Актьорът Марин Рангелов, представя първата си самостоятелна изложба в галерия "Дебюти" – "Ритъм". Експозицията включва абстрактни картини с маслени, акрилни и индустриални бои върху платна. Картините са големи, покрити с обилно количество боя, изразяващи чрез растерни елементи начина, по който твореца вижда заобикалящия ни свят. Всичко около нас се движи, дори и да е спряло. Всяко действие е задвижвано от ритъм. Рисувайки платната, основната цел на Марин е да се довери на ритъма, който го води. Но освен за ритъма, който го води в изложбата, повод за нашия разговор е и ритъмът, който го води към първия му късометражен филм като режисьор, сценарист и продуцент. А именно "Червен адмирал", който е в жанра на драма, трилър и мистерия, разказва Марин, който влиза в ролята на режисьор, сценарист и продуцент по тази лента:
"Заглавието е символично, ако зрителите изгледат филма до края ще разберат. Червен адмирал е всъщност вид пеперуда. Като киноман, много обичам да гледам и документално кино и гледах много интервюта в един период от живота ми за трафикиране на хора, една история на едно момиче от Австралия много ме вдъхнови и си казах хубаво е такава тема да присъства в игралното кино. Надяваме се хората като си тръгнат от салона да си имат едно наум. Това ми е първият филм като режисьор, но исках максимално да накарам хората да се чувстват съпричастни. Филмът започва с част от финала, зрителите от началото виждат няколко елемента от края."
Сюжетът насочва вниманието на зрителя към едни по-малко дискутирани, но критично опасни теми за проституцията, трафик на хора и като цяло нарушаването на човешките права. Филмът вече има своята първа спечелена награда на Robinson Film Awards (International Film Festival) в Италия за най-добра женска роля на Лора Христова:
"Предизвикателството пред ролята е огромно. Героинята се озовава в един кошмар, от който няма събуждане. Минава през много обрати за много кратко време. Изключително емоционална роля. Голямо предизвикателство беше, че се взе решение финалната сцена да се заснеме на one shot. Иска ми се филмът да остави следа, да накара хората да се замислят над някои теми."
За късометражния филм "Червен адмирал" Марин се вдъхновява за сценария от истински истории. С пъзелна история филмът има за цел да постави публиката в обувките на главната героиня и да разведе зрителите на едно брутално-сурово влакче на ужасите. За филма Марин използва много препратки към класики в киното, като например осветлението е детайлно прецизирано, картината и цветовете да напомнят "Казино" и "Добри момчета" на Мартин Скорсезе.
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg