветната долина". 450-те акра на парка навремето..

публикувано на 14.02.25 в 17:10

На 14 февруари отбелязваме Успение Кирилово

Споровете кой от двамата светци заслужава да бъде честван на 14 февруари - нашенският Трифон Зарезан или чуждоземният св. Валентин – изглежда поутихнаха, примирявайки традицията с глобално комерсиалното съвремие. Или просто напоследък избледняха пред актуалните ни местни проблеми и световните катаклизми. 14 февруари обаче неотменно, макар и не..

публикувано на 14.02.25 в 07:45

Модернистична Европа в артистична България

В Софийската градска художествена галерия предстои закриване на изложбата "Европа в България. Отражения на европейски художествени направления в българското изкуство от Освобождението до средата на ХХ век" – едно художествено събитие, което с визията и находките си зададе нов поглед върху начина, по който модернистична Европа присъства в..

публикувано на 12.02.25 в 17:39

Познатият и непознат Алберт Коен

За БНР цялата 2025 година минава под знака на 90-ия му юбилей. С много паметни моменти е пълна историята на Радиото ни. Много са журналистите, оставили трайна следа със своето репортерско майсторство и присъствието си зад микрофона. И сред директорите му има такива, чиито имена се помнят поради приноса им в развитието на медията. Почти нищо,..

публикувано на 12.02.25 в 13:15