Днес (26 октомври) ще бъде представена премиерата на най-новото танцово представление на компания "Дерида" – "Back". В центъра на съвременния танцов пърформанс са примитивните импулси, които се захранват от подсъзнанието, а физическият контакт между двете тела на танцьорите Симона Тодорова и Николай Райчев овладява гравитацията им в геометрична сплав.
"Back" е двупосочно пътуване от индивидуалното към колективното, от бялото към черното, от войната към любовта, от терзанията на душата към блаженството. Проектът е вдъхновен от буто танца – японски стил в изкуството, повлиян от силния тласък на индустриализацията и травмата в съзнанието на хората вследствие на атомната бомба над Хирошима. Как е вплетен буто танца и как са засегнати темите за войната и любовта в съвременния танцов пърформанс "Back" разказва хореографът Живко Желязков:
"Провокацията за това представление дойде от буто танца. Самото представление е на границата между живота и смъртта, подава много асоциации към зрителите, но главно е насочено към връщане към всичко, което сме преживели като общество. Преосмисляне на всичко, което се е случило. Това не е представление, което разглежда отношенията между двама души. То е многопластово. Различен е буто танца в Европа и Япония. Първоначално възниква черното буто, което се свързва със страданието, болката, страха и следва бялото буто, което фокусира вниманието върху любовта. Експресивността е изключително важна и водеща. Посоките на представлението са от бялото към черното буто и обратно."
Буто възниква през 50-те години от Тацуми Хиджиката – легендарния създател на революционната японска танцова форма "буто". "Back" е ритуал в духовен, еротичен и катарзисен вид. Представлението е двупосочно пътуване от индивидуалното към колективното, от бялото към черното, от войната към любовта, от терзанията на душата към блаженството, които изразяват танцьорите Симона Тодорова и Николай Райчев. Последният проект на Живко Желязков - "Темел" – беше вдъхновен от българската автентична музика и танц, сега се вдъхновява от японския стил, отново по музиката работи с Иван Шопов. Костюмите са на Ника Илиева.
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Преподавателката във Факултета по математика и информатика на Софийския университет коментира идеята на министъра на образованието и науката Красимир..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg