Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Животът и страстите Христови" в кантатите на Аугустин Пфлегер

Снимка: @StockholmEarlyMusicFestival

Благодарение на Европейския съюз за радио и телевизия предаването "Музика хисторика" предлага концерт от Стокхолм, състоял се на 21 март тази година по случай Европейския ден на ранната музика. "Животът и страстите Христови" е концепцията зад избраните кантати от Аугустин Пфлегер, които изпълняват оркестър Nord и вокален ансамбъл Vox Nidrosiensis.

Германският композитор Аугустин Пфлегер (1635-1686) е един от най-важните автори в северна Европа през XVII век и заедно с Дитрих Букстехуде развива жанра на кантата на немски език. Образците на Пфлегер са драматични, на моменти напомнящи опера, като музикалният му език съчетава вдъхновение от италианския стил на Монтеверди със северни фолклорни елементи. Оркестър Nord и вокален ансамбъл Vox Nidrosiensis подреждат за първи път кантати из цикъла за църковната година, така че да разкажат историята за живота и страстите на Иисус. В тях присъстват драматични диалози между библейски и алегорични персонажи, а текстовете са основани на госпелите за определените дни и съчетават пасажи от Библията и духовна поезия.

През последните години двата състава, които са базирани в Трондхайм в Норвегия, се утвърждават като едни от водещите скандинавски изпълнители на ранна музика, а концепцията на тази програма с музика от Аугустин Пфлегер стои в основата и на втория компактдиск на ансамблите.

Този вторник (1 ноември) от 23 часа екипът на "Музика хисторика" ви поздравява по случай светлия празник с изпълненията на оркестър Nord и вокален ансамбъл Vox Nidrosiensis, като в рамките на предаването ще можете да чуете четири кантати от Пфлегер, описващи съответно Иисус и неговите ученици, чудесата на Спасителя, страданията на кръста и появата на Христос пред 11 от апостолите.

По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Виена Шьонбрун Оркестра" започва световно турне от Пловдив

С празнично декемврийско турне музикантите от "Виена Шьонбрун Оркестра" пристигат в България – в градовете Пловдив (10 декември), Варна (11 декември), Шумен (12 декември), Велико Търново (13 декември), Русе (14 декември)  и София (16 декември – зала "България") .  Поради огромния интерес към концерта в София на 16 декември, организаторите..

публикувано на 26.11.24 в 17:35

Новият албум на Eagle Post

Новият албум на българската алтернативно група Eagle Post се нарича Dystopian Romance. Той е записан и миксиран през 2023 г. от Георги Малчев (екс-Млък!, Quicksand Surfer, Sativa), а мастърингът е дело на легендарния английски продуцент Pete Maher, работил по продукции на Rolling Stones, Jack White и U2. Автор на текстовете и музиката е..

публикувано на 26.11.24 в 14:50
Джакомо Пучини

Три шедьовъра на Пучини на българска сцена

В съботната вечер (23 ноември от 20 часа) ще си припомним три спектакъла на Софийската опера. Първият досег на българската публика с "Бохеми" е през 1922 година. Маестро Георги Атанасов ръководи премиерния спектакъл. А ние поглеждаме към друг спектакъл на "Бохеми" от 1955, съхранен в Златния фонд на БНР. В ролята на Рудолфо публиката възторжено..

публикувано на 23.11.24 в 08:00

Пето издание на фестивала ТрансАрт

Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят с авангардни композиции от последните няколко години, както и от последните петдесетилетия. Във фестивала ще вземат участие млади и утвърдени наши и чуждестранни изпълнители. В три вечери на три..

публикувано на 22.11.24 в 10:50
Виолончелистът Христо Танев

"Тембри и нюанси" – концерт на Симфоничния оркестър на БНР

Третият концерт от настоящия сезон 2024/2025 на Симфоничния оркестър на БНР, озаглавен "Тембри и нюанси", представя композицията на Иван Спасов "Епизоди за четири групи тембри", Концерта за виолончело и оркестър в ла минор, оп.129 от Роберт Шуман и Симфония № 5 в ми минор, оп.64 от Пьотр Чайковски. В аванс ви предлагаме да чуете разговора на..

публикувано на 22.11.24 в 07:25