С начина си на общуване, с езика, който използваме, създаваме реалността, в което живеем
Разговорът е част от поредицата, започнала с новия сезон "Жените – първа линия или ариергард"
Преди точно една година с Мария Николова проведохме разговор за езика на политиците, за скритите послания в речта и поведението им. Отворихме и темата за политически PR и неговото влияние върху поведението на „хората на деня“. В този втори разговор подновихме темата с нова гледната точка.
Два са инструментите, чрез които съществуващият свят може да бъде превърнат в обитаемо човешко пространство – законът и езикът. За да можем да живеем заедно и да управляваме ефективно житейските си проекти, е необходимо да развием способност за убедително говорене, но и способност за приемливо социално поведение. Всеки път когато говорим за стереотипи, за предразсъдъци, за насрещно поведение, което определяме като неприемливо, трябва да знаем, че с начина си на общуваме, с езика, който използваме, създаваме реалността, в която живеем.
А когато говорим за присъствието на жените в политиката, това е още по-осезаемо и още по-важно. Не квотният принцип ще защити правата на жените, а разумното обговаряне на възможностите, капацитета, компетентността. Ако езикът ни издава пренебрежение, недоверие, подценяване, никакъв административен механизъм за обезпечаване на равенство между половете няма да сработи.
Жените всъщност нямат административен инструмент за обезпечаване на равнопоставеност, просто трябва да им се предостави възможност да докажат своите умения и компетентност.
Снимка – Pixabay
Каква е разликата между протестите в Турция и в Сърбия – коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Стоян Георгиев , журналист от БТВ. "Тъкмо техните съдебни системи са причината, за да излязат хората на улиците . Когато една съдебна система е превзета, можем да видим как може да бъде използвана. В Турция, например, една журналистка, с..
Село Глава се намира в община Червен бряг, плевенска област. Селото е създадено в края на XIV в. и носи името от това време. Една от легендите за името е, че поради благоприятните условия в местността, хората изкарвали на паша добитъка си там и поставили на кол череп на животно, който да служи като ориентир. Главата на животното се превърнала в..
В разговор с Ивайло Стефанов за предаването "Аларма" по Програма "Христо Ботев", Виктор Лилов, правозащитник и издател говори обстойно за случаят на саудитския дисидент и журналист Абдулрахман Ал-Халиди, намиращ се вече четвърта година затворен в центъра за задържане на чужденци в софийският квартал Бусманци. Абдулрахман Ал-Халиди е дисидент и..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент Владимир Путин, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Маргарита Шурупова , журналистка от Русия, която е избягала в България в началото на войната на Русия срещу Украйна. Един от авторите в..
В рубриката на предаването "Законът и Темида" "Съвети на адвоката" адв. Христиан Митев отговаря на слушателски въпроси. Милко Стойков, Бургас: Наследих от сестра си етаж от къща заедно с парцел – отстъпено право на ползване, вещно право на ползване, за което плащам данък за земята и за етажа. Мога ли да заградя наследения от мен терен? Сои институции..
България е пълна с руска памет, а пък какво е България за Русия и средностатистическия руснак, както и може ли да се вярва на руския президент..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
В галерия "Астри" за трети път Алберт Хаджиганев представя своя живопис – пейзажи и интериори. Изложбата е в два цикъла: "Моят дом" – интериори от дома и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg