В предаването "Какво се случва" Мартина Стефанова от фондация Doma Art, косовският художник Юл Джафери представиха новото издание на шоукейс платформата за визуални изкуства от Балканите NEXT Balkan, което този път представя съвременно изкуство от Косово. Синхронно ще могат да бъдат разгледани три изложби под общото заглавие „Клубно настояване: афтър-парти“. Откриването им е на 7 октомври.
В събитията, които ще се проведат в „Топлоцентрала“, галерия „Доза“ и галерия „Мисията“ участват с творбите си Атдхе Бехлули, Лаурета Хайрулаху, Арбнор Каралити, Леарт Рама, Мимоза Сахити и Юл Джафери. Куратор е Хана Халилай. Творбите в разнообразни медии и направления изследват темата за клубния живот като мимолетен катарзис, нужда и акт на трансгресия срещу по-мащабните политически и социално-икономически фактори, които тласкат към състояние на изолация.
Произведенията говорят за отчуждението, еуфорията и унинието, които се проявяват в подобни споделени преживявания в публични и в частни пространства. Изолацията обаче се проявява и с друго свое лице – новото косовско изкуство няма как да не реагира на състоянието на изолация, в което артистите са поставени от визовите режими, които ограничават пътуването им Европа и по света. Но ако те не могат да отидат в нито един от съвременните артистични центрове, изкуството от цял свят само идва в Косово – в момента в Прищина текат последните дни на пътуващото европейско биенале Манифеста.
Чуйте първата част на разговора с Юл Джафери и Мартина Стефанова.
"Културата на партита и афтърпартита в Прищина, характеризираща се с необходимостта от противопоставяне на настойчивия импулс за повторно изживяване на моментите, е антидот на политиката, която изкривява и ограничава индивидуалното и колективното съществуване" – пишат организаторите.
NEXT Balkan „Клубно настояване: афтър-парти“ се открива в 18:00 ч. на 27 октомври в „Топлоцентрала“ – Регионален център за съвременно изкуство. Програмата на събитието включва и два разговора – на 28 октомври, петък, 18:00 ч. В Топлоцентрала и на 29 октомври, събота, 14:00 ч. в галерия „Доза“ с участието на групата косовски артисти и куратора Хана Халилай заедно с представители на българската сцена.
На 2 ноември от 18:00 ч. се открива и третата изложба с дипломатически акцент в галерия „Мисията“, към Държавния културен институт към МВнР, а след края на изложбите през декември организаторите планират да пренесат подбрани творби в новооткритата галерия към Посолството на Република Косово в България, където ще останат до края на годината.
Чуйте втората част на разговора с Юл Джафери и Мартина Стефанова.
Под звездното небе на София и сред красивата природа на Ботаническата градина на Българската академия на науките в София се намира пространство, в което посетителите ще се потопят в магическа атмосфера. В него светлината разказва истории. Шоуто ще предложи околосветско пътешествие, разположено в 7 различни тематични зони, с над 200 светлинни инсталации..
Фотоизложбата "Чуй гласа ми" за трета поредна година се утвърждава като символ на счупените стереотипи и доказва, че мъжете могат да бъдат най-силни, когато приемат своята уязвимост. Тя прави темата за мъжкото емоционално здраве по-достъпна през изкуството. Пред обектива на фотографа Павел Червенков застават осем мъже, които позволяват да се надникне..
"Приемането на българската литература от страна на читателите се промени. В момента най-търсените и четени книги са на български автори", коментира в "Артефир" идейният вдъхновител на Литературните награди "Перото" Светлозар Желев, а членът на журито на конкурса Оля Стоянова допълни: "Българската литература е в много добро състояние. Много се пише и..
На осми ноември в София се открива петото българско издание на Международния фестивал за етнографско кино "ОКО" . Негов основател е Тетяна Станева – бесарабска българка, фолклористка и самата тя режисьорка. Всяка година фестивалът се провежда в две държави – Украйна и България. В петте години на съществуването си Международния фестивал на..
Крехък е светът, в който живеем, деликатен. Всеки ден ни напомня и за доброто, и за лошото, от което е направен. Всеки ден ни казва, че са ни нужни те, "Ръцете, с които оцеляваме". С тях светът може да бъде и малко съвършен, и със сигурност наследен. А след ръцете, идва място и за сърцето. За "Анархията на сърцето", където метафората царува, а..
Албена и Павел Благеви са се издигали до селенията на боговете – планината Олимп. Оказа се, че макар да е с няколко метра по-нисък от Мусала, нейният връх..
Постановката, за която всички говорят – "Оръжията и човекът" на Бърнард Шоу, ще има премиера на сцената на Народния театър в три последователни вечери. На..
В "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Валентин Вълканов , преподавател по социология в НБУ, коментира процесите, които водят българското общество до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg