За историята на живота и дарителската дейност на проф. д-р Константин Кацаров, 125 години след рождението на "светеца от Женева" в "Терра култура" разказва преподавателят в Бернския университет и член на Управителния съвет на Фондация "Константин и Зиновия Кацарови" д-р Ерик Евтимов.
Основана в началото на 1969 г. в Женева под егидата на Общия фонд на Женевския университет, фондацията отпуска стипендии на български граждани, които искат да продължат образованието си или да специализират в университети или други институции с подобен статут в Швейцария. До този момент повече от 400 български студенти, докторанти са получили финансиране в размер на 3 млн. швейцарски франка.
Преди броени дни бе открита паметна плоча на къщата, в която е живял юристът и филантроп проф. Константин Кацаров на ул. "Любен Каравелов" № 34 в столицата. Интересна е историята на тази къща. През 1953 г. професорът е задържан по подозрение, че е швейцарски шпионин, защото дал един етаж от къщата си под наем на Швейцарката легация. Осъден е на 15 години, но през 1954 г. властите са принудени да признаят "съдебната грешка", припомня д-р Ерик Евтимов.
"Константин Иванов Кацаров е роден през 1898 г. в София и извървява своя път, за да стигне и да се превърне в "светеца от Женева“ с мислите, чувствата и изключителното развитие на личността и ерудицията си“, посочва д-р Евтимов.
Проф. д-р Константин Кацаров заема видно място в българската правна наука и заслужено е получил международно признание учен и експерт. Той е роден на 30 юли 1898 г. в семейство на интелектуалци. По волята на баща си – Иван Кацаров, също юрист, през 1916 г. замива да следва право в университета в Берн, където четири години по-късно защитава докторат на тема "Експроприационният процес според швейцарското право".
"Трудностите, които проф. Кацаров извървява, му дават силата да мисли за ближните и изключително за студентите, които имат нужда от подкрепа, за да вървят по този път и да достигнат висотите на академичното знание. Ерудицията не може да се намери. Тя се изгражда и е страдание“, твърди д-р Евтимов.
По случай честването на 125-годишнината от рождението на проф. Константин Кацаров през 2023 г. Управителният съвет на фондацията е учредил награда на негово име, която ще бъде връчвана на българска личност или на институция, с изключителен принос за България.Целия разговор с д-р Ерик Евтимов можете да чуете в звуковия файл.
Носителят на "Оскар" Матю Макконъхи предлага своя детска книга с напътствия и житейски уроци, наречена "Само защото". Актьорът е известен не само с ролите си, но и с работата си в своята фондация "Просто продължавай да живееш", която цели подпомагането на младежи. "Детските стихове са много леки на пръв поглед, като песен, римувани, но в тях се..
"Белият куб" е кураторски проект на Христо Калоянов. Терминът "Белият куб" идва от есето на Брайън О’Дохърти Inside the White Cube: The Ideology of the Gallery Space от 1976 година. Основните характеристики са бели стени, които символизират чистота, без прозорци в контролирана среда. Проектът на Калоянов разглежда темите за появата, развитието и..
Жителите и гостите на Пловдив могат да се докоснат до вдъхновяващата история на оперната прима Райна Кабаиванска чрез изложбата "Моите будители". Експозицията представя над 150 фотографии и разкрива впечатляващия път на Кабаиванска на световните сцени – от дебюта ѝ до триумфите в "Ковънт Гардън", "Ла Скала", "Метрополитън опера" и други престижни..
Седмицата на италианската култура в Балчик ще се състои за осми път. Началото на 21 юли дава изложбата "Персонажите на Пучини – живо вдъхновение". Тя представлява колекция от творби живопис на участниците в предишното издание на форума. Може да се разгледа в Каменната зала на Културния център "Двореца". Вечерта на 21 юли ще се състои концерт на..
В "Тийн Тайм" отбелязваме 21 години от кончината на Радой Ралин. Истинското име на поета, сатирик, дисидент, известен с творчество, защитаващо свободата на словото, е Димитър Стоянов. Сатиричните творби на Ралин се радват на изключителна популярност, защото съумяват да бъдат справедливи , предусещайки взривоопасните зони в социалното пространство...
В предаването "Български изпълнители" ще ви срещнем с младата българска пианистка Рая Костова. Музикант с интересен житейски и професионален път, който..
Данила Бабенко е руски гражданин, избягал от страната си, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 година. Вече три години Данила не може да..
Днес, в рамките на фестивала "Дни на класиката в Балчик", чието начало беше поставено на 19 юли, ще можем да станем част от концерт с шедьоври от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg