“Толерантността е необходимото добро в днешно време и трябва по-често да я прилагаме, за да вървим напред. Изявявам се на много поприща и се опитвам да бъда социално ангажиран човек, да работя за обществото като цяло“, казва в ефира на “Нашият ден“ Наталия Цекова, българска актриса от ромския етнос:
Толерантността е много свързана и с доброто възпитание. Впечатлявам се от това, когато някой направи място на възрастен човек в градския транспорт, или пък даде ред на майка с дете. Това е свързано точно с доброто ти възпитание и добротата, която носиш.
Вдигането на стени е едно предпазване и едно его, което кара хората да се отдалечават от теб. В разбирането на другия може да паднат тези стени, а не да ги прилагаме като нещо, което ни предпазва“.
“Идвам от много обикновено семейство, но успяха да култивират в мен много важни и ценни неща. Върху тази основа успях да изградя себе си и да въвлека и приятелите ми, като мои съмишленици по пътя ми“, разказва още тя.
“Всеки човек издига своите собствени собствени стени в живота, по-скоро за добро. Според мен човек трябва да има една преграда, с която да се предпазва, понякога няма смисъл да се се връзва толкова много“, казва в студиото на “Нашият ден“ Валери Леков.
Наталия Цекова е българска актриса от ромски етнос. Завършва специалност „Актьорско майсторство за драматичен театър“ в НАТФИЗ, в класа на професор Здравко Митков. След това, отново в НАТФИЗ, завършва и магистратура – специалност „Публична реч“.
Цекова публично говори за ромския си етнос. През 2016 г. създава в партньорство със Здрава Каменова двуезичен моноспектакъл на тази тема – „Цигански колела“. През 2021 г. с Каменова написват и участват в спектакъла „Назови ме с моето име“, който изследва темата за Възродителния процес.
С наближаването на пика на грипната вълна в края на януари, все повече пациенти се обръщат към личните си лекари със симптоми на респираторни заболявания. Според д-р Гергана Николова, ситуацията в кабинета ѝ е показателна за сезона – наблюдава се увеличение на пациенти с оплаквания като висока температура, кашлица и главоболие. "Типично за този период..
Бабинден или т.нар. бабуване е традиция, свързана с почитането на възрастните жени, които са помагали при раждания в миналото. Тази обичана практика е дълбоко вкоренена в българската народна култура. За нея разказва Милка Петрова в запис от 4 януари 1990 г., съхранен в Златния фонд на БНР. Слушайте!
В рубриката "Времето на редактора" на Бабинден, разговаряхме с Надежда Янкова , докторант в Пловдивския университет "Паисий Хилендарски". Нейният дисертационен труд е фокусиран върху дулите – професионалистки, които подкрепят жените по време на раждане. В ефира на "Нашият ден" тя разказа за изследването си, което разглежда трансформацията на..
В началото на новата година Росица Петрова от Движението на българските майки споделя в ефира на „Нашият ден“ размисли за бъдещето, което ни е необходимо, и за уроците, извлечени през последните две десетилетия. Движението, създадено преди 20 години, продължава да е пример за обединение, грижа и отдаденост. "Искам да благодаря на всички..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха твърдо мнение, че е необходимо да се запази целостта на парка, да се прекрати текущата процедура за изключване на определени площи от него и да се защитят местностите Карандила и Даулите. В ефира..
Неотдавна в Сливен се проведоха два граждански протеста срещу намаляването на територията на природния парк "Сините камъни". Организаторите изразиха..
Как да разбера този свят? 10 000 снежинки* се топят върху перваза – Из книгата с хайку и хайбун "Бели Петна" "Terra Култура" преминава в новата..
В рубриката "Науката не спи" гостува Никола Кереков , който разказа за едно изумително явление в света на мравките. Той сподели как тези малки същества..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg