Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

21 ноември: Ден на християнското семейство

Емилия Сотирова: Семейството е жива система и се развива заедно със света

Снимка: pixabay

На 21-ви ноември честваме Въведение богородично – Деня на християнското семейство. Традицията повелява, че след като родителите и децата се върнат от храма, всички се събират вкъщи около огнището. На трапезата има червено вино, топла пита, риба и вкусни гозби.

За православната ни църква християнското семейство е един малък храм, където чрез тайнството на венчанието се благославя зачеването, възпитанието и обучението на децата в православната вяра. В това вцърковено семейство мъжът и жената са едно цяло, а децата – дар от Бога, който им ги поверява, за да ги подготвят за царството Божие. 

Такива ли са обаче ценностите на съвременното семейство?

“Това, което виждам в работа си е, че ценност става успехът, професията и развитието на личността. Този тип социална принадлежност, която да бъде изградена, за да може детето или младият човек да се вписва по най-добрият начин“, казва в ефира на “Нашият ден“ Емилия Сотирова, семеен терапевт, психолог и психотерапевт и допълва:

Много са се променили ритуалите, свързани със създаването на близост в семейството. Това най-силно отпада. Ритуалите, които са били в предишните години, са свързани с това семейството да стои сплотено. Да е на масата, около трапезата и да споделя как е минал денят. В моментна това е много изолирано, защото се отделяме като индивиди, спираме да говорим един с друг и дори, когато сме заедно на трапезата, всеки е сам със собствените си преживявания“.

“Семейството е жива система, светът е доста динамичен, няма как да няма промяна, въпросът е как се адаптираме към нея. Няма как да изолираме появата на технологиите, появата на другото работно време, което преди това не е било по този начин. Всичко това носи някаква промяна и семействата търсят начин да се адаптират към нея, което често създава голямо напрежение“, посочва още той.


Как възпитава интернет?

“В един момент се оказва, че децата знаят повече от родителите, защото в интернет е пълно с всякаква информация. Това създава много големи проблеми с авторитета, проявява се в тийнейджърската възраст, когато е бунтът и тогава настъпват много големи катаклизми в семейството.

Покрай технологиите родителите губят своя авторитет, променя се йерархията в семейството и неговата структура. Това пък пречи да се установи комуникация и връзка на доверие. Ако детето знае, че е по-лесно да провери в интернет или на телефона някаква информация, или пък ще бъде разбран по-добре от приятелите си в интернет, отколкото от родителите, това го изолира, което също влияе на близостта в семейството и на това то да е цяла единица“, посочва още той и допълва:

Прави ми впечатлението, че хората живеят с вярването, че трябва да се мълчи, вместо да се говори. Много често не се говори за проблема, което само прави една лавинообразна реакция. Всъщност, когато стигнат до семеен терапевт, семействата толкова много са се изморили и изтощили да се борят един с друг, че е много по-трудно да се стъпи на някакви ресурси, за да се възстанови балансът. Друг проблем е неразбирането“.

Чуйте пълния разговор в звуковия файл.


По публикацията работи: Зоя Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Стефан Марков: Ние късаме част от живота си и го хвърляме на социалните мрежи

"Когато истината престане да има значение всякакви други неща, които нямат отношение към нея започват да имат значение. – казва д-р Стефан Марков – терминът "постистина" не означава, че нещо не е истина, а че това разделение вече няма значение. Факти, които не харесват на аудиторията, тя просто ги отрича. Хората искат да чуват само това, което ги..

публикувано на 17.09.24 в 16:36

Горещите вълни убиват: Как да се подготвим за следващото лято?

В ефира на предаването "Време за наука" гостува Зорница Спасова , доктор по климатология от Софийския университет. Тя е експерт с дългогодишен опит в изследването на въздействието на климатичните промени върху човешкото здраве и активен член на Българското дружество по медицинска география. По време на интервюто тя разгледа важната тема за..

обновено на 17.09.24 в 12:19

17 години Радио София: Екипът, който превръща всяка идея в реалност

На 17 септември православната църква почита паметта на светите мъченици Вяра, Надежда, Любов и тяхната майка София, като отдава почит на християнските добродетели, които те олицетворяват. На този ден, освен духовния празник, се отбелязва и денят на град София, а повод за радост имат и колегите от Радио София, които днес празнуват 17 години от..

обновено на 17.09.24 в 11:03
Нина Цанева и Красимир Каракачанов

Красимир Каракачанов: За политическите предизвикателства и патриотизма

За политическите предизвикателства в страната ни в началото на есента и възпитанието в патриотизъм – разговор в "Нашият ден" с Красимир Каракачанов , историк, д-р по международно право и международни отношения, председател на ВМРО. В началото на разговора Каракачанов заявява: "Когато един народ няма дух, няма цел, няма кауза, той оставя да..

публикувано на 17.09.24 в 10:05

Co-Creating Labs, или как да създаваме креативни кампании

В рубриката "Епизоди от живота" на предаването "Нашият ден" вниманието се насочи към предстоящата през октомври лаборатория за креативни кампании – C o-Creating Labs 2024 . Тази инициатива има за цел да разкрие как артистичният подход и визуалният език могат да подкрепят успеха на всяка кампания. В рамките на двудневната творческа среща, шест..

обновено на 17.09.24 в 09:56