"Концерт за ударни инструменти" на Любомир Денев, както и премиера за България на "Симфония № 2" от Ленард Бърнстейн са произведения избрани да звучат в първия четвъртък на месец ноември в зала "България".
"Идеята дойде от Мартина Митева, която предложи да направим концерт по повод 70-годишния юбилей на моя баща Любомир Денев. Заради пандемията много концерти се отлагаха, но идеята се запази и се радвам, че една година по-късно може да направим изпълнение на неговия концерт за ударни инструменти и симфоничен оркестър, който е с трима солисти. Това са Калина Владовска, Мартина Митева и Мирослав Димов" – сподели Любомир Денев-син, който е диригент на събитието.
"Концертна музика за ударни и оркестър" от Любомир Денев е писана в Норвегия през 1986 година и е изпълнявана нееднократно. Премиерата на творбата е студиен запис реализиран в Националното радио осъществен под диригентството на композитора със солистите от ансамбъл "Полиритмия" Антонин Бржечка, Борис Динев и Асен Аврамов. Произведението е изпълнявано и в състав със солисти: Татяна Колева, Александър Цветков и Ерол Ракипов.
Творбата се състои от две части с различно повествование – първата е преобладаващо медитативна, а втората е театрална, с изобилие от диалози. За втората част на концерта на 3 ноември, Любомир Денев-син е избрал да представи на публиката Симфония № 2 от Ленард Бърнстейн озаглавена "Епоха на тревога" със соло пиано, партия поверена на Дино Имери.
Творбата е вдъхновена от забележителната едноименна поема ("Времето на тревогите: барокова еклога"; The Age of Anxiety: A Baroque Eclogue) на Уистън Хю Одън.Сюжетът на поемата и на симфонията започва с четирима самотни непознати – трима мъже и една жена, които се срещат във военен бар в Ню Йорк и прекарват вечерта в размишления върху човешкото битие. В стила на "барокова еклога" (пасторална поема в диалогова форма), героите говорят в дълги монолози, с малко разграничение между отделните гласове.
В среща по време на подготовката за концерта разговарях с Любомир Денев-син, Калина Владовска и Мартина Митева. Чуйте какво споделиха в звуковия файл.
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
Режисьорът и създател на една от най-успешните театрални формации "Кредо" Нина Димитрова е навъртяла стотици хиляди километри с турнета и фестивали по..
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg