Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Асен Дудов:

Ракът на простатата е най-често диагностицираният рак в България

До края на 2023 г. в България ще започне въвеждането на скрининг на рака на простата, млечната жлеза и маточната шийка

Проф. Асен Дудов
Снимка: PR Play

През ноември отбелязваме Световния месец за борба с рака на простата. Това е второто по честота онкологично заболяване сред мъжете. Мотото на информационната кампания е "Моето здраве е моя отговорност" и е цел да насърчи силния пол да обръща повече внимание на здравето си. Посланици на кампанията тази година са музикантът Иван Лечев, председателят на Българското онкологично дружество  проф. д-р Асен Дудов и председателят на Българското урологично дружество проф. д-р Марин Георгиев.

Профилактиката за рак на простатата се препоръчва един път годишно за мъже над 50-годишна възраст или по-рано при наличие на рискови фактори.

"Има припокриване в оплакванията, което често маскира злокачественото заболяване. Доброкачествената хиперплазия е доброкачествена находка и при рака на простатната жлеза – може да има затруднение в уринирането, по-често ставане нощем. Понякога, макар и рядко, има малки количества кръв в урината. Но това са две различни състояния и винаги когато има едното или другото от тях, трябват, разбира се, преглед и изследване", твърди проф. д-р Асен Дудов, национален консултант по Медицинска онкология и председател на Българско онкологично научно дружество.  

Приетите методи за скрининг са дигитално ректално изследване, ултразвукова диагностика и простатно-специфичен антиген. Те дават по-голям шанс за ранно откриване на рака и неговото лечение.

Проф. Дудов посочва, че петгодишната относителна преживяемост при локализиран и регионален рак на простатата е 100% в сравнение с 30,5% при метастазирал рак. Именно затова ранната диагностика и своевременното лечение са от ключово значение. Всеки мъж трябва да събере куража за едно кратко венозно убождане за вземане на кръв веднъж в годината, за да се изследва простатно-специфичен антиген. 

Национален антираков план 

"Ние направихме това, което се изискваше от експертите. Завършихме плана, той е в МЗ и предстои представянето му в МС. Надявам се през следващата седмица това да бъде факт, за да знаем, че от страна на експертите този труд е не само завършен, но и институционално облечен. Остава да използваме тези възможности, които Европа ни предлага, а между тях е скрининговата програма, т.е  пресяването мъжете в риск от определена възрастова група", казва проф. д-р Асен Дудов.

Очаква се до края на 2023 г. в България да започне въвеждането на скрининга на рака на простата, млечната жлеза и маточната шийка. Проф. Дудов отбеляза, че рискът от развитие на рак на простатата при мъжете под 75-годишна възраст се среща при един на 12 души, а рискът от смърт от заболяването преди навършване на тази възраст – при един на 103 мъже в Европа.

"Следващата стъпка е ракът на дебелото черво, като до 2024 г. трябва да сме изравнили възможностите си с тези на европейските страни. Има сума, която ЕК е отделила за това присъединяване на страни с липса на скринингови програми", споделя проф. Дудов.

Целия разговор с проф. д-р Асен Дудов можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Реформистът папа Франциск - експертите коментират понтификата му

В началото на седмицата римският папа Франциск напусна този свят. По време на 12-годишния си понтификат Франциск осъществи мащабни реформи в управлението на католическата църква, Светия престол и Ватикана. Той постави началото на нова ера на ръководство на Римокатолическата църква. Като първият папа от Западното полукълбо, първият от Южна Америка и..

публикувано на 26.04.25 в 12:35

Черковица – някъде там на брега на Дунав

Село Черковица се намира в община Никопол и в него живеят около 350 човека. Селото е разположено на брега на река Дунав и поречието на река Осъм. На около 5 километра от Никопол и на около 50 от областния град Плевен. За произхода на името му има две кратки легенди: В миналото селото е било разположено близо до с. Жернов. Било построено във вид на..

публикувано на 26.04.25 в 10:05
Лъчезар Лисицов и Кристияна Стефанова

"Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците – или за отклонените премълчани проблеми

Парламентарните репортери Кристияна Стефанова от телевизия "Евроком" и Лъчезар Лисицов от "Клуб Z" коментират в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" "Ту-туу" журналистите в света на "Ту-туу" политиците. От кого е по-лесно да се възмутиш Кристияна Стефанова : "Според мен ние трябва да сме възмутени главно от себе си, всички парламентарни..

публикувано на 26.04.25 в 08:45
Надежда Цекулова

България е сред държавите от ЕС с най-лоша медийна свобода

Тази седмица за поредна година излезе докладът на Българския хелзинкски комитет за правата на човека в България за 2024-та. Какво констатира той в частта за медиите и правосъдната система, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Надежда Цекулова , един от авторите на доклада. "За съжаление нищо в доклада не ни изненада. Установихме,..

публикувано на 25.04.25 в 18:30

Гражданите на Варна се обединяват за създаването на зоополиция

За добрите практики в грижата за бездомните животни в "Нашият ден" разговаряме със Стефан Курдов , журналист, музикант и двигател на гражданската инициатива за създаване на зоополиция във Варна. Курдов заявява: "Водим разговори с ръководството на града. Идеята е да се създадат сертификати за доброволни структури за предпазване на животните от..

публикувано на 25.04.25 в 09:57