Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременното косовско изкуство излиза от изолация

В предаването "Какво се случва" Мартина Стефанова от фондация Doma Art, косовският художник Юл Джафери представиха новото издание на шоукейс платформата за визуални изкуства от Балканите NEXT Balkan, което този път представя съвременно изкуство от Косово. Синхронно ще могат да бъдат разгледани три изложби под общото заглавие „Клубно настояване: афтър-парти“. Откриването им е на 7 октомври.

В събитията, които ще се проведат в „Топлоцентрала“, галерия „Доза“ и галерия „Мисията“ участват с творбите си Атдхе Бехлули, Лаурета Хайрулаху, Арбнор Каралити, Леарт Рама, Мимоза Сахити и Юл Джафери. Куратор е Хана Халилай. Творбите в разнообразни медии и направления изследват темата за клубния живот като мимолетен катарзис, нужда и акт на трансгресия срещу по-мащабните политически и социално-икономически фактори, които тласкат към състояние на изолация. 

Произведенията говорят за отчуждението, еуфорията и унинието, които се проявяват в подобни споделени преживявания в публични и в частни пространства. Изолацията обаче се проявява и с друго свое лице – новото косовско изкуство няма как да не реагира на състоянието на изолация, в което артистите са поставени от визовите режими, които ограничават пътуването им Европа и по света. Но ако те не могат да отидат в нито един от съвременните артистични центрове, изкуството от цял свят само идва в Косово – в момента в Прищина текат последните дни на пътуващото европейско биенале Манифеста.

Чуйте първата част на разговора с Юл Джафери и Мартина Стефанова.



"Културата на партита и афтърпартита в Прищина, характеризираща се с необходимостта от противопоставяне на настойчивия импулс за повторно изживяване на моментите, е антидот на политиката, която изкривява и ограничава индивидуалното и колективното съществуване" – пишат организаторите.

NEXT Balkan „Клубно настояване: афтър-парти“ се открива в 18:00 ч. на 27 октомври в „Топлоцентрала“ – Регионален център за съвременно изкуство. Програмата на събитието включва и два разговора – на 28 октомври, петък, 18:00 ч. В Топлоцентрала и на 29 октомври, събота, 14:00 ч. в галерия „Доза“ с участието на групата косовски артисти и куратора Хана Халилай заедно с представители на българската сцена.

На 2 ноември от 18:00 ч. се открива и третата изложба с дипломатически акцент в галерия „Мисията“, към Държавния културен институт към МВнР, а след края на изложбите през декември организаторите планират да пренесат подбрани творби в новооткритата галерия към Посолството на Република Косово в България, където ще останат до края на годината.

Чуйте втората част на разговора с Юл Джафери и Мартина Стефанова.

Снимка – NEXT Balkan „Клубно настояване: афтър-парти“
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Софроний – грешник, светец или екшън герой?

"Да откриеш Софроний. Грешник, светец или екшън герой" е третата книга от авторската поредица на Искрен Красимиров, посветена на българските национални герои. Тя идва след дебюта "Да убиеш Ботев. Мистерии, спомени, лъжи" и "Да предадеш Левски. Конспирации, издайници, пари". Авторът проследява живота и делото на Софроний в опит да го постави на..

публикувано на 25.12.24 в 11:09
Георги Тошев

Георги Тошев посвети книга на Лили Иванова

Дни след големия концерт на Лили Иванова излезе книгата "Лили" – истинско полиграфическо бижу, документален разказ на журналиста Георги Тошев, посветен на българската естрада и специално на Лили Иванова. С непреклонна амбиция и стремеж към съвършенство малката Лили се превръща в голяма- напуска родния си град Кубрат, за да застане под..

публикувано на 24.12.24 в 16:12

Коледа и Ханука – тази година ще празнуваме в един ден

Чудото на Ханука за древните евреи се е случило през 164 г. пр. н. е. в храма на Ерусалим. По това време еврейската земя е управлявана от нашествениците от Елада. Те ограбили храма и принудили евреите да се срамуват от своите вярвания. Ханука се родее и с думата "освобождаване". И това ѝ придава специално значение, защото този празник символизира..

публикувано на 24.12.24 в 15:28

Националната галерия показва графични листа от Пабло Пикасо

Националната галерия поставя началото на цикъл от изложби, чиято цел е да запознае посетителите с богатия и разнообразен музеен фонд от чуждестранна графика. Началото е с 21 графични листа от Пабло Пикасо, тематично свързани с негови и на други автори литературни текстове, с лични преживявания и прозрения. Серията "Подвижни пясъци"..

публикувано на 24.12.24 в 13:25
Елена Петрова

Женският поглед към киното – актрисата Елена Петрова за киното като убежище

Изкуството има силата и привилегията да се съхранява, то оцелява въпреки нас, смята актрисата Елена Петрова. Идеята според нея е, докато човек е на тази земя - да дава. Да дава от таланта, уменията, опита и знанията си, от душевността и креативността си. Тъкмо тази индивидуалност допринася за пълнотата на изкуството, тя го съживява. Често обаче..

публикувано на 24.12.24 в 12:50