Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Музика от Бърнстейн и звукова феерия с ударни инструменти

Любомир Денев-син
Снимка: личен архив

"Концерт за ударни инструменти" на Любомир Денев, както и премиера за България на "Симфония № 2" от Ленард Бърнстейн са произведения избрани да звучат в първия четвъртък на месец ноември в зала "България".

"Идеята дойде от Мартина Митева, която предложи да направим концерт по повод 70-годишния юбилей на моя баща Любомир Денев. Заради пандемията много концерти се отлагаха, но идеята се запази и се радвам, че една година по-късно може да направим изпълнение на неговия концерт за ударни инструменти и симфоничен оркестър, който е с трима солисти. Това са Калина Владовска, Мартина Митева и Мирослав Димов" – сподели Любомир Денев-син, който е диригент на събитието.


"Концертна музика за ударни и оркестър" от Любомир Денев е писана в Норвегия през 1986 година и е изпълнявана нееднократно. Премиерата на творбата е студиен запис реализиран в Националното радио осъществен под диригентството на композитора със солистите от ансамбъл "Полиритмия" Антонин Бржечка, Борис Динев и Асен Аврамов. Произведението е изпълнявано и в състав със солисти: Татяна Колева, Александър Цветков и Ерол Ракипов.

Творбата се състои от две части с различно повествование – първата е преобладаващо медитативна, а втората е театрална, с изобилие от диалози. За втората част на концерта на 3 ноември, Любомир Денев-син е избрал да представи на публиката Симфония № 2 от Ленард Бърнстейн озаглавена "Епоха на тревога" със соло пиано, партия поверена на Дино Имери.

Творбата е вдъхновена от забележителната едноименна поема ("Времето на тревогите: барокова еклога"; The Age of Anxiety: A Baroque Eclogue) на Уистън Хю Одън.Сюжетът на поемата и на симфонията започва с четирима самотни непознати – трима мъже и една жена, които се срещат във военен бар в Ню Йорк и прекарват вечерта в размишления върху човешкото битие. В стила на "барокова еклога" (пасторална поема в диалогова форма), героите говорят в дълги монолози, с малко разграничение между отделните гласове.

В среща по време на подготовката за концерта разговарях с Любомир Денев-син, Калина Владовска и Мартина Митева. Чуйте какво споделиха в звуковия файл.


По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Мескле

Дуенде от Гранада

Четвърта поредна година гостуваме на събитията, организирани за чуждестранни програматори и журналисти от испанското Сдружение за авторски права SGAE: Jazz ñ и Flamenco ñ. Привилегията да откриваме интересни нови проекти е споделена с нашите слушатели и сега. Два и половина часа с документални записи от Гранада с Рейес Караско, Мария Мескле (на първата..

публикувано на 06.10.24 в 18:40
Детският хор на БНР

Детският радиохор – сред финалистите на Международния хоров конкурс "Нека пеят народите" 2024

На 6 октомври вечерта от 20.00 часа българско време очакваме с трепет развоя от музикалната надпревара на "Нека пеят народите" – престижният международен хоров конкурс! Отново имаме български финалист и този път това е Детският хор на БНР с главен диригент маестра Венеция Караманова . Конкуренти на нашия състав са Хор на момичетата от Копенхаген..

публикувано на 05.10.24 в 16:50

"Медея" от Шарпантие за първи път в Парижката "Опера гарние"

Три века след нейното създаване, музикалната трагедия на Шарпантие – "Медея", намира своята майсторска интерпретация на сцената на Парижката "Опера гарние". Световноизвестният клавесинист, диригент, музиколог и педагог Уилям Кристи и основаният и ръководен от него ансамбъл Les Arts Florissants представят бароковия шедьовър. Постановката е дело на..

публикувано на 05.10.24 в 08:05

"Медея" от Марк Антоан Шарпантие, трагедия в пет действия и пролог

"Медея" е единствената опера, написана от Шарпантие за Кралската музикална академия. Либрето: Тома Корней. Премиера: Кралския театър в Париж на 4 декември 1693 г. Действащи лица: • Медея, магьосница – мецосопран • Язон, принц на Тесалия – тенор • Аркас, довереник на Язон – тенор • Креон, цар на Коринт – бас • Крьоз, дъщеря на Креон – сопран •..

публикувано на 04.10.24 в 09:40
Проф. Боян Лечев

Миговете вдъхновение на Боян Лечев

В петъчната вечер ще възкресим спомена за проф. Боян Лечев – изумителен цигулар, потомствен музикант и любим педагог за десетки свои ученици, които не могат да го забравят. Боян Лечев бе орисан да прокарва пътеки. Неистово го мамеше непознатото, като сонатата за соло цигулка на Прокофиев. Изпълни я за пръв път у нас преди 50 години. Големият..

публикувано на 04.10.24 в 08:25