Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правят “Алея на толерантността“ в Стамболийски

Паметникът на Александър Стамболийски, изграден през 2009 г. в града
Снимка: Уикипедия

“Алея на толерантността“ ще бъде изградена в Стамболийски. Инициативата е на кмета на общината Георги Мараджиев. Алеята ще започне от Паметника на героите в парка пред Общината, където ще бъдат увековечени имената на всички личности, оставили следа в развитието на града.

“Алея на толерантността не се роди за ден или два. От 2015 г., когато станах кмет на Община Стамболийски, имах много срещи с кметовете преди мен. И всеки един от нас на тези срещи споделяше свои идеи, които е имал през годините, но едни от тях са се осъществили, други не“, казва кметът Мараджиев в ефира на “Нашият ден“ и допълва:

“В днешните времена, когато живеем в момент на избори, има избори през няколко месеца. Виждам, че има нови политици, млади хора, които си мислят, че всичко започва от тях, че щастието да попаднат в парламента или общинска администрация ги променя за дни и часове, се връщам назад и виждам, че преди нас е имало хора, които по някакъв начин са се стремили да дадат всичко от себе си, живеели са в друга среда и условия и някои от тях са постигнали много успехи“, посочва още той.

Политическата толерантност...

“След три поредни избора не виждам тази толерантност. Виждам всеки изминат ден, че тази толерантност, от която се нуждаят гражданите, все още не се вижда от хората, които се занимават с политика“, казва той и допълва:

“Когато се наричаш политик, а си забравил откъде си тръгнал, за мен не е добре. Трябва да има толерантност към постигнатото от предишното правителство, без да има значение от коя партия си, тогава ще покажем на хората, че се стремим към нещо по-добро. Всичко друго е една демагогия“.

Алеята ще се намира в Централния градски парк, който е срещу сградата на Община Стамболийски. Нейната дължината е около 100 метра, широчината около 4.

“Идеята на алеята не е да се мине покрай нея, а да направим така, че всеки едни гражданин на общината и всяко едно дете да може да мине покрай нея и да се докосне до всяка една личност, която е представила града по някакъв начин“, посочва още кметът.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.

Снимки: Уикипедия
По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Късно ли е за ваксинация, или как да се подготвим за грипа?

С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..

публикувано на 08.01.25 в 14:02

Етика и професионализъм в акушерството: Урок от "Майчин дом"

Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте! 

обновено на 08.01.25 в 14:00

Дисертация разглежда ролята на дулите в родилната грижа

В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..

обновено на 08.01.25 в 13:21

20 години грижа и подкрепа: Историята на Движението на българските майки

В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..

обновено на 08.01.25 в 12:57

В защита на "Сините камъни", или защо протестираха в Сливен?

Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..

обновено на 08.01.25 в 11:40