До края на месеца в Регионалния етнографски музей в Пловдив може да бъде видяна изложбата "Когато момчето става мъж". Тя представя казармата през “онези” 45 години” и е плод на дългогодишните изследвания на етнолога д-р Илия Вълев, които са свързани с наборната военна служба, през която са задължително за преминавали момчетата след завършването на своето средно образование.
"Изложбата представлява един разказ за възмъжаването на момчетата и на практика проследява целият цикъл от наборната военна служба през годините на социалистическото развитие на България", посочва в "Какво се случва“ д-р Илия Вълев.
Казармата в България съществува практически от 1878 г., а задължителната военна служба е регламентирана със създадения през 1881 г. Закон за военните сили на Княжество България. През 1958 г. е приет Закон за всеобщата военна служба, който редуцира и регламентира периода на военна служба до края на социализма: 3 години за военно-морските сили и 2 години за всички останали. През 2008 г. наборната военна служба отпада напълно, припомня етнологът.
"Било е въпрос на престиж да изпратиш момчето си, да стане войник. Да служи на страната си. Моментът с военната служба е митологизиран, защото момчето ще порасне и ще стане мъж. Ще стане самостоятелен и отговорен пред себе си и пред другите и ще може да създаде семейство, което да пази“, твърди етнологът.
На младежи ще бъде интересно да видят къде са служили и какво са правили техните бащи и дядовци. А по-възрастните ще могат да си припомнят младежките години.Целия разговор с д-р Илия Вълев можете да чуете в звуковия файл.
Актьорът Александър Алексиев гостува в "Нашият ден" след премиерата на новия филм "Есента на ловеца " на 19 февруари. "Есента на ловеца" е нежен и човеколюбив филм за изконните ценности, които ни събират, но понякога ни убягват. Стъпвайки върху истински истории на нелегални мигранти, прекосяващи българската граница , белгийският режисьор..
За романа "Песента на стрелеца" на Ирене Вайехо в "Нашият ден" разговаряме с Паулина Мичева , представител на едно от водещите български издателства. С ерудицията на класик и с ярка белетристична дарба Вайехо преосмисля сюжета на античната поема, преплита история и митология, придавайки приключенски характер и съвременно звучене на своя..
В столичната галерия "Ракурси" под мотото "Полилеят на подпалвача" се откри съвместна експозиция живопис на Калия Калъчева и Стоян Илев. Авторите "разпалват искрата на гения или просто наливат твърде много масло в огъня – вероятно само времето ще може да потвърди със сигурност", казва кураторът на изложбата Теодосий Георгиев . Чуваме и как..
"Една от три: субективни гледни точки за аборта и безплодието". Под това заглавие от 26 февруари до 8 март в галерия Doza се открива изложба, чиито инициатори са Мария Станишева и Руксандра Губернат (Румъния). В реализацията са включени още кураторите Сузана Дан и Милена Едвиг (България). Като част от проекта в края на 2024 година, с подкрепата на..
В Радомир историкът и неумолим изследовател Симеон Мильов, автор на сборника "Скришен фолклор", представя най-новата си книга "Думи за огрев". Изданието съдържа 25 котловинни (не)приказни етюди и песни без ноти от Среднозападна България. Представянето ще се състои в НЧ "Напредък 1895" от 17 ч. – чуйте повече в звуковия файл:..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg