Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Достъпни ли са българските институции за бебешки и инвалидни колички?

Снимка: Ани Петрова

Габриела Маркова е българска майка, която се опитва да влезе в една българска институция. Защо Габриела не успя да влезе с бебешка количка през служебния вход на БНБ, предназначен за инвалидни колички?

“Съвсем наскоро се опитах да вляза в БНБ с детска количка с малко бебе. Имах работа в банката, отидох на централния вход. Там има огромни стълби, през които е почти невъзможно да премина с бебешка количка. Но горе над стълбите на входната табела видях вход за инвалиди. Отидох до въпросния вход и започнах да се оглеждам. Изскочи една охрана и ме попита “какво искам““,  казва в ефира на “Нашият ден“ Габриела Маркова, която се опитва да влезе в една българска институция и продължава:

“С бебешка количка съм. Трябва да свърша в салона някаква работа. Той каза, че не може да се свърши нищо, защото салонът работи до 15:45 часа. Беше 15:40 и казах, че на другия ден отново ще дойда, но той ми отговори, че трябва да отида на централния вход, защото през този не може да се влезне.

Обясних му, че през централния вход няма как да вляза с тази количка, защото това е вход за инвалиди. Тогава той ми реагира с думите - “Наричате бебето си инвалид?“. Отговорих му, че бебето е с количка, защото не може да ходи. Той продължи да настоява, че трябва да отида на централния вход, където да оставя бебето на булеварда долу и да извикам охраната, която да ми помогне да кача бебето с количката на ръце.

Поисках да говоря с мениджъра му, но се оказа, че до него отново мога да стигна само през главния вход. Служителят заяви в същото време, че се държа нахално и арогантно и ако искам да правя нещо в тази институция мога да вляза само през централния вход, защото не съм изрично с инвалидна количка“, разказва още тя.

Какъв беше отговорът на БНБ?

От Банката молят г-жа Маркова да приеме извиненията за създаденото неудобство. Проверката показа, че става въпрос за изолиран случай. В БНБ са установени правила за достъп до сградите на институцията и при работа с граждани, които са публикувани на страницата на БНБ в интернет.

На страницата им пише именно това, че “посетителите с намалена подвижност, които желаят да посетят сградата на БНБ, трябва да следват инструкциите, като едната от тях е “Отправете се към служебния вход““.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Игри, симулации и знания: Ескейп стая за млади лидери в борбата с климатичните промени

Илияна Семерджиева, посланик на Европейския климатичен пакт, споделя в ефира на "Нашият ден" своето виждане за важността на климатичната тема и начините, по които тя я превръща в част от ежедневието и мисията си. Според нея климатичните промени вече не са просто тема за конференции или доклади – това е реален проблем, който засяга всички и който..

обновено на 04.12.24 в 10:28

За сечта и строителството в горските територии

Могат ли промени в законодателството по отношение на сечта и на строителството в горските територии да превърнат 17% от горите на България в просеки и пътища? В "Нашият ден" чуваме мнението на Тома Белев , горски експерт, представител на инициативата "Зелени закони” и съпредседател на "Зелено движение". На телефонната линия на..

публикувано на 04.12.24 в 09:26

"Грийнпийс" - България набира участници за обучение за създаване на енергийни общности

"Грийнпийс" – България* заедно с "Energy cities"** организират "енергийно еспресо" – специализирано обучение за създаване на енергийни общности – онлайн курс, насочен към общински специалисти от цялата страна, ангажирани в сферите: градско планиране, зелен политики, енергетика и енергийна ефективност, както и в инвестиции и социална политика. За..

публикувано на 04.12.24 в 08:35

Как "Дивата София" ни учи да забелязваме природата в града

Д-р Атанас Грозданов от Биологическия факултет на Софийския университет сподели в ефира на "Нашият ден" вдъхновяващи мисли за градското биоразнообразие и инициативата "Дивата София". Основната цел на този проект е да разкрие на широката публика богатството на дивата природа, която съществува дори в рамките на големия град. Според д-р Грозданов много..

обновено на 03.12.24 в 13:14

Как общините могат да създават енергийни общности: ново обучение

В предаването "Време за наука" Христо Панчев, координатор на инициативата за "зелено възстановяване" в "Грийнпийс" за Централна и Източна Европа, разказва за новия проект на организацията – специализирания курс "Енергийно еспресо". "Енергийно еспресо" е безплатен онлайн курс, насочен към общински специалисти, ангажирани в сферата на градското..

обновено на 03.12.24 в 12:33