В "Топлоцентрала" предстои премиерата на представлението "Чиста игра" по мотиви от "Обругаване на публиката" от австрийския драматург Петер Хандке. "Чиста игра" е разговор. Покана за разговор. Мълчанието тук е без значение. Това не е драма. Тук няма крещяща тишина. Не се използват възможностите на театъра. Тук отношението към съдбата е иронично. Ние не сме театрални. Комичността ни не е съкрушителна. Това не е шега. Това не е игра. Това не е нищо сериозно, сочи анотацията на представлението. А какво е това, което предстои да видим, след като не е шега, игра и нищо сериозно, разказват актрисата Емона Илиева и режисьорът Живко Гущеров.
"Прочетох една пиеса на Хандке – "Каспър" много ми допадна, после прочетох "Самообвинение" и "Обругаване на публиката", които са част от спектакъла ни. Специалистите, хората, с които говорих, дори и преподавателите бяха доста резервирани към тази идея – да поставям тази пиеса, но проф. Виолета Дечева доста ми помогна за начина, по който мога да разбера този текст. Самият Хандке пише думи, които използваме ние, хората. Мълчанието в нашата работа е нещо случайно, най-красивото и чистото нещо, което може да се случи." – споделя Живко.
Похватите на Хандке са много изчистени от театрална игра. Мълчанието тук е изключително ключов похват и символ, но мълчанието тук не е похват като в една драма. При първия показ на "Обругаване на публиката" на Хандке голяма част от публиката е объркана какво всъщност ѝ се случва.
"При Хандке няма как да говорим за разговор, по-скоро това е взаимно съществуване между актьори и публика, няма излишни опити от страна на актьорите, които да пресъздават определен словен свят, няма подражание на лица, постъпки, както в една драма. Това е от страна на актьорите. Действащите лица ги има, но това са зрителите, и нашият фокус е тяхното съществуване в момента, наравно с нашето. Зрителите имат възможност да създават свят – те са активни участници в това представление, това е най-любопитното нещо." – разказва Емона.
Интеракцията с публиката малко или много предполага всеки път представлението да върви в различна посока, но то има своя рамка и структура, към която се движи.
В представлението участват: Антон Димитрачков , Валери Георгиев, Емона Илиева, Любомир Кръстев, Мария Вълдобрева, със специалното участие на: Калина Узунова, Пресиян Новаков, Давид Коваль, Борислав Борисов. Сценографията е на Борис Далчев, костюмите на Пола Попова, музиката на Милен Апостолов, а плакатът на Кристиан Левчев.
Творби на границата между скулптурата и поезията, между божественото и демоничното, между световете на "Ангели и демони" – това откриваме в изложбата на Георги Георгиев, която до 13 април може да бъде разгледана в галерия "Нюанс" . "Ангели и демони", както всъщност се казва и изложбата, припомня думите на Хенри Мур – а именно, че "изкуството е..
"Картина ли е театралният плакат?" поставя като въпрос срещата-дискусия в Народния театър с участието на студенти и преподаватели от Националната художествена академия и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". За съвременната роля на театралния плакат и цени ли се той достатъчно, в "Какво се случва" говорят доц. Георги Павлов, преподавател в катедра "Плакат и..
Социална кауза обедини творчеството на 14 български журналисти в сборника "Око на времето". Изданието е част от своеобразен социален проект с партньорството на организации на хора с увреждания, читалища и домове за възрастни хора. "Око на времето" е наскоро представеният сборник, в който журналистиката среща литературата...
Обръщаме поглед към столицата. Украинската арфистка Вероника Лемишенко ще открие Първия български международен арфов конкурс . Концертът ѝ е тази вечер, 4 април, в Националното музикално училище "Любомир Пипков". Входът е свободен. Конкурсът Viva Harp ще се проведе на 5 и 6 април . Той е създаден от Кохар Андонян и Даниела Дикова от..
В Габрово днес, от 18:30 часа, се открива "Изложба" на Стефан Петков и Деян Боев — личности в непрестанен диалог, независимо от физическата им локация, които представят своята идея за изкуство. Духовната връзка между учител и ученик във възможно най-класическия си вариант е представена чрез живописни произведения, създадени по повод покана от куратора на..
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от..
"Младежки Литературен вестник" е нова и обещаваща инициатива, която събира млади хора, за да творят и да изразяват своите възприятия за съвременната..
На трети април независимата платформата ПУК и Гьоте институт организират поп-ъп изложба с книгите, номинирани за Dummy Award – една от най-важните..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg