Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. д-р Тодор Коларов: Нотариусите и адвокатите – "пазачи на портите" на финансовата система

Проектът "Light" – има ли юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма

доц. д-р Тодор Коларов
Снимка: БНР

Борбата с изпирането на пари и финансирането на тероризма е във фокуса на вниманието на европейските юристи от години. На 25 октомври в Европейския парламент в Брюксел се проведе заключителна конференция по проекта "Light", който има за цел да повиши компетентността на адвокатите и нотариусите в сферата на предотвратяване на изпирането на пари в борбата с финансиране на тероризма. Дейностите по проекта "Light" включват подготвителна фаза, включваща оценка на прилагането на националното ниво на правото на ЕС в областта на предотвратяване на изпирането на пари, както и на разработване на методология и образователни материали, провеждане на обучителни дейности, включително и електронно обучение, минаха и четири обучителни семинара на високо ниво.

Какви са изводите и резултатите от проекта "Light" – има ли юридическа компетентност за предотвратяване изпирането на пари и финансирането на тероризма?

Доц. д-р Тодор Коларов, ръководител на департамент "Национална и международна сигурност" – Нов български университет, коментира конференцията в предаването "Законът и Темида":

"България участва в тази инициатива с още три държави на ЕС – Белгия, Испания и Италия. Целта на това изследване беше да се повиши квалификацията на нотариусите и адвокатите, за да могат те по-добре да познават своята роля като "пазачи на портите" на финансовата система, за да се предотврати изпирането на пари. А от друга страна, да се оцени и какви са слабостите и затрудненията, които те срещат. 

Тази конференция предизвика голям интерес, имаше както представители на ЕК, на Комитета, генералният директор на CEPLIS (The European Council of the Liberal Professions), така и представители на обществото на адвокатите и на нотариусите в Европа. Особено в процеса на предложения за обсъждане законодателен пакет в рамките на ЕС."

Чуйте цялото интервю с доц. д-р Тодор Коларов в звуковия файл.


Гост на "Законът и Темида" е и адв. Елка Пороминска, председател на Асоциацията за жените адвокати, дългогодишен консултант на предаването. Тя наблегна върху превенцията срещу изпирането на пари и борбата с финансирането на тероризма. 

"Целта на проекта "Light" е да се засили прилагането на мерки, както и да има обучение в разпознаването на случаи, в които може да се стигне до изпиране на пари. Етапите бяха четири – в Рим, в Брюксел, в София и в Мадрид. Следва да се обобщят изводите от разследването на нарушения и финансови престъпления. Също да се подкрепят новите законодателни мерки на ЕС."

Чуйте повече от звуковия файл.

Снимки – БНР


По публикацията работи: Милена Очипалска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40