Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Връчиха годишните награди на Портал "Култура" за литература и хуманитаристика

В Деня на народните будители Портал "Култура" връчи за девета година награди за принос в литературата и хуманитаристиката.

Отличените творби са определени от жури, в чийто състав са проф. Калин Янакиев, Теодора Димова, Деян Енев, проф. Божидар Кунчев и Тони Николов. 

В категория "Проза" първа награда получи Захари Карабашлиев за романа "Опашката" заради "неподражаемото му майсторство да превърне болките от съвременността в художествено преживяване".

Втората награда в категория "Проза" бе присъдена на Антония Апостолова за романа "Нас, които ни няма" заради "разказваческото ѝ умение да облече в думи неназовимото и така да превърне човешкия дъх в дихание на цяло поколение".

В категория "Хуманитаристика" първа награди получи книгата на Георги Борисов "Откаченият вагон" заради неговата "немерена реч", която разширява хоризонтите на българската словесност.

Втората награда спечели книгата на Вили Лилков "Доблест и наказание. Народният съд и ДС срещу спасителите на българските евреи" заради "документалния му прочит на "бели страници" от българската история".

Голямата специална награда на Портал "Култура" получи проф. Михаил Неделчев заради "безспорния му принос към българското литературознание и безкомпромисното отстояване на истината в трудни времена".

Специалната награда бе присъдена на преводачката доц. Анна Николова заради "забележителното ѝ преводаческо дело от латински език и пресътворяването на "Изповеди" на св. Аврелий Августин".

Специалната награда на фондация "Комунитас" за принос към гражданското общество получи Мартин Димитров заради "законовата защита на социално уязвимите и подкрепата на дарителството в българското общество".

Наградите са учредени през 2014 г. от фондация "Комунитас".

Чуйте репортажа на Силвия Чолева от събитието.

Снимки – Стефан Марков, Портал "Култура"

По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10