Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Костадин Филипов:

Обещанието, че законът за сдруженията в РСМ ще се даде на Венецианската комисия, е прах в очите

Посещението на Османи иска да покаже, че те са активната страна в диалога

| обновено на 12.11.22 в 10:37
Костадин Филипов
Снимка: БГНЕС

Външният министър на Северна Македония Буяр Османи заяви в София, че ще предложи Венецианската комисия да даде оценка на Закона за сдруженията и фондациите в страната му. По силата на този закон имената на българските културни центрове в Битоля и в Охрид - "Иван Михайлов" и "Цар Борис Трети", трябва да бъдат променени в срок до три месеца. 

Има негативна атмосфера между България и Северна Македония и трябва да я премахнем, заяви пред Буяр Османи външният министър Николай Милков. От своя страна македонският първи дипломат заяви, че ще предложи Венецианската комисия да даде оценка на Закона за сдруженията и фондациите в Северна Македония, по силата на който двата български културни центъра "Иван Михайлов" в Битоля и "Цар Борис Трети" в Охрид имат три месеца да сменят имената си. 

“Отношенията между двете държави в момента не са в добра кондиция и това е видно за всички. Посещението на Буяр Османи, което беше направено в понеделник и вторник у нас и срещите му с политическите и партийните лидери, беше един опит от страна на Скопие да се покаже, че стои върху един терен, върху който може и трябва да се нормализират отношенията на РСМ с България“, казва в “Нашият ден“ журналистът Костадин Филипов.

Министрите на външните работи на Северна Македония Буяр Османи (вляво) и на България Николай Милков - София, 8 ноември 2022

“Негово обещание за Венецианската комисия, че законът ще бъде даден на Венецианската комисия, е един прах в очите на българските политици, те разбират за какво става дума. Решенията на Венецианската комисия не са задължителни, а са препоръчителни.

Другото, което е по-важно, по принцип закони, за които се иска мнение на Венецианската комисия се представят там преди да бъдат гласувани, а не както в нашия случай, гласувани в парламента в РСМ при това с пълно мнозинство.

Цялото това говорене, че трябва да се върнем към старата атмосфера на активно сътрудничество, чрез неща като първа копка на изграждане на железопътната линия, ми се струва отново  хвърляне на прах в очите“, посочва още той.

“Компромис би трябвало да се търси в РСМ. Посещението на Османи иска да покаже, че те са активната страна в диалога, че те търсят едно връщане към нормалните взаимоотношения. Компромисът обаче трябва да дойде с демонстрация на едно решение, за което България много настоява. Това е включването на българите в тяхната конституция. По всичко изглежда, че скоро такова условие няма да бъде намерено“, казва още Филипов в ефира на “Нашият ден“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Националното външно оценяване след VII клас – време за промяна?

В "Нашият ден" посвещаваме време на една болезнена за цялото общество тема – моделът на Национално външно оценяване (НВО) след VII клас.   Гост в предаването е Ирина Манушева , един от инициаторите на петицията , подкрепена от образователни експерти, учители, директори, ученици, родители и граждани, за нужда от нов формат за оценяване в края на..

публикувано на 07.11.24 в 11:00

Как Столична библиотека обединява творци и публика – поглед от Петър Чухов

В рубриката "Темите на деня" гост беше Петър Чухов – изтъкнат поет, писател и музикант, който сподели своите виждания за изкуството и важността на културните инициативи в съвременния живот. Чухов говори повече за своята работа в Столична библиотека, която е място на непрекъсната културна активност и център за литературни събития. Петър Чухов –..

публикувано на 07.11.24 в 10:54

Многоликият свят на българската литература: Проф. Стойчева-Андерсон за наградите "Перото"

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден"  специален гост беше проф. Светлана Стойчева-Андерсон, преподавател в НАТФИЗ и член на журито на 10-ите литературни награди "Перото". В разговора тя сподели интересни наблюдения и коментари за съвременната българска литература. Проф. Стойчева започна разговора, като подчерта важността на..

обновено на 07.11.24 в 10:52

Изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" събра над 100 гости в галерия "Сан Стефано"

Впечатляващо събитие за любителите на дизайна се проведе в галерия "Сан Стефано", разположена в комплекс "Сан Стефано Плаза". Откриването на изложбата "Български продуктов дизайн: мебели" привлече повече от 100 посетители, сред които дизайнери, архитекти, мебелни производители, журналисти и гости . Събитието е организирано от списание MD,..

обновено на 07.11.24 в 09:38

Поколението Z цени семейството си и не иска да емигрира

"Млада България" е проект на "Булевард България", в който заедно със социолозите от агенция "Насока" и различни експерти се изследват нагласите на поколението Z или съвременните млади хора в страната. Две представителни социологически проучвания обхващат широк спектър от теми– от страховете и мечтите, до ежедневните занимания и визията за развитие на..

публикувано на 06.11.24 в 13:25