Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Драматургия на пространството: българските сценографи разказват за изкуството

Изложба на секция "Сценография", СБХ, зала 1А, "Шипка" 6

Годишната изложба "Драматургия на пространството" на секция "Сценография" при Съюза на българските художници представя творби на над 30 художници. Това са сценографски реализации и произведения – части от театрални спектакли, чиито качества преминават обичайната сценична форма и имат самостоятелен живот на творби на изобразителното изкуство.

Зрителят са потапя в атмосферата на специфичната работа на сценографа, виждайки крайния резултат от една усилена творческа дейност, която съчетава талант, огромни познания и вникване в драматургичния текст в дълбочина. Труд, който много често остава скрит в своята мащабност за публиката.


Форматът на изложбата е изграден като впечатляващ театрален спектакъл, който ни разказва за различни представления и проекти и показва най-нови решения в сценографското изкуство.

Инсталации, мапинг, деструктуриране, различни пърформативни форми, видеоефекти и още много изненадващи сценографски решения отвеждат любопитния посетител в света на художника сценограф и съвременното театрално изкуство.


Куратори
Петър Митев, Ханна Шварц, Момчил Алексиев

Участници
Андрей Хамбарски, Борис Далчев, Бояна Бъчварова, Венелин Шурелов, Весела Статкова, Влади Илиев, Елица Георгиева, Ива Гикова, Ивайло Николов, Иван Карев, Илияна Кънчева, Кети Маринова, Лука Рудза / Опънлаб Къмпани, Мариета Голомехова, Марина Райчинова, Михаела Добрева, Мира Каланова, Момчил Алексиев, Николина Костова-Богданова, Невена Георгиева, Петко Танчев, Петър Митев, Петя Боюкова, Ралица Тонева, Рин Ямамура, Розина Макавеева, Тита Димова, Ханна Шварц, Цвета Богданова, Юлиан Табаков, Юлиана Войкова-Найман


Творческата работа на художниците сценографи е характерна със своя специфичен изобразително-пластичен език в сценичното пространство, а често след появата на модерния театър – и извън неговите предели. Този език е традиционно подчинен на работата върху драматургични текстове като се започне от класическата световна драматургия, която извежда изконни човешки ценности и стигнем до днешните текстове с остра насоченост към проблемите на съвременния свят.

Представените сценографии през средствата на съвременни език на драматургията от българки и чужди автори посочва проблеми и търси отговори на теми като гражданското законодателство, малцинствата, легализацията на марихуаната и проституцията, ЛГБТ общностите и т.н. Не липсват сюжети и от т. нар. политически театър.


Повдигнатите въпроси остават отворени, а посланията на авторите - основно режисьор и сценограф продължават да живеят и след театралното представление. В този контекст работата на сценографите преминава през повествованието с тяхното гражданско отношение и, разбира се, с личните им качества на художници. Ето защо реализираните сценографии често са плод на мощен творчески акт, експеримент и имат силен футуристичен заряд.

Журито на изложбата "Драматургия на пространството", организирана от секция "Сценография" към СБХ в състав - проф. Васил Рокоманов, председател на журито, проф. Станислав Памукчиев, Долорес Дилова и Боряна Вълчанова отличи сред силно представилите се автори в изложбата три равностойни награди на сценографите Мариета Голомехова, Петя Боюкова и Петър Митев.


Изложбата "Драматургия на пространството" е своеобразно продължение на поредицата, започнала през 2017 с успешната изложба "Мост през времето" в зала "Райко Алексиев" на СБХ, която срещна в едно пространство две поколения български сценографи. Последва проектът "Вдъхновителите", представян от 2022 година в български културни институти в чужбина. Основен фокус в него са автори, чиито имена присъстват ярко на сцената през 60-те – 80-те години на миналия век и бележат развитието на сценографското изкуство през следващите десетилетия. 



По публикацията работи: Росица Михова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Краят на градината", авторският спектакъл по Чехов, вече 15 години на българска сцена

"Знаете ли, че ако зиме ядеш пресни краставици, устата ти мирише на пролет", смята Антон Павлович Чехов. От него можем да разберем и друго – какво ни носят, а и взимат, невъзможността, загубата на илюзиите и сложния любовен танц на привличане и отблъскване. Поне така е в "Краят на градината" – историята за неговия начин да обича, история, която той..

публикувано на 09.04.25 в 09:38
Автопортрет с котка, 1915

150 години от рождението на Елена Карамихайлова

"…И продължавах да рисувам сама“ е изложба-пътешествие, което отбелязва 150 години от рождението на Елена Карамихайлова. В нея се въвеждат низ от новоразкрити факти, които ни позволяват да предложим и една възможна цялостна систематизация на творчеството ѝ. Това е първата по рода си експозиция, в която са включени повече от 60 творби на художничката,..

публикувано на 09.04.25 в 08:50

Анна Петрова и Ели Скорчева блестят в "Игра на котки"

Премиерният спектакъл "Игра на котки" е копродукция на Театрално-музикалния център в Кърджали и НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов". Режисьор е Александър Туник, който е студент по "Режисура за драматичен театър" в класа на проф. Пламен Марков. Автор на пиесата e унгарският драматург Ищван Йоркен. Той изпада в немилост след революцията през 1956 година..

публикувано на 08.04.25 в 16:45
акад. Олег Гочев

Олег Гочев от перспективата на времето

Художникът Олег Гочев посреща своята 70-годишнина с изложба в СБХ "Шипка" 6. Експозицията  включва 47 творби, показвани в продължение на 30 години в Германия, Барселона, Констанц и Базел. Озаглавена е "Олег Гочев. Перспективата на времето (70-30) и  може да бъде видяна в галерията на Съюза на българските художници на ул. "Шипка" 6 до 16 април ...

публикувано на 08.04.25 в 15:45
Пламен Сираков

Сбогом на Пламен Сираков

Отиде си актьорът от Сатиричния театър Пламен Сираков. Той бе добър, усмихнат човек, благ и ненатрапчив. Познавах го от 1991 г., когато се срещнахме в предаванията на "Хумор и сатира". Направи ми впечатление с естествената си игра, с умението да покаже комизма във всяка ситуация, без да преиграва, а и пееше чудесно. В продължение на повече от пет..

публикувано на 08.04.25 в 14:50