На 16 ноември 1996 г. на Общо събрание на ООН е приета Декларация за принципите на толерантността. Като член първи е залегнала дефиницията на това що е толерантност.
Толерантност означава уважение, приемане и разбиране на богатото многообразие от култури в нашия свят, на всички форми на самоизява и способите за проява на човешката индивидуалност.
“Егото, с което се събуждаме, отваряйки очи, ни кара да се стремим да бъдем харесвани. Толерантността е път към любовта, а любовта е висшата категория, която се опитваме да достигнем с действията и мислите си, които пораждат нашите действие. Тя може и да ни развесели, и да ни натъжи, зависи от нашата лична гледна точка“, казва в ефира на “Нашият ден“ художникът, певец и философ – Андрей Янев и допълва:
“Първо, трябва да бъдем толерантни към себе си, защото нещата, които не харесваме в себе си и искаме да променим, ни карат да бъдем толерантни към своите недостатъци. След това започваме да бъдем бдителни за нещата, които не ни харесват и искаме да бъдем добри. След това започваме да бъдем толерантни дори към своите близки и действия“.
“Толерантността е един много добър манипулативен инструмент. В днешно време това се използва много добре, защото сме свидетели на това, което се случва около нас. Едното се нарича агресия, другото износ на демокрация. Това нещо поражда различни мисли и обърква всеки едни от нас“, посочва още той.
Според него “човечеството е толерантно към това, което му е изгодно според политиката, която в момента е необходимо да бъде прокарана“.
Чуйте пълния разговор в звуковия файл.
Повод ни дава обявеният от ООН на 26 юни Международен ден за борба със злоупотребата с наркотици и нелегалния трафик. Ще го сторим заедно с Димитрина Маркова, психолог, която е работила над 10 години в Мобилния център към "Каритас София” за наркозависими, Камило Коня, който е от Управителния съвет на фондация "Ремар" България, Велислав Кенаров от..
Има ли значение военната фотография в новите технологични времена? Може ли да се говори още за фотожурналистика? Има ли още такава професия? Какво е да си фотограф в днешния свят? Пропагандна ли е ролята на изображението в т.нар. "модерни войни"? Фотографът Веселин Боришев коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" военната..
Как да избегнем излишния "шум" в медиите, когато коментират приемането на еврото у нас, и как влизането на България в еврозоната ще е полезно за гражданите и бизнеса, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Георги Ганев , икономист, преподавател в Стопанския факултет на СУ "Св. Климент Охридски". Отвъд абстрактните обяснения..
Колко политици и висши държавни служители в България са осъдени по обвинения за корупция и какво се случва с някои забравени разследвания според шестия доклад на Антикорупционния фонд (АКФ), коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Бойко Станкушев , директор на АКФ. "Антикорупционни институции, 2024 година: ново начало" "Любопитно е..
Тематиката, свързана с обезщетяване на неимуществени вреди (наричани още морални), претърпени от деликт*, става все по-актуална. Съдебната практика често е противоречива, особено когато става дума за претендирани обезщетения от юридически лица. За неимуществените вреди, причинени при непозволено увреждане, разказва повече проф. Таня Йосифова –..
Колко политици и висши държавни служители в България са осъдени по обвинения за корупция и какво се случва с някои забравени разследвания според шестия..
Фестивалът "Тракийски мистерии" е културен проект на академия "Орфика". Тазгодишното пето издание ще бъде открито на 28 юни от 21.30 часа с..
Как да избегнем излишния "шум" в медиите, когато коментират приемането на еврото у нас, и как влизането на България в еврозоната ще е полезно за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg