Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Съвременното косовско изкуство излиза от изолация

В предаването "Какво се случва" Мартина Стефанова от фондация Doma Art, косовският художник Юл Джафери представиха новото издание на шоукейс платформата за визуални изкуства от Балканите NEXT Balkan, което този път представя съвременно изкуство от Косово. Синхронно ще могат да бъдат разгледани три изложби под общото заглавие „Клубно настояване: афтър-парти“. Откриването им е на 7 октомври.

В събитията, които ще се проведат в „Топлоцентрала“, галерия „Доза“ и галерия „Мисията“ участват с творбите си Атдхе Бехлули, Лаурета Хайрулаху, Арбнор Каралити, Леарт Рама, Мимоза Сахити и Юл Джафери. Куратор е Хана Халилай. Творбите в разнообразни медии и направления изследват темата за клубния живот като мимолетен катарзис, нужда и акт на трансгресия срещу по-мащабните политически и социално-икономически фактори, които тласкат към състояние на изолация. 

Произведенията говорят за отчуждението, еуфорията и унинието, които се проявяват в подобни споделени преживявания в публични и в частни пространства. Изолацията обаче се проявява и с друго свое лице – новото косовско изкуство няма как да не реагира на състоянието на изолация, в което артистите са поставени от визовите режими, които ограничават пътуването им Европа и по света. Но ако те не могат да отидат в нито един от съвременните артистични центрове, изкуството от цял свят само идва в Косово – в момента в Прищина текат последните дни на пътуващото европейско биенале Манифеста.

Чуйте първата част на разговора с Юл Джафери и Мартина Стефанова.



"Културата на партита и афтърпартита в Прищина, характеризираща се с необходимостта от противопоставяне на настойчивия импулс за повторно изживяване на моментите, е антидот на политиката, която изкривява и ограничава индивидуалното и колективното съществуване" – пишат организаторите.

NEXT Balkan „Клубно настояване: афтър-парти“ се открива в 18:00 ч. на 27 октомври в „Топлоцентрала“ – Регионален център за съвременно изкуство. Програмата на събитието включва и два разговора – на 28 октомври, петък, 18:00 ч. В Топлоцентрала и на 29 октомври, събота, 14:00 ч. в галерия „Доза“ с участието на групата косовски артисти и куратора Хана Халилай заедно с представители на българската сцена.

На 2 ноември от 18:00 ч. се открива и третата изложба с дипломатически акцент в галерия „Мисията“, към Държавния културен институт към МВнР, а след края на изложбите през декември организаторите планират да пренесат подбрани творби в новооткритата галерия към Посолството на Република Косово в България, където ще останат до края на годината.

Чуйте втората част на разговора с Юл Джафери и Мартина Стефанова.

Снимка – NEXT Balkan „Клубно настояване: афтър-парти“
По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Къщите на София разказват своите истории

Изложбата "Истории зад фасадата" на Регионалния исторически музей София ще се открие днес в Централните хали от 19 часа . Тя показва своеобразен разказ от лични истории за хората, построили и живели в едни от най-емблематичните къщи в столицата. Йордана Николова, археолог и част от проекта "Клада бг" на музея, разказва, че екипът им е обикалял из 40..

публикувано на 12.09.24 в 15:10
Боян Арсов и София Бобчева

Бебе на борда на Народния театър

На 13 и 14 септември в Народния театър "Иван Вазов" на камерна сцена са премиерните спектакли на "Бебе на борда" от Кристофър Дюранг . Режисьор на представлението е Василена Радева. То се реализира по програмата "Театър+". Кристофър Дюранг умее да разкрива болката и гнева емоционално и изтънчено. Той е сред най-забавните съвременни комедиографи..

публикувано на 12.09.24 в 14:45

Архитектурата среща археологията

Днес (12 септември) започва Международният форум "Брацигово – каменният поток на времето" , който ще продължи до 14 септември . За опазването на недвижимото архитектурно наследство, археологията и традициите в "Нашият ден" говори архитект Десислава Димитрова . Началото на форума е поставено през 2021 година от Камарата на архитектите в..

публикувано на 12.09.24 в 12:42
Або Славчев и Неда Узунколева

За книгите, поколенческите различия, света на 90-те години и света на ХХ век

В разгара на софийската Алея на книгата в "Нашият ден" разговаряме с Неда Узунколева , автор на романа "Днес не ми се излиза" , носител на Наградата "Южна пролет", както и с Або Славчев , писател, редактор, радиоводещ – за  книгите, поколенческите различия, света на 90-те години, и света на XXI век. Радослав Бимбалов: Много важно е да..

публикувано на 12.09.24 в 11:14

Радослав Бимбалов: Много важно е да признаем злото в себе си, за да го победим

Един роман, в който Бог се обръща към човека. Сюжет, който рисува една антиутопична картина за бъдещето, но говори за днес – за всички болни теми на времето, в което живеем. В "Нашият ден" Радослав Бимбалов представя своя роман "Ти, подобие мое" , който вече може да бъде намерен на Алея на книгата. Оруел написва антиутопията "1984" през..

публикувано на 12.09.24 в 10:33