Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Православната църква почита св. Архангел Михаил

На 8 ноември в бесарабското село Чушмелия почитат св. Димитър

3
Икона на Архангел Михаил в църквата в Кирково
Снимка: Росица Стайкова

На 8 ноември Православната ни църква почита небесните войни на светлината и справедливостта, които възнасят молитвите на светиите пред Бога.

Това са архангелите Михаил, Гавриил, Рафаил, Уриил, Салатиил, Йехудиил и Варахиил. За българския народ Архангеловден е вторият по значимост есенен празник, след Димитровден (26.10).

Професионален празник имат полицаите, а имен ден – над 256 хил. българи.

Днес е храмовият празник на Дряновския манастир "Св. Архангел Михаил". Стотици вярващи се стичат на този ден, за да се помолят и да запалят свещ в обителта, която е сред най-почитаните светини на Българската православна църква.

Тържествена Света литургия и водосвет ще бъдат отслужени за храмовия празник на Дряновския манастир, който в различни периоди от своята вековна история е бил духовен, книжовен и бунтовнически център.

“На днешния 8 ноември ние празнуваме събор на св. Архангел Михаил и всички небесни безплътни сили, не само на него, но и на всичките. Просто той е предводителят на това ангелско войнство. Той е един велик небесен войн, нарича се архистратиг, който е повел ангелите и победил падналия от общение с Бога ангел Деница, затова и ние трябва да се придържаме от това да не отпадаме от общението с Бога “, казва в ефира на “нашият ден“ Магдалина Ангелова, учителка в неделното училище към храма "Свети Архангел Михаил" в Симеоново.

“С децата не е трудно да се общува, просто човек трябва да е искрен с тях. Децата търсят Бога и слушат, когато чуят за него. Това не е нещо, което могат да научат от света, а могат да го научат само в църквата“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

село Чушмелия
На 8 ноември в село Чушмелия почитат св. Димитър

Днешният ден е и храмов празник и на храма “Св. Димитрий“ в село Чушмелия. Чушмелия, Чешмеваруита или Криничне (на украински: Криничне; на румънски: Cişmeaua Varuită, Чишмяуа Варуита; на руски: Криничное) е село в Болградски район, Одеска област, Украйна. Землището му е с площ от 5.02 км2. Населението на селото през 2001 година е 4348 души, преобладаваща част от жителите са българи. Селото се намира в най-южните части на Болградски район и географски лежи между градовете Болград и Измаил. На запад от селото се намира езерото Ялпуг (Карасулак).

За историята на селото и храма разказва в ефира на “Нашият ден“ учителката Татяна Ковтун и етнологът и кинорежисьор Татяна Станева:

“Родена съм и израснала в селото. Тук израснаха и моите деца, които в момента са в България. На 8 ноемви село Криничне почита св. Димитър“, казва Ковтун.

“Нашият храм носи името на един от светците – Димитър Солунски, построен е през 1838 г. На Димитровден всичко трябва да ти е прибрано и уредено от стопанската и домакинската работа, тогава имаш право да празнуваш. По времето на СССР храмът беше срутен“, разказват още двете дами.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия, Росица Стайкова
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Какво вълнува Поколението Z: Личният поглед на Рая Господинова

В рубриката "Темите на деня" на предаването "Нашият ден" участва Рая Господинова, ученичка в 12 клас на Първа английска гимназия, с която обсъждаме Поколението Z и какво вълнува младите хора днес. "Аз много си харесвам поколението", споделя Рая и допълва: "Успях да се обградя с хора, които са свестни". Тя заявява, че е ангажирана с всичко, което се..

обновено на 03.10.24 в 11:15

Монография на учени от БАН с насоки за по-практическо обучение

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" гостуват двама от авторите на колективната монография  " Процесуален подход в образованието. Развиването на ключови компетентности чрез философия и гражданско образование" .  Книгата разглежда важни аспекти на образованието и различните подходи към него. Една от ключовите теми е използването..

обновено на 03.10.24 в 10:34

Имунната система през есента: Как да се подготвим за грипния сезон?

В предаването "Lege Artis" беше обсъдена темата за имунната система през есента, като специалистите по вирусология предупредиха за предстоящ бум на заразните болести у нас. Един от водещите експерти в областта на имунологията и алергологията, акад. д-р Богдан Петрунов,  объсди темата в ефира на предаването. " Имаме два пътя за стимулиране на имунитета..

обновено на 02.10.24 в 12:46
 Експертен център за хемофилия, таласемия и други редки доброкачествени хематологични заболявания при деца

Йордан Недевски: България е на добро място в лечението на децата с хемофилия

Конференцията на Европейския хемофилен консорциум ще се проведе от 4 до 6 октомври 2024 г. в Гранд хотел "Милениум София", съобщават организаторите. Това ежегодно събитие събира водещи експерти в областта на хемофилията, пациенти, представители от европейските асоциации по хемофилия, представители на фармацевтичната индустрия и други заинтересовани..

публикувано на 02.10.24 в 11:59

Майки с колички и възрастни хора – част от дебата за достъпната среда

В рубриката "Времето на редактора" на предаването "Нашият ден" се обсъжда темата за достъпната среда за хора с увреждания , майки с колички и възрастни хора. Събеседник е Валентина Христова , представител на общността "Мостове" и майка на дете с увреждане, която разказва за кампанията "Задай посока". Основната цел на кампанията е да насърчи гражданите..

обновено на 02.10.24 в 11:54