Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Наталия Темелкова

Защо заболеваемостта от диабет непрекъснато нараства?

Световен ден на диабета
Снимка: @pixabay

Наскоро проведени проучвания показват, че пациентите с диабет в България са  около 519 000. Предполага се, че други 134 000 не знаят, че имат, а над 230 000 са в състояние на пред диабет. Това е изключително тревожна статистика в резултат на обездвижването, наднорменото тегло, на тежкия стрес и липсата на достатъчно навременна профилактика. Очакванията са този процес да прогресира, посочва в "Нашият ден" д-р Наталия Темелкова, ендокринолог в Александровска болница.

"Диабетът се развива тихо, безсимптомно, но последиците са в значително увеличаване на честотата на сърдечно съдовите заболявания, усложнения на бъбречните, на очните и различни други проблеми, които във времето създава, това заболяване“, твърди Темелкова.

Доброто лечение на захарния диабет е сложен и комплексен процес. Според д-р Темелкова хората с диабет тип 1 са много по-малко на брой, те имат недостиг на инсулин и обичайно не се наблюдава наднормено тегло. В 80% от случаите на диабет тип 2 са хора с наднормено тегло. При тях не се говори за диета, а за начин на живот и хранителна терапия.
През последните години се налага нуждата от комплексна метаболитна грижа, която включва контрол на кръвната захар, артериалното налягане, понижаване на стойностите на холестерола, редуциране на телесното тегло и намаляване на рискови фактори като вредни навици.

"Голямата грешка, която продължават да правят хората с диабет е, че мерят само сутрешни стойности, което в много случаи не е достатъчно", казва д-р Темелкова.

И допълва, че новите медикаменти за диабет тип 2 имат многопосочен ефект. Не са само намаляват кръвната захар, но доста от тях водят и до редукция на тегло, което е много сериозен плюс и подобряват липидния профил. Новите групи медикаменти повлияват на бъбречното увреждане и промените в сърцето.  

Масовият скрининг за диабет трябва да започне след 35-40 години. Но, вече се среща диабет тип 2 при деца и трябва индивидуално да се прецени, като се вземат предвид степените на скрининг.

Целия разговор с д-р Наталия Темелкова можете да чуете в звуковия файл.


По публикацията работи: Наталия Маева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Юлияна Антонова-Мурата

Юлиана Антонова – Мурата представя "Хай, хай, Япония": Уроци за радостта в ежедневието

Юлиана Антонова – Мурата разказа с топлина и лични примери за своята втора родина – Япония, като сподели, че не е търсила сензации в историите си, нито е сравнявала Япония с България . Тя подчерта, че историите в книгата "Хай, хай, Япония" са простички и човешки, без да се стреми към сензационност или драматизъм. За нея е важно да предаде..

обновено на 01.10.24 в 11:18

Българският застрахователен пазар през 2024 година

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината" – празник за всички служители в застрахователния сектор. Гост в "Нашият ден" е Мария Велева , изпълнителен директор на дружеството, което миналата година получи награда за цялостен принос в застрахователното посредничество. Велева запознава слушателите със състоянието на..

публикувано на 01.10.24 в 10:11

Днес се връчват наградите "Застраховател на годината"

Днес  за 16-та поредна година се връчват наградите "Застраховател на годината" . Награда ще бъде присъдена за пенсионноосигурително дружество на годината и за застрахователен брокер на годината, като отличени ще бъдат най-добрите компании в сектора. Организатори на събитието са Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), Асоциацията на..

публикувано на 01.10.24 в 09:16

Образование и архитектура

Какво е бъдещето на архитектурата? Изчезва ли архитектурата на миналото и как мислим за нея днес? Проблемите на материалната среда около нас са и проблеми на образованието на архитекта, казват нашите събеседници: арх. Виктор Дамов, арх. Теодор Узунов, арх. Диана Манолова и арх. Дана Пейчинова от Фондация Underschool_. Те споделят: "През..

публикувано на 30.09.24 в 16:23

Кои са регистрираните религиозни общности в България?

Човекът като Божие творение е уникален, но едва ли би могъл да се възползва от този дар, ако не се познава. Човешкият живот би бил ужасен ад, ако той премине в разпра, както със себе си, така и със себеподобните си – различни, но само по вяра, раса, пол и език. Ето защо ние ще се стремим да приобщаваме другостите, за да бъдем заедно, така..

публикувано на 30.09.24 в 15:10