Новата пиеса на Майя Праматарова ще се срещне след броени дни със софийската публика в столичната галерия Credo Bonum. Постановката е дело на режисьора Катя Петрова, сценографа Тита Димова-Вантек и актрисата Линда Русева, обединени около новата българска пиеса.
Къде свършва изкуството и къде започва животът? Това е един от въпросите, зададени в "Анна. Допълнена реалност. Репетиция". Текстът е вдъхновена от Сребърния век, от живота на Анна Ахматова, но диша с ритъма на нашето време, което се римува в главата на героинята със събития отпреди век. Вибрациите между между днес и преди създават едно общо поле на възторзи и падения, поезия, любов и смърт.
Да тръгнеш към нов текст е колкото рисковано, толкова и вдъхновяващо пътешествие за екипа, защото всеки участник има възможността да бъде първооткривател на свят, до който никой досега не се е докосвал.
"Тръгваш от чист лист хартия", както се изрази Линда Русева и нанасяш върху него своята представа за времето и героите. Катя Петрова и Тита Димова-Вантек коментират спецификите на алтернативните пространства, тяхната привлекателност, когато става дума за нова драматургия.
Екипността е едно от условията на работата на всеки независим проект и атмосферата на предаването възсъздава и духа на репетициите, които продължават до премиерните дати на 11, 13 и 17 ноември в София. Спектакълът е подкрепен от Национален фонд "Култура", както и от редица приятели и колеги.
Като добър знак за бъдещата премиера е включването на плаката към спектакъла, дело на Мила Лозанова, в колекцията от плакати, представени в галерия "Райко Алексиев",в рамките на 10-oто Триенале на сценичния плакат.
За повече подробности, чуйте звуковия файл.
Снимки: Кайя Христова
В програмата на тазгодишната Киномания е включен филмът "И това е за тази Коледа" на режисьора Петър Вълчев, В него се разказва за възрастен мъж, който разбира, че ще посрещне Коледа сам. В навечерието на семейния празник той разбира, че с дъщеря си и нейното семейство няма да прекарат заедно. И решава да прекара деня на гроба на починалата..
В редакция "Хумор и сатира" обичаме да пътуваме и затова често пъти поглеждаме към далечни страни, та да знаем какво ни чака, ако вземем, та най-сетне хванем самолета нанякъде. Тази седмица погледнахме и към Япония, а какво видяхме можете да разберете в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала..
Оказва се, че много от читателите на Христо Мухтанов са очаквали третата му книга да е също с поезия. Изборът да пише и издаде поетичните си фрагменти в "Полюсът на живота" обаче е печеливш. Прозите на Мухтанов остават поетични, защото, както казва Валентин Дишев, "онова, което наричаме желание да се срещнеш със себе си, да се опознаеш, да..
Какво превръща медийните сензации в неразрешени загадки? Кое в действителност наричаме "феномен" и нужни ли са непременно отговори на всички въпроси? Едва ли ще прозвучи като изненада за някого, че колкото по-загадъчни и необясними са някои случаи или явления, толкова по-силно те провокират любопитството и желанието ни да се доберем до истината. Коя..
В пространството на джаз клуба In The Mood художникът Орлин Атанасов откри самостоятелна изложба с необичайно заглавие "Странни мисли по никое време". Работите са в техниката на асамблажа и колажа. Творецът съчетава разнообразни материали, които открива на битака, или които морето "връща" на брега "вече обработени", за да създаде своите творби...
От 10 до 15 декември ще се проведе Софийския международен литературен фестивал в НДК. Дария Карапеткова , координатор на събитието, запознава..
В рубриката "Темите на деня" екипът ни имаше удоволствието да разговаря с Теодора Нишков, известна още като Принц Датски, и доц. д-р Александър Нишков,..
Нобеловият лауреат за литература Юн Фосе пише първата си пиеса "Някой ще дойде" през 1992 година. В края на 90-те пиесите на норвежкия писател започват да..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg