Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Казармата от времената на социализма показа изложба

До края на месеца в Регионалния етнографски музей в Пловдив може да бъде видяна изложбата "Когато момчето става мъж". Тя представя казармата през “онези” 45 години” и е плод на дългогодишните изследвания на етнолога д-р Илия Вълев, които са  свързани с наборната военна служба, през която са задължително за преминавали момчетата след завършването на своето средно образование.

"Изложбата представлява един разказ за възмъжаването на момчетата и на практика проследява целият цикъл от наборната военна служба през годините на социалистическото развитие на  България", посочва в "Какво се случва“ д-р Илия Вълев.

Казармата в България съществува практически от 1878 г., а задължителната военна служба е регламентирана със създадения през 1881 г. Закон за военните сили на Княжество България. През 1958 г. е приет Закон за всеобщата военна служба, който редуцира и регламентира периода на военна служба до края на социализма: 3 години за военно-морските сили и 2 години за всички останали. През 2008 г. наборната военна служба отпада напълно, припомня етнологът. 

Проследени са всички важни моменти, като се започне от военното обучение, през което задължително са преминавали всички младежи и девойки от 60-те г. до края на социализма в 9-ти и 10-ти гимназиален клас. Отделено е специално място и на военно-медицинската комисия, която  е оценявала наборниците. Една от атракциите намерила място в експозицията е новобранската вечер.  

"На практика изпращането е нещо като сватба, но “ялова” сватба, без булка. Младежът отива в казармата, където работи с оръжия и боеприпаси и може да пострада. И понеже в българската традиция сватбата е много важен момент, предварително “оженват” момчето. В по-малките селища се получавал общоселски празник, на който се събирали по 300 и даже повече души", посочва д-р Илия Вълев.
И допълва, че на тях младежите получавали и различни подаръци. Някои били практични и им служели в казармата – потници, партенки, пуловери, чорапи, други – просто скъпи, като например, фотоапарат, парични средства, магнетофони. 

"Било е въпрос на престиж да изпратиш момчето си, да стане войник. Да служи на страната си. Моментът с военната служба е митологизиран, защото момчето ще порасне и ще стане мъж. Ще стане самостоятелен и отговорен пред себе си и пред другите и ще може да създаде семейство, което да пази“, твърди етнологът. 

На младежи ще бъде интересно да видят къде са служили и какво са правили техните бащи и дядовци. А по-възрастните ще могат да си припомнят младежките години.

Целия разговор с д-р Илия Вълев можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: ФС на РЕМ - Пловдив
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23