Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фалшифицирани ли са дневниците на Хитлер

Снимка: de.wikipedia.org

Музеят на фалшификаторите във Виена се намира срещу къщата на Хундертвасер и е единствен по рода си в света. В него се описват интересни криминални истории за творбите на известни фалшификатори, които са били толкова добри, че дори специалисти не са успели да направят разлика между оригинала и фалшификата. Така например там посетителят научава защо един известен английски фалшификатор е поставял скрити „бомби“ в неговите картини, друг е бил убит при най-мистериозни обстоятелства, как Хан ван Меегерен е успял да измами Гьоринг, как се разбра, че дневниците на Хитлер са фалшифицирани от Куяу и още много други интересни подробности. Музейните зали са поместени в безистен, а във входната зала могат да се закупят най-различни сувенири от музея.

В него са изложени фалшификати на „Майка с дете“ от Хан ван Меегерен, който е хванат след 1945 г. с фалшификации на фламандеца Ян Вермеер. Меегерен е продал на Херман Гьоринг чрез посредник фалшифицирана от него картина на Вермеер „Христос и изневерницата“ като истинска. Следват материали на германския стенописец Лотар Малскат, който в ролята си на църковен реставратор е фалшифицирал в катедралата в Любек стари готически фрески, които уж открил по време на реставрацията. 

Представени са и няколко страници от дневниците на Хитлер от Конрад Куяу, който ги продава като истински на списанието „Щерн“ през 1983 г. за 9,3 милиона немски марки. Офортите на Волганг Лемле и Едгар Мругала по Рембранд са били фалшифицирени през 80-те години по поръчка на Щази. Изложен е и пейзаж по Търнър от лондонския фалшификатор Том Кийтинг, който признал в 70-те години, че е продал над 2000 фалшификата на колекционери. 

Следва картината на Елмир де Хори „Утрин над Сена“ по Клод Моне. Хори е финансирал своят разкошен живот с продажбата на фалшиви френски импресионисти. След излежаване на присъди в САЩ и Испания, той написва книгата „Фалшификаторите“ с която става известен. От него в музея е изложена глинена сова по Пикасо. 

Изложени са и фалшиви монети от Карл Вилхелм Бекер, които е продавал на заможни германци през 18-и век, между които и на Ротшилд и на Гьоте. 

Изложено е също много добро копие на „Юдит“ по Густав Климт и много други интересни обекти, както и статии и полицейски рапорти за заловени фалшиви картини и други предмети.

Чуйте повече в звуковия файл.

Снимка – de.wikipedia.org
По публикацията работи: Милена Очипалска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Изкуството на музиката и природата се срещат в Jam on the River

Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..

публикувано на 28.07.25 в 17:40
Велин Манов, Мария Василева и Мартина Йорданова

Дарението на Гауденц Руф на Националната галерия, подредено в изложба

Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..

публикувано на 28.07.25 в 16:14

Писателят анималист разказва…

Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата!  Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар,  кучкар, инженер, но и..

публикувано на 28.07.25 в 14:05

Георги Шашиков: Фаготът като съдба и билет към Япония

В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..

обновено на 28.07.25 в 13:12

Глаголицата вдъхновява художничка за изложбата ѝ "Словото за Мир"

"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..

публикувано на 28.07.25 в 13:10