Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Снежана Кръстева: За изкуството в контекста на конфликтите

Снимка: ica-sofia.org

За подвеждащо минималистичната изложба "Възстановяване на паралакса" в "Нашият ден“ разказва кураторката Снежана КръстеваТова е  първата ретроспективна изложба на норвежкия художник Ларс Нордби, който живее и работи през последните години разделен  между Норвегия и България. Той има галерия във Велико Търново. Той е един от активните членове на културния живот на този град, изпълнен с история. 

Едноименната инсталация представя три пърформативни творби, които авторът прави между 2016 и 2018 г. Те са пресъздадени в пространството на галерия  "Институт за съвременно изкуство - София" чрез различни елементи като фалшиви стени, насекомо-убиващи ултравиолетови лампи, както и средства на театрализацията.

"Направили сме нова инсталация от рециклирани подходи и стратегии и се получи нещо изключително. То е много минималистично  , но в тази инсталация се съдържат много неща", допълва Снежана Кръстева.

Идеята за театралността предлага цял набор от наблюдения върху въпроси като реализъм срещу илюзия, автентичност и право на избор, манипулативност, способност/ресурс и освободеност, както и върху по-малко забележимите идеи около идентификацията и нейната механика – тема, постоянно присъстваща в художествената практика на Ларс Нордби. 

 Изкуството в контекста на конфликтите 

Онова, което трябва да знаем за Снежана Кръстева е, че получава степен на бакалавър със специализация китайски език в Университета на Нанкин и степен магистър със специализация кураторство в Голдсмитс-колидж, Лондон. През 2004-2007 ръководи галерията "Арт-проекти, Пекин — Токио", след което започва работа в Уленс Център за съвременно изкуство – Пекин (2007-2009). В последствие е куратор на лондонския арт-център "Изкуство в метрото", където реализира серия проекти в публичното пространство. От 2013 г. работи като куратор в МСИ "Гараж" в Москва. 

В контекста на конфликтите завръщането на Снежана Кръстева всичко се преобръща за няколко дни.  Споделя, че възстановяването ще отнеме много повече време. За това завръщането в  България е по-дълго срочно. Тя е артистичен директор на "Триеналето за съвременно изкуство от Източните Балкани", което ще се проведе в България през 2024 г.

"Това е амбициозен проект в който са поканени четирима чуждестранни куратори. Ще работим и с много местни куратори, художници. Въпросът  е малко амбициозен, биеналето да бъде децентрализирано, да не е само в София. Това трябва да се случи в няколко града – Велико Търново, Русе и Варна“, твърди Снежана Кръстева.

Китай и съвременното изкуство 

"В Китай бурно се развива съвременното изкуство  и там има бум на екзотичността. Пазарът на изкуство е много развит. Галерии, музеи независимо от цензурата се развиват бурно“, посочва кураторката.

Посланието

"Силата на съвременното изкуство  да създаде мини реалност, която да е асистирана и да има  някакви отношения към мира в някакъв мини формат. И да минем през всичките емоции през които можем да минем“, казва Снежана Кръстева.

Целия разговор със Снежана Кръстева можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Институт за съвременно изкуство - София
По публикацията работи: Наталия Маева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мащабна юбилейна изложба – 120 години от рождението на Стоян Венев – представя ХГ "Владимир Димитров – Майстора"

На 20 септември 2024 г. (петък) от 18.00 ч. в ХГ "Владимир Димитров – Майстора" се открива юбилейна изложба, посветена на 120 години от рождението на Стоян Венев. Художествена галерия "Владимир Димитров – Майстора" представя мащабна юбилейна изложба по повод 120 години от рождението на Стоян Венев – художник, създал самобитно творчество, със собствен..

публикувано на 20.09.24 в 13:00

Изложба на 25 български илюстратори на детски книги в ХГ Казанлък

Изложбата "Радост, тъга и надежда. 25 български илюстратори на детски книги" в Художествена галерия, Казанлък е изложба в развитие. Куратори са Свобода Цекова и Антон Стайков, които са селектирали илюстрации от българския щанд на Панаира на детската книга в Болоня, за да ги представят пред публиката в Казанлък. Това е една от точките на турнето на..

публикувано на 20.09.24 в 12:15

Фестивал на талантливите студенти театрали

Международният студентски театрален фестивал "Данаил Чирпански" в Стара Загора е първият фестивал у нас за дипломни спектакли на театрални академии от света. Започнал през 2017 г. в памет на Данаил Желев-Чирпански, колега и приятел на организаторите, загинал в пътен инцидент, фестивалът се провежда през две години с огромен ентусиазъм. Ето какво..

публикувано на 20.09.24 в 08:15

Поетическото познание на Васил Славов

Васил Славов е роден в София, където през 1989 г. излиза първата му стихосбирка "Спомен за потоп". Тогава заминава за САЩ, за да специализира след английската филология в Софийския университет литература, литературна критика и творческо писане и остава там. Вече е публикувал поезия, преводи и критически текстове в различни литературни издания у нас –..

публикувано на 19.09.24 в 18:35

Живко Седларски с няколко изложби в България

Известният ни скулптор живее във Франция, но винаги се представя като български артист. Почти всяка година той има изложба у нас, но този път представя изкуството си на софийската публика в две изложби – в галерия "Мисията" и в НДК, а след това с експозиции във Варна и Перник. Идеята за това мащабно представяне е на Албена Ненкова, която инициира и..

публикувано на 19.09.24 в 14:48